Poród próżnociągiem Vacuum – na czym polega i kiedy się go stosuje?
Próznociąg położniczy używany przy porodzie vacuum znajduje swoje zastosowanie w II etapie porodu w celu jego przyspieszenia – o ile występują komplikacje. Próżnociąg wakum znajduje swoje zastosowanie, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie przyjść na świat.
Czym jest próżnociąg położniczy?
Próżnociąg położniczy, zwany także wyciągaczem (wakum) próżniowym lub z języka angielskiego vacuum, jest narzędziem stosowanym w celu szybkiego wydostania dziecka z dróg rodnych. Próżnociąg położniczy składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie (pompka) oraz połączonej z nim gumowym przewodem przyssawki, tzw. peloty.
Próżnociąg wakum stanowi w pewnych okolicznościach dobrą alternatywę dla cięcia cesarskiego. Pelotę, która ma kształt płaskiej miseczki, przytwierdza się w ostatnim okresie porodu do główki dziecka w celu bezpiecznego przeciągnięcia go przez kanał rodny.
Próżnociąg położniczy: rodzaje vacuum (wakum)
- Próżnociąg położniczy z plastikową główką, powodujący mniejsze urazy główki dziecka, jednak łatwiej zsuwający się.
- Próżnociąg położniczy ze sztywnego plastiku: odnotowuje najlepsze wyniki
- Próżnociąg położniczny z metalową głowicą: nie zsuwa się tak łatwo jak próżnocią położniczy z plastiku, jednak powoduje dużo większe obtarcia główki dziecka.
O tym, jaki próżnociąg wakum zostanie użyty do porodu, decyduje ułożenie dziecka w brzuszku i to jak wpływa ono na stopnie trudności oraz przebieg porodu.
Kiedy wykonuje się poród vacuum i na czym polega jego przebieg?
Próżnociąg położniczy znajduje swoje zastosowanie w następujących przypadkach:
- Rytm pracy serca dziecka wskazuje na to, iż znajduje się ono w ogromnym stresie
- Mikroskopijne badanie krwi wskazuje na krytycznie spadającą wartość pH.
- Rodząca i dziecko są wyczerpani, opadnięci z sił lub na skraju swoich fizycznych i psychicznych możliwości.
- Stan zdrowia przyszłej matki nie pozwala jej na silne parcie.
- Istnieje zagrożenie dla życia dziecka, np. niedotlenienie okołoporodowe płodu.
Jak wygląda przygotowanie do porodu z użyciem próżnociągu vacuum?
Użycie próżnociągu vacuum podczas porodu jest zazwyczaj nieplanowane. Lekarz i położna podejmują decyzję o jego zastosowaniu spontanicznie w przypadku, kiedy trzeba przyspieszyć akcję porodową, bo może ona zagrażać dziecku lub matce.
Zanim próżnociąg położniczy zostanie użyty przez lekarza, ma on w obowiązku poinformować przyszłych rodziców o skutkach i ewentualnych ryzykach związanych z użyciem tego narzędzia. Przed rozpoczęciem zabiegu z próżnociągiem rodząca otrzymuje środek przeciwbólowy, jeśli wcześniej nie została znieczulona zewnątrzoponowo. Kiedy znieczulenie zaczyna działać wykonuje się w niektórych przypadkach nacięcie krocza, aby jeszcze bardziej ułatwić akcję porodową. Do tego pęcherz rodzącej musi być opróżniony.
Aby próżnociąg położniczy został użyty, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Dziecko musi być ułożone w pozycji potylicznej i być tak nisko, aby bez problemu można było złapać główkę dziecka.
- Główka musi bez problemu wpasować się w kanał rodny.
- Szyjka macicy musi być w pełni rozwarta.
- Lekarz i położna powinni być doświadczeni i pewni tej techniki.
Przebieg porodu vacuum
Zanim lekarz zastosuje próżnociąg – przyssawke vacuum, ocenia odpowiednią wielkość przyrządu.
- Następnie przytwierdza pętlę vacuum do główki dziecka. Próżnociąg delikatnie zasysa się na główce dziecka.
- Następnie, gdy rodząca prze, lekarz wyciąga główkę maleństwo z jej kanału rodnego. Próżnociąg vacuum zostaje odessany od główki i poród może przebiegać dalej normalnie.
Komplikacje podczas takiego porodu występują niezwykle rzadko, ponieważ w razie wątpliwości stosuje się cięcie cesarskie, które kończą się przeważnie sukcesem. Przyssawka Vacuum zostaje użyty podczas porodu tylko przy dobrych perspektywach.
Czy poród vacuum jest ryzykowny?
Ogólnie poród przy użyciu przóżnociągu jest uważany za zabieg niskiego ryzyka. I choć w większości przypadków dzieci urodzone z pomocą próżnociągu mają na główce obrzęk wielkości pięści, to znika on samoistnie w przeciągu kilku dni po porodzie. Także kształt głowy dziecka nie jest zmieniony permanentnie.
Próżnociąg vacuum – konsekwencje i skutki uboczne
W porównaniu z porodem kleszczowym, zastosowanie próżnociągu stwarza mniejsze ryzyko urazu matki i dziecka. Poród z użyciem próżnociągu położniczego jest także mniej bolesny i dokuczliwy. Warto wspomnieć również, że mięśnie dna macicy są w tym przypadku dużo mniej obciążone. W niektórych przypadkach może dojść do naderwania i pęknięcia krocza lub jego nacięcia. Niezwykle rzadko zdarza się także, że uszkodzony zostaje nabłonek pochwy. We wszystkich trzech przypadkach konieczne jest założenie szwów.
Przy porodach przedwczesnych nie używa się próżnociągów położniczych, ze względu na ryzyko wystąpienia wylewu u dziecka.
Alternatywy dla porodu vacuum wspomaganego próżnociągiem
Alternatywą dla porodu z użyciem próżnociągu może być cesarskie cięcie lub poród kleszczowy. Obie metody są stowsowane w celu przyspieszenia końca porodu. Poród kleszczowy można przeprowadzić szybciej niż ten z użyciem próżnociągu, dlatego też zalecany jest w sytuacji, gdy poród trzeba zakończyć naprawdę szybko.
Poród z użyciem kleszczy wymaga jednak większego doświadczenia, gdyż stwarza on większe ryzyko urazowe. Która metoda zostanie przeprowadzona zależy od stopnia zaawansowania porodu, stanu zdrowia dziecka i marki oraz doświadczenia personelu.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.