Strona główna » Poród i połóg » Jak robić masaż krocza (pochwy) w ciąży przed porodem – przygotowanie i instrukcja

Jak robić masaż krocza (pochwy) w ciąży przed porodem – przygotowanie i instrukcja

masaż krocza przed porodem

olejek do masażu krocza w ciąży

Masaż krocza pod koniec ciąży pomaga uelastycznić i odżywić jego tkanki, a także pozwala uniknąć nacięcia lub naderwania krocza. dzięki rozciągnięciu oraz rozluźnieniu okolic pochwy. Masaż krocza warto robić najlepiej codziennie rozpoczynając od 20 tygodnia i regularnie od około 34 tygodnia ciąży. Do przygotowania masażu potrzebujesz zwykłej oliwki pielęgnacyjnej bądź olejku, ale także odpowiedniej techniki masażu. Jak prawidłowo wykonać masaż krocza oprócz ćwiczeń mięśni dna miednicy?






Krocze to obszar pomiędzy pochwą a odbytem. Podczas porodu krocze jest ekstremalnie obciążone i rozciągane. U niektórych kobiet ciężarnych podczas porodu krocze pęka i może zostać nacinane. Wykonując masowanie krocza można jednak uniknąć jego pęknięcia bądź nacięcia w trakcie porodu.

Jak przygotować i zmniejszyć ryzyko nacięcia krocza podczas porodu?

Przygotowując i masującą krocze przed ekstremalnym napięciem przed porodem sprawimy, że skóra w okolicy pochwy będzie lepiej ukrwiona i podatna na rozciąganie, co automatycznie zmniejsza ból i ułatwi poród. Odpowiednio „wyćwiczone” krocze, łatwiej się też regeneruje i dochodzi do siebie po porodzie.

Taki masaż krocza możesz wykonywać codziennie od 20. tygodnia ciąży do momentu porodu, najlepiej po kąpieli kiedy skóra będzie bardziej rozluźniona. Należy jednak wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną, czy nie widzą ku niemu żadnych przeciwwskazań. Najlepsze efekty dają regularne masaże, np. 3 razy w tygodniu przez ok. 10 minut.




Należy jednak swoją decyzje dotycząca masowania okolic krocza wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną, czy nie widzą ku niemu żadnych przeciwwskazań. Masażu nie należy wykonywać w przypadku infekcji bakteryjnych pochwy (aby jej jeszcze bardziej nie podrażnić) oraz gdy odczuwamy przedwczesne skurcze macicy.

Zastosowanie ćwiczeń krocza i masaż pochwy przed porodem może zapobiec:

  • Pęknięcie krocza: Niestety w przypadku 25% dochodzi do pęknięcia krocza. Wykonując masaż krocza możesz temu zapobiec. Nawet jeśli dojdzie do pęknięcia krocza, to z pewnością będzie ono dużo mniejsze i mniej dokuczliwe – zobacz:Przyczyny i stopnie pęknięcia krocza.
  • Nacięcie krocza jest obecnie wykonywane tylko wtedy, kiedy dochodzi do zaburzenia akcji serca dziecka lub kiedy tkanki krocza są niezwykle mało podatne na rozciąganie i powstaje ryzyko dużych pęknięć. Nacięcie krocza wykonuje się także podczas trudnych porodów, np. z użyciem kleszczy lub próżnociągu vacuum. – zobacz:Co to jest poród kleszczowy?
Wykonując regularny masaż krocza możesz uniknąć zarówno jego pęknięcia jak i nacięcia oraz uczynić swój poród dużo łatwiejszym i przyjemniejszym.



Kiedy rozpocząć i jak robić masaż pochwy przed porodem?

Już na sześć tygodni przed przewidzianym terminem porodu powinnaś rozpocząć regularny masaż krocza. Jest to bardzo skuteczny sposób przygotowania się do porodu – prowadzi do zmiękczenia tkanki krocza i zwiększenia jej elastyczności. Poprzez masaż pochwy i okolic krocza skóra jest bardziej ukrwiona i bardziej rozciągliwa. To może uchronić główkę dziecka przed nadmiernym uciskiem. Masaż krocza zmniejsza też prawdopodobieństwo pęknięcia lub wykonywania zabiegu nacięcia krocza. Najlepiej jeśli do masażu krocza użyjesz oliwki pielęgnacyjnej lub np. olejku migdałowego.


Jaki olejek do masażu krocza i miejsc intymnych?

