Strona główna » Zdrowie » Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt ? Objawy i domowe sposoby leczenia

Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt ? Objawy i domowe sposoby leczenia

jak wygląda przepuklina pępkowa noworodka

Przepuklina pępkowa – brzmi groźnie, ale nie ma powodów do niepokoju. To drobna wada wrodzona, która najczęściej dotyka dzieci o niskiej wadze urodzeniowej i wcześniaki.


W życiu płodowym jelita dziecka rozwijają się poza jamą brzuszną. Pod koniec pierwszego trymestru jelita wstępują do brzucha, przechodząc przez pierścień pępkowy. Niedomknięcie lub niewłaściwa budowa tego pierścienia może spowodować przepuklinę pępkową. To niegroźna, wrodzona wada, która uwidacznia się w postaci miękkiego guzka w okolicy pępka, który znika samoistnie. Sprzyja temu wzmacnianie mięśni brzucha dziecka.

Przepuklina pępkowa często wyleczy się sama. Dotyczy to dzieci, które prawidłowo rozwijają się pod względem motorycznym. Rzadko zdarza się, aby potrzebny był zabieg chirurgiczny.

Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowlaka?

Przepuklina pępkowa na ogół jest mała, nie boli i daje się schować pod wpływem delikatnego ucisku. Jedną z najpopularniejszych metod na jej zaleczenie jest plastrowanie przepukliny. Położna, lekarz lub fizjoterapeuta  „chowa” przepuklinę i pępek przyklejając dziecku plaster. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to nie pomaga. Jeżeli dziecko ma założony plaster na przepuklinę, a często odgina się do tyłu, pręży nóżki, nie dźwiga ich do góry, leży z wypiętym brzuszkiem (prezentuje wzorzec wyprostny) – to plastrowanie pępowiny często nie przynosi oczekiwanego efektu.

Plastry na przepuklinę pępkową dla niemowląt

Przy plastrowaniu przepukliny pępkowej trzeba też uważać na delikatną skórę dziecka. Bardzo często dochodzi do silnego podrażnienia skóry dziecka i niepokoju. Częsty płacz malucha i wypinanie przy tym brzuszka, nie sprzyja leczeniu przepukliny. – Warto nauczyć się szybko uspokajać dziecko, aby unikać takich sytuacji.

plastrowanie przepukliny pępkowej noworodka przyklejanie plastra na pępowinę pępkową dziecka

 

 

 

 

 

 

Przepuklinę pępkową u niemowlaka najczęściej leczy się poprzez wzmacnianie mięśni brzucha i częste kładzenie dziecka na brzuszku. Niemowlę, leżąc na brzuchu, samoistnie leczy przepuklinę. Jeżeli bobas leży na plecach i dźwiga nóżki do góry to również wzmacnia w ten sposób odpowiednie mięśnie i leczy przepuklinę. – Istotne jest również odpowiednie noszenie dziecka, ze zgiętymi nóżkami, tak, brzuszek był „schowany „a nie „wypięty”.

Objawy i domowe sposoby leczenia przepukliny pępkowej

Problem z przepukliną pępkową mają maluchy, które często „wyginają się” do tyłu. Nie lubią leżeć na brzuchu lub robią to „brzydko” odginając się i leżąc na „wypiętym” brzuszku. Te niemowlaki nie wzmacniają mięśni brzucha adekwatnie do wieku i przepuklina nie jest prawidłowo leczona nawet pomimo użycia plastra. W takiej sytuacji można skonsultować się z terapeutą, aby nauczyć się m.in.: odpowiedniego noszenia dziecka, prawidłowego układania malucha na brzuchu (nauka prawidłowego wzorca leżenia przodem), szybkiego uspokajania dziecka, wzmacniania mięśni brzucha niemowlaka oraz zabaw, które będą wspomagać leczenie przepukliny pępkowej.