Strona główna » Ciąża » Herbata z liści malin w ciąży – działanie naparu w trakcie ciąży i przed porodem

Herbata z liści malin w ciąży – działanie naparu w trakcie ciąży i przed porodem

Picie herbaty i naparów z liści malin w ciąży jest zalecane przez wiele położnych, która pomaga odpowiednio przygotować się do porodu. Herbata z liści malin posiada bowiem właściwości wzmacniające mięśnie macicy. Dzięki niej skurcze są skuteczniejsze, a poród sprawniejszy. Napar herbaty z liści malin pity 2-3 razy dziennie od 34 tygodnia ciąży sprawi, że Twój poród będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Jaki wpływ na przebieg porodu ma herbata z liści malin? 
Jakie działanie ma herbata z liści malin stosowana w ciąży?

Herbata z liści malin jest bogata w witaminę C, wapno i żelazo i od dawna jest znana jako domowy środek na usprawnienie porodu. Herbata z liści malin jest smaczna, a oprócz tego posiada wiele właściwości, które mogą ułatwić przebieg porodu:

  • Mięśnie dna miednicy oraz szyjki macicy rozluźniają się i stają bardziej miękkie.
  • Herbata z liści malin działa rozkurczowo, dlatego zalecana jest także przy bólach miesiączkowych.
  • Stymuluje perystaltykę jelit, co może pomóc wywołać skurcze.
  • Herbata z liści malin działa na wiele kobiet odprężająco i uspokajająco.
Zastosowanie suszonych liści malin w ciąży

Wiele kobiet zapewnia, że herbata z liści malin znacznie skraca pierwszą i drugą fazę porodu. Inne deklarują, że przebiega on mniej boleśnie i stresująco. Do tego badania australijskich naukowców wyraźnie dowodzą, że herbata z liści malin zmniejsza ilość porodów wspomaganych (np. kleszczowych). I nawet jeśli brakuje wyczerpujących badań w tej kwestii, herbata z liści malin od lat służy wśród położnych i mam jako naturalny środek leczniczy.Herbata z liści malin a odchudzanie

Jak się okazuje, nie tylko owoce tej rośliny mają właściwości zdrowotne. Liście malin także od wieków stosowane są w wielu dolegliwościach. Stosowane są przede wszystkim w formie naparu, który może być dobrą alternatywą dla herbaty. Można je zebrać i ususzyć samodzielnie lub skorzystać z gotowych produktów, dostępnych w sklepach zielarskich lub tych ze zdrową żywnością.

Liście malin pozytywnie wpływają na stan układu pokarmowego i krwionośnego. Oprócz tego napar z tych produktów realnie wpływa na zmniejszenie apetytu. Wszystko dzięki regulacji składników, których obecność we krwi istotnie wpływa na łaknienie. Chodzi przede wszystkim o cukier i cholesterol. Wahania poziomu glukozy powoduje nagłe chęci na zjedzenie czegoś, zazwyczaj słodkiego. Z kolei właściwy poziom cholesterolu nie tylko pozwala zachować zdrowie układu krążenia, ale też zachować równowagę w organizmie niezbędną do właściwego odczuwania głodu.

Stosowanie naparu z liści malin jest bardzo proste. Łyżkę suszu należy zalać niepełną szklanką wrzątku. Dzienna dawka zazwyczaj wynosi jedną porcję. Jego regularne stosowanie pozwala poprawić stan zdrowia, w tym także zmniejszyć apetyt. W połączeniu z innymi zaletami tego napoju sprawia to, że warto po niego sięgnąć podczas odchudzania, ale nie tylko. Ogromnym plusem liści malin jest to, że susz można przygotować samodzielnie.

Wystarczy je zebrać i suszyć przez dwa tygodnie. Po tym czasie liście są gotowe do zaparzania. Istotne jednak jest, by zbierać surowiec wysokiej jakości – z daleka od dróg i w miarę możliwości uprawiany ekologicznie.

Ile herbaty z liści malin można wypić w ciąży?

Uzgodnij ze swoją położną, jaka ilość herbaty z liści malin jest dla Ciebie optymalna. Najczęściej zaleca się picie 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie po 34 tygodniu ciąży. Przed 34 tygodniem nie wolno pić herbaty z liści malin, gdyż może ona wywołać przedwczesne skurcze. Także przerwy w jej zażywaniu są wskazane aby nie doprowadzić do hiperstymulacji organizmu.

Warto więc robić sobie np. tygodniowe pauzy. Herbata z liści malin w zbyt dużych ilościach może bowiem przynieść inne efekty niż byś sobie życzyła. Nie martw się jednak, skutki uboczne picia tej herbaty nie są do tej pory znane.

Przeczytaj także: Jak mrozić maliny by były długo świeże i smaczne?

Liście malin gdzie kupić?

Suszone liście malin możesz kupić w wielu aptekach, sklepach zielarskich lub tych z ekologiczną żywnością. Jedna do dwóch czubatych łyżeczek zalana wrząca wodą powinna parzyć się przez 6 minut. Po tym czasie– herbata z liści malin jest gotowa.