Przygotowując się do masażu należy stosować naturalne olejki, pozbawione substancji chemicznych i zapachowych. Można też sięgnąć po kosmetyki stworzone z myślą o masażu krocza. Np. olejek waleda kompozycja oleju z pestek winogron, oleju jojoba, oleju z awokado oraz witaminy E przyczynia się do zwiększania naturalnej elastyczności skóry i jej rozciągliwości na większym odcinku krocza, dzięki czemu idealnie nadaje się do jego masażu. Olejek bardzo dobrze się wchłania, nie tworzy na skórze tłustego filmu. Jest bezzapachowy, ponieważ nie ma w składzie olejków eterycznych, które mogłyby podrażnić delikatną i wrażliwą skórę okolic intymnych.

Olejek waleda, saloos, azeta bio do masażu krocza


Zalecane olejki przygotowujące do masażu powinny: skład to mieszanka w 100% naturalnych olejów roślinnych i bezpiecznych olejków eterycznych. Wszystkie kosmetyki pozbawione są parabenów, olejów mineralnych, silikonów, syntetycznych substancji zapachowych oraz barwników.

Poza olejkami na elastyczność skóry korzystnie wpływa zbilansowana dieta.

Instrukcja masowania krocza przed porodem w ciąży:

Najlepiej wykonywać masaż krocza i pochwy w pozycji leżącej, z ugiętymi w kolanach nogami (stopy na podłożu) i podpartymi plecami (tak, aby było nam po prostu wygodnie) lub pozycji klęczącej (na jednym kolanie, druga noga odchylona ze stopą przyległą do podłoża). Masowanie okolic dobrze jest wykonywać zaraz po wieczornej kąpieli, kiedy nasze ciało jest rozgrzane i zrelaksowane, a krocze – dzięki rozszerzonym naczynkom – miękkie i bardziej elastyczne.



Przed rozpoczęciem masażu pochwy koniecznie zadbaj o higienę rąk.

  • Połóż się wygodnie, w pozycji półleżącej lub stojąc oprzyj jedną nogę o krzesło.
  • Nabierz niewielką ilość olejku i nałóż na palce (kciuki) i krocze.
  • Kciukami rozsmaruj olejek po całej pochwie i wargach sromowych, aby je nawilżyć i przygotować do dalszych kroków.
  • Umieść kciuki w pochwie, ale maksymalnie na 3-4 cm w głąb.
  • Delikatnie naciskaj ścianki pochwy w kierunku odbytu. Rozciąganie powinno odbywać się z kciukami umieszczonymi w najszerszym miejscu pochwy przez 30–40 sekund.
  • Palcem wykonaj okrężne ruchy na kształt literki U (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara), aby rozciągnąć ścianki pochwy.
  • Następnie rozpocznij delikatny masaż krocza, masując kciukami ścianę pochwy w kierunku odbytu i na boki (tak jak litera „U”). Wytrzymaj tak przez ok. minutę, oddychając przy tym świadomie, powoli, i starając się rozluźnić mięśnie krocza.
  • Po kilku próbach wykonywania masażu, możesz dołączyć drugi palec, a potem kolejne, by z czasem dojść do masażu trzema/czterema palcami. Dzięki temu, krocze będzie w stanie rozciągnąć się do aż 2/3 obwodu główki dziecka.
  • Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz masować krocze przez około 10 min.

Masowanie krocza możesz wykonywać sama. Obowiązek jak i pomoc może przejąć jednak również Twój partner 🙂

  • Przed rozpoczęciem masażu krocza koniecznie zadbaj o higienę rąk.
  • Oprócz masażu krocza i ćwiczeń Kegla – ważna jest pozycja w jakiej rodzisz. Unikaj pozycji na plecach z nogami do góry. Ta pozycja nie tylko zwęża otwór miednicy, ale też napina mięśnie krocza, co zwiększa szanse na pęknięcie krocza lub wykonania nacięcia. W pozycji wertykalnej nacisk główki na tkanki krocza jest równomierny.
  • Bardzo istotny dla ochrony krocza jest sposób parcia. Zbyt silne parcie i zbyt szybkie wypychanie dziecka może spowodować urazy krocza. Spontaniczne, niekierowane parcie w II okresie porodu sprzyja ochronie krocza. Ważne jest także nieprzyspieszanie porodu i nieingerowanie w jego naturalny przebieg.
  • Jeżeli to dla ciebie ważne, poinformuj personel medyczny o tym, że zależy ci na ochronie krocza i zamieść taką informację w planie porodu.
  • Poza olejkami na elastyczność skóry korzystnie wpływa zbilansowana dieta.




Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • olejek migdałowy do masażu krocza gdzie kupić
  • czym smarować krocze przed porodem
  • jaki olejek do masażu krocza
  • masowanie krocza przed porodem
  • masaż krocza przed porodem kiedy
  • jak przygotować krocze do porodu
  • masaż krocza przed porodem instrukcja
  • jak robić masaż pochwy przed porodem