Strona główna » Ciąża » Infekcje i choroby w ciąży » Infekcja bakteryjna – zapalenie pochwy w ciąży

Infekcja bakteryjna – zapalenie pochwy w ciąży

W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi do zaburzenia mikroflory pochwy wywołanej przez bakterie beztlenowe. Około 10-20% wszystkich kobiet w ciąży cierpi na tę infekcję. Bakteryjne zapalenie pochwy powinno być w czasie ciąży obowiązkowo leczone, w przeciwnym razie może oznaczać to poważne konsekwencje dla matki i dziecka.





Czym jest bakteryjne zapalenie pochwy?

W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi do zmiany składu mikroflory w tym rejonie. Bakterie mlekowe, które w normalnym wypadku zasiedlają pochwę zostają wypierane z ich naturalnego środowiska przez beztlenowce, głównie Gardnerella vaginalis. pH pochwy rośnie i kwaśny płaszcz ochronny, który chroni przed wniknięciem i rozwojem chorobotwórczych organizmów zostaje zniszczony. Bakteryjne zapalenie pochwy jest nierzadko prekursorem innych infekcji, wywołanych na przykład przez chlamydie bądź paciorkowce.

Biorąc pod uwagę fizjologię kobiecych narządów płciowych, zachowania seksualne oraz inne czynniki należy wyróżnić kilka grup infekcji intymnych. Najczęściej infekcje intymne u kobiet powodowane są przez drożdżaki, które w występują w warunkach fizjologicznych w pochwie. W przypadku zakłócenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej może dochodzić do tego, że grzyby z rodzaju Candida będą miały o wiele lepsze warunki dla rozwoju. Jest to związane z wiekiem kobiety, dniem cyklu miesiączkowego, stosowanymi lekami – np. antykoncepcją hormonalną, a także nawykami higienicznymi.



Zobacz: Grzybica pochwy w ciąży – grzyb drożdżaków Candida albicans

Obecnie nie wiadomo do końca, dlaczego dochodzi redukcji ilości bakterii mlekowych, która sprzyja bakteryjnemu zapaleniu pochwy. Źródłem choroby jest jednak często stosunek płciowy. Dochodzi wtedy do przeniesienia i zasiedlenia w okolicach pochwy dużej ilości beztlenowców. Stres to także istotny czynnik, który może wpływać na zmianę mikroflory pochwy.

  • Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy
  • Silny, białawo-żółty wyciek, czasem rzadki, czasem pieniący się
  • Palący ból i świąd
  • Nieprzyjemny, „rybi” zapach wydzieliny z pochwy
  • Ból przy oddawaniu moczu oraz podczas stosunku płciowego

Bakteryjne zapalenie pochwy pozostaje często niezauważone, gdyż w wielu przypadkach nie daje ono żadnych objawów bądź są one bardzo słabe. Jeżeli nie jesteś pewna, zapytaj swojego ginekologa o możliwość kontroli pH pochwy w domu. Normalna wartość pH w okolicach pochwy leży między 4,0 i 4,4. Może się także zdarzyć, że te wartości będą się lekko wahać. Dopiero gdy wartość ta przez dłuższy czas odbiega od normy powinnaś koniecznie skontaktować się z lekarzem i zrobić wymaz z pochwy.



Komplikacje spowodowane bakteryjnym zapewnieniem pochwy w ciąży

Nieleczone zapalenie pochwy może mieć w czasie ciąży poważne konsekwencje. Przy infekcjach pochwy wzrasta ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczów porodowych, przedwczesnego przerwania błon płodowych bądź przedwczesnego porodu. Rośnie także ryzyko poronienia. Powodem są zachodzące w Twoim organizmie przemiany biochemiczne między płodem a macicą, które wywołane są przez bakterie. W efekcie rośnie ilość prostaglandyn – substancji, która zawarta jest także w lekach wywołujących skurcze porodowe.

Dodatkowo istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji na macicę, błony płodowe i przeniknięcia bakterii do organizmu płodu.

Leczenie i zapobieganie bakteryjnego zapalenia pochwy

Niestety nie ma zbyt wielu skutecznych metod zapobiegania zapaleniu pochwy. Pomóc może redukcja stresu jako czynnika ułatwiającego rozwój infekcji. Jeżeli tego typu infekcje pojawiały się częściej w przeszłości, powinnaś regularnie kontrolować pH pochwy. Zapytaj lekarza lub farmaceutę o dostępne możliwości.

We wczesnej fazie ciąży możliwe jest także wspieranie naturalnej mikroflory poprzez preparaty z witaminą C i kwasem mlekowym. W późniejszej fazie ciąży bakteryjne zapalenie pochwy może być także leczone klindamycyną. Dostępne są preparaty w postaci czopków, kremów i maści. W razie potrzeby Twój lekarz na pewno przepisze Ci odpowiedni środek.




Wiele infekcji związanych jest z zaburzeniem pH pochwy, które wynika z niedostatecznej higieny, stosowania antykoncepcji, cukrzycy lub także kolonizacji pochwy przez odmienną florę bakteryjną. Jest to często stan predestynujący do rozwoju infekcji intymnej, dlatego też bardzo ważne jest stosowanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych zbliżonych do kwasowego pH pochwy (mniej więcej 5,5).

Ponadto: w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy nie ma konieczności stosowania terapii leczniczej u Twojego partnera. Aby w spokoju powrócić do formy powinniście jednak w tym czasie zrezygnować ze współżycia.