Herbata z liści malin – działanie naparu w ciąży i przed porodemPicie herbaty i naparów z liści malin w ciąży jest zalecane przez wiele położnych, która pomaga odpowiednio przygotować się do porodu. Herbata z liści malin posiada bowiem właściwości wzmacniające mięśnie macicy. Dzięki niej skurcze są skuteczniejsze, a poród sprawniejszy. Napar herbaty z liści malin pity 2-3 razy dziennie od 34 tygodnia ciąży sprawi, że Twój poród będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Jaki wpływ na przebieg porodu ma herbata z liści malin? 


Jakie działanie ma herbata z liści malin stosowana w ciąży?

Herbata z liści malin jest bogata w witaminę C, wapno i żelazo i od dawna jest znana jako domowy środek na usprawnienie porodu. Herbata z liści malin jest smaczna, a oprócz tego posiada wiele właściwości, które mogą ułatwić przebieg porodu:

  • Mięśnie dna miednicy oraz szyjki macicy rozluźniają się i stają bardziej miękkie.
  • Herbata z liści malin działa rozkurczowo, dlatego zalecana jest także przy bólach miesiączkowych.
  • Stymuluje perystaltykę jelit, co może pomóc wywołać skurcze.
  • Herbata z liści malin działa na wiele kobiet odprężająco i uspokajająco.

 

Zastosowanie suszonych liści malin w ciąży

Wiele kobiet zapewnia, że herbata z liści malin znacznie skraca pierwszą i drugą fazę porodu. Inne deklarują, że przebiega on mniej boleśnie i stresująco. Do tego badania australijskich naukowców wyraźnie dowodzą, że herbata z liści malin zmniejsza ilość porodów wspomaganych (np. kleszczowych). I nawet jeśli brakuje wyczerpujących badań w tej kwestii, herbata z liści malin od lat służy wśród położnych i mam jako naturalny środek leczniczy.

Ile herbaty z liści malin można wypić?

Uzgodnij ze swoją położną, jaka ilość herbaty z liści malin jest dla Ciebie optymalna. Najczęściej zaleca się picie 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie po 34 tygodniu ciąży. Przed 34 tygodniem nie wolno pić herbaty z liści malin, gdyż może ona wywołać przedwczesne skurcze. Także przerwy w jej zażywaniu są wskazane aby nie doprowadzić do hiperstymulacji organizmu. Warto więc robić sobie np. tygodniowe pauzy. Herbata z liści malin w zbyt dużych ilościach może bowiem przynieść inne efekty niż byś sobie życzyła. Nie martw się jednak, skutki uboczne picia tej herbaty nie są do tej pory znane.

liście malin gdzie kupić?

Suszone liście malin możesz kupić w wielu aptekach, sklepach zielarskich lub tych z ekologiczną żywnością. Jedna do dwóch czubatych łyżeczek zalana wrząca wodą powinna parzyć się przez 6 minut. Po tym czasie– herbata z liści malin jest gotowa.