Mojniemowlak.pl / Poród i połóg / Koktajl położnych – przepis na wywołanie porodu

Koktajl położnych – przepis na wywołanie poroduKoktajl położnych powinien być stosowany wyłącznie wtedy, gdy Twoje ciało jest już gotowe na poród, na przykład gdy przewidywany termin został przekroczony. Powinnaś jednak pamiętać, że koktajl położnych jest naturalnym, ale nie do końca bezpiecznym sposobem na skurcze porodowe. Powinien on być zatem przyjmowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub położną.

Z czego składa się koktajl położnych?

Tak zwany koktajl położnych składa się zazwyczaj ze środków przeczyszczających wymieszanych z alkoholem i sokiem owocowym. Najbardziej znany koktajl położnych zawiera mieszankę oleju rycynowego, soku morelowego i alkoholu. Ten ostatni składnik jest konieczny, aby stłumić nieprzyjemny skład oleju rycynowego. Sok morelowy zapobiega natomiast silnej utracie wapnia. Niekiedy dodawane są także olejki eteryczne, aby dodatkowo pobudzić czynność mięśni macicy.

Jak działa koktajl położnych?

Olej rycynowy działa przeczyszczająco i pobudza pracę jelit. Poprzez ich zwiększoną czynność stymulowane są mięśnie macicy, co prowadzi do wystąpienia skurczów. Zbyt duża ilość tego oleju może jednak powodować skurcze jelit. Również w tym wypadku dochodzi do wystąpienia skurczów macicy, gdyż dla Twojego organizmu jest to sygnał, że otoczenie życiowe dziecka się pogarsza. Olej ten działa dość skutecznie i zazwyczaj 3 do 6 godzin po jego przyjęciu pojawiają się skurcze.

Dlaczego koktajl położnych może być niebezpieczny?

Wielu lekarzy i położnych zaleca szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o stosowanie koktajlu położnych, gdyż jego przyjmowanie może wiązać się z wystąpieniem następujących komplikacji i działań ubocznych:

  • Ujście szyjki macicy nieprzygotowane do porodu: jeśli wypijesz koktajl położnych, zanim ujście szyjki macicy zmięknie, może dojść do komplikacji przy porodzie.
  • Silne skurcze = stres: koktajl położnych wywołuje z reguły bardzo silne skurcze macicy. Te mogą wywołać u Twojego dziecka stres, a przez to także niedobór tlenu.
  • Alkohol: koktajl położnych zawiera alkohol, który może działać także na dziecko.
  • Niedobór płynów: koktajl położnych może mieć tak silne działanie przeczyszczające, że Twoje jelita zostaną uszkodzone i może dojść do odwodnienia organizmu. Biegunka, która potencjalnie może być wywołana przez koktajl położnych zabierze ci ważne rezerwy sił, których będziesz potrzebowała przy porodzie.
  • Mdłości i skurcze jelit może także wywołać koktajl położnych.

Koktajl położnych tylko po konsultacji i pod opieką specjalisty!

  • Cierpliwości, dziecko jest w drodze: To pewne, że koktajl położnych nie może być stosowany przez kobietę ciężarną na własną rękę. Najlepiej, jeśli zrezygnujesz z niego całkowicie i po prostu uzbroisz się w cierpliwość.
  • Przekroczony termin porodu: niektóre położne zalecają koktajl położnych w przypadku wyraźnego przekroczenia oczekiwanego terminu porodu, aby uniknąć wywoływania porodu.
  • Ciało gotowe na poród: Twoja położna zaproponuje Ci koktajl położnych tylko wtedy, gdy Twoje ciało będzie gotowe na poród. Oznacza to, że szyjka macicy lekko rozszerzyła się, a jej ujście jest lekko otwarte.
  • Proporcje z położną: w tym wypadku bardzo ważne jest, aby zachować właściwe proporcje poszczególnych składników. Koktajl położnych powinien być zatem przygotowany zawsze pod okiem wykształconego specjalisty, który skontroluje, czy wszystko przebiega, jak należy.

Koktajl położnych i jego alternatywy

Pamiętaj o tym, że ryzyko wystąpienia działań ubocznych jest dość duże, jeśli stosujesz koktajl położnych. Warto zatem mimo wszystko zamiast tego sięgnąć po bezpieczniejsze środki i sposoby na wywołanie skurczów macicy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym domowych sposobów na skurcze macicy w ciąży.