Płonica czyli wysypka szkarlatyna u niemowlakaPłonica zdarza się już naprawdę rzadko. Nie zmienia to jednak faktu, że choroba może być niebezpieczna, tym bardziej, że na tą wysypkę nie ma na nią skutecznej szczepionki.

Płonica (szkarlatyna; łac. scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywoływaną przez paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes), a właściwie przez wytwarzane przez te bakterie egzotoksyny A, B i C (tzw. toksyny erytrogenne).


Płonicę, zwaną inaczej szkarlatyną, wywołują paciorkowce z grupy A. Bakterie przenoszą się drogą kropelkową (ślina, wydzielina z nosa), ale również przez skażone przedmioty i osoby zdrowe (np. na dłoniach). Szkarlatyna może rozwinąć się także w wyniku kontaktu z chorym na anginę paciorkowcową.

Objawy te wynikają z nadwrażliwości, a ta z uprzedniej ekspozycji na toksyny. Jedynym źródłem zakażenia płonicą jest człowiek chory na anginę paciorkowcowąpłonicę lub inne zakażenie wywołane przez paciorkowca, a także osoba zdrowa będąca nosicielem. Zarazić się można drogą kropelkową, a także przez odzież i sprzęty używane przez chorego.

Objawy szkarlatyny u dziecka

Okres wylęgania choroby to 2-5 dni. Po tym czasie pojawiają się pierwsze symptomy: ból gardła, nagły wzrost gorączki, ból brzucha, wymioty. Język dziecka pokrywa się białym nalotem, który dopiero po ok. 3 dniach nabiera malinowego koloru. W tym momencie płonica często mylona jest z ropną anginą lub zapaleniem gardła. Lekarz w trakcie badania dodatkowo stwierdza silnie przekrwione łuki gardłowo-podniebieniowe i powiększone węzły chłonne (głównie szyjne).

 

Pierwszy charakterystyczny dla szkarlatyny objaw pojawia się około 3. dnia po wystąpieniu gorączki. To drobnoplamista, niekiedy również swędząca wysypka, która występuje z różnym nasileniem: czasem bywa ledwie widoczna i szybko ustępuje, innym razem jest żywoczerwona, nawet wybroczynowa i zlewa się szczególnie intensywnie na tułowiu i kończynach. Na twarzy dziecka pojawia się rumień, który jednak – co charakterystyczne – nie występuje wokół ust i nosa. Ten blady odcień nazywany jest trójkątem Fiłatowa.

Po 2-3 tygodniach wysypka ustępuje, a skóra zaczyna się łuszczyć (tzw. łuszczenie grubopłatowe). Rozpoczyna się na twarzy, potem na tułowiu, w końcu – na dłoniach i podeszwach stóp, gdzie przebiega najsilniej. Łuszczenie może potrwać nawet do dwóch tygodni.

Leczenie wysypki płonicy

Leczenie jest konieczne z uwagi na ryzyko groźnych powikłań. Płonica, podobnie jak inne choroby wywołane zakażeniem paciorkowcami z grupy B, może prowadzić do ostrego ropnego zapalenia węzłów chłonnych, paciorkowcowego zapalenia stawów i kości, ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek czy gorączki reumatycznej. Najskuteczniejsze jest leczenie antybiotykiem (penicyliną lub alternatywnie: cefalosporynami czy makrolidami). Już po 2-3 dniach jego stosowania dochodzi do wyjałowienia gardła i migdałków, po tygodniu dziecko może wyglądać na zupełnie zdrowe. Jednak z uwagi na ryzyko powikłań leczenie trzeba kontynuować do momentu przyjęcia pełnej dawki antybiotyku (ok. 10 dni).

Płonica o przebiegu septycznym charakteryzuje się dużymi zmianami w gardle, zapaleniem węzłów chłonnych szyjnych. Może dojść do martwicy tkanek dna jamy ustnej (angina Ludwiga), bakteriemii i posocznicy. Dawniej przed wprowadzeniem do leczenia nowoczesnych antybiotyków choroba miała przebieg ciężki, czasem śmiertelny. Często występowały powikłania pod postacią zapalenia nerek, stawów, węzłów chłonnych i ucha środkowego, rzadziej zapalenia wsierdzia czy mięśnia sercowego. Obecnie typowe postacie płonicy stwierdza się rzadko, zwykle przebieg choroby jest łagodniejszy, a powikłania prawie nie występują. Antybiotykami pierwszego rzutu w leczeniu płonicy są penicyliny, zarówno doustne jak i domięśniowe. Rokowanie w postaciach niepowikłanych jest dobre. Po przebyciu choroby u znacznej większości osób pozostaje trwała odporność.

Jak wygląda wysypka szkarlatyny u dzieci? – zdjęcia

wysypka szkarlatyny na dłoniach

Chory na szkarlatynę niemowlak

Obolałe gardło i wysoka gorączka niemowlaka nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Twoje dziecko może nie mieć apetytu i z trudem przełykać cokolwiek. Nie zmuszaj go więc do przyjmowania pokarmów stałych, ale pamiętaj o właściwym nawadnianiu.

Co stosować i jak reagować na gorączkę dziecka?

Podawaj mu ciepłe, lekko osłodzone napoje (np. herbatę lipową z miodem i cytryną), a gdy wróci apetyt podawaj mu na początek półpłynne wzmacniające posiłki, jak np. dobry rosół, kaszkę, purée z jarzyn z dodatkiem masła czy przetarte pulpety drobiