Gdzie jesteś: Strona Główna / Popularne / Koktajl położnych – przepis na wywołanie i przyspieszenie porodu

Koktajl położnych – przepis na wywołanie i przyspieszenie porodukoktajl położnych wywołujący poród
Koktajl położnych powinien być stosowany wyłącznie wtedy, gdy Twoje ciało jest już gotowe na poród, na przykład gdy przewidywany termin został przekroczony. Powinnaś jednak pamiętać, że koktajl położnych jest naturalnym, ale nie do końca bezpiecznym sposobem na skurcze porodowe i indukcje porodu. Powinien on być zatem przyjmowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub położną.


Co znajdziesz w naszym artykule?:
Z czego składa się koktajl położnych?

Stosowany “naturalny napój” na wywołanie i przyspieszenie porodu składa się zazwyczaj ze środków przeczyszczających wymieszanych z alkoholem i sokiem owocowym.

Najbardziej znany skład koktajlu położnych zawiera mieszankę:

 • oleju rycynowego,
 • olejek eteryczny,
 • olejek z werbeny cytrynowej lub masło migdałowe/orzechowe
 • soku owocowy – morelowy,
 • alkohol.

Ten ostatni składnik jest konieczny, aby stłumić nieprzyjemny skład oleju rycynowego. Sok morelowy zapobiega natomiast silnej utracie wapnia – jest doskonałym źródłem witamin i minerałów. Niekiedy dodawane są także olejki eteryczne, aby dodatkowo pobudzić czynność mięśni macicy.

Ważne jest, aby używać koktajlu – mieszanki na przyspieszenie porodu tylko za zgodą i wsparciem lekarza. Mogą zasugerować lub zatwierdzić dla Ciebie konkretny i indywidualny przepis – dostosowany dla twojego organizmu.Olej rycynowy na wywołanie porodu

Jednym z najczęstszych zastosowań oleju rycynowego jest środek przeczyszczający. Wynika to z faktu, że olej rycynowy może powodować niewielkie skurcze jelit, podobnie jak może powodować gwałtowne skurcze mięśnie ścianki wokół macicy, co może prowadzić do skurczów które pozostają nieregularne lub stają się wyjątkowo bolesne. Mieszanka na wywołanie porodu z olejem rycynowym, może powodować zmęczenie lub dodatkowe obciążenie matki i dziecka podczas wywoływania porodu.

Nigdy nie powinien być spożywany wcześniej niż przez cały okres ciąży, ponieważ może być niebezpieczny dla dziecka oraz prowadzić do ciężkiej biegunki, nudności i wymiotów. Jednym słowem jest to nieprzyjemne.
Zobacz: Zaparcia w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

 

Po jakim czasie działa koktajl położnej?

Poprzez zwiększoną czynność stymulowane są mięśnie macicy, co prowadzi do wystąpienia skurczów. Zbyt duża ilość tego oleju może jednak powodować uciążliwe skurcze jelit i powodować biegunkę. Również w tym wypadku dochodzi do wystąpienia skurczów macicy, gdyż dla Twojego organizmu jest to sygnał, że otoczenie życiowe dziecka się pogarsza.

Olej rycynowy działa dość skutecznie i zazwyczaj od 3 do 6 godzin po jego przyjęciu pojawiają się mniejsze lub większe skurcze porodowe – a cały poród może zacząć się w przeciągu doby do 24 godzin.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać pierwsze oznaki i skurcze porodowe?Dlaczego koktajl położnych może być niebezpieczny?

Wielu lekarzy i położnych zaleca szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o stosowanie koktajlu położnych, gdyż jego przyjmowanie może wiązać się z wystąpieniem następujących komplikacji i działań ubocznych:

koktajl położnych z oleju rycynowego na wywołanie porodu przepis

 • Ujście szyjki macicy nieprzygotowane do porodu: jeśli wypijesz koktajl położnych, zanim ujście szyjki macicy zmięknie, może dojść do komplikacji przy porodzie.
 • Silne skurcze = stres: koktajl położnych wywołuje z reguły bardzo silne skurcze macicy. Te mogą wywołać u Twojego dziecka stres, a przez to także niedobór tlenu.
 • Alkohol: koktajl położnych zawiera alkohol, który może działać także na dziecko.
 • Niedobór płynów: koktajl położnych może mieć tak silne działanie przeczyszczające z powodu głównego składnika jakim jest olejek rycynowy, że Twoje jelita zostaną uszkodzone i może dojść do odwodnienia organizmu. Biegunka, która potencjalnie może być wywołana przez koktajl położnych zabierze ci ważne rezerwy sił, których będziesz potrzebowała przy porodzie.
 • Mdłości i skurcze jelit może także wywołać koktajl położnych.

Koktajl położnych tylko po konsultacji i pod opieką specjalisty!

Pamiętaj, że zażywanie koktajlu zalecane jest wyłącznie za zgodą lekarza specjalisty!  • Cierpliwości, dziecko jest w drodze: To pewne, że koktajl położnych nie może być stosowany przez kobietę ciężarną na własną rękę. Najlepiej, jeśli zrezygnujesz z niego całkowicie i po prostu uzbroisz się w cierpliwość.
 • Przekroczony termin porodu: niektóre położne zalecają koktajl położnych w przypadku wyraźnego przekroczenia oczekiwanego terminu porodu, aby uniknąć wywoływania porodu.
 • Ciało gotowe na poród: Twoja położna zaproponuje Ci koktajl położnych tylko wtedy, gdy Twoje ciało będzie gotowe na poród. Oznacza to, że szyjka macicy lekko rozszerzyła się, a jej ujście jest lekko otwarte.
 • Proporcje z położną: w tym wypadku bardzo ważne jest, aby zachować właściwe proporcje poszczególnych składników. Koktajl położnych powinien być zatem przygotowany zawsze pod okiem wykształconego specjalisty, który skontroluje, czy wszystko przebiega, jak należy.Koktajl położnych i jego alternatywy

Pamiętaj o tym, że ryzyko wystąpienia działań ubocznych jest dość duże, jeśli stosujesz koktajl położnych. Warto zatem mimo wszystko zamiast tego sięgnąć po bezpieczniejsze środki i sposoby na wywołanie skurczów macicy.

 • Czerwona herbata liściasta malinowa. Nawet jeśli to nie przyspieszy porodu, utrzyma nawodnienie i może tonizować / wzmacniać macicę do porodu. Korzystne dla wielu kobiet – ale nadal skonsultuj się z lekarzem lub położną.
 • Ćwiczenie. Liczy się wszystko, co przyspiesza tętno, i może to zająć niewiele, gdy jesteś w 40 tygodniu ciąży! (Pomyśl długie spacery, wspinaczka po schodach … tego typu rzeczy.)
 • Pikantne jedzenie. Nie ma badań naukowych potwierdzających, że to rzeczywiście spowoduje przyspieszenie porodu, ale wiele osób twierdzi, że tak. Nie należy tego próbować, jeśli pikantne potrawy nie są już częścią diety lub jeśli nie jesteś fanem ostrych potraw – lub już masz do czynienia z zgagą w ciąży .
 • Stymulacja sutkówmoże powodować przepływ hormonów i kurczenie się macicy.

Polecamy także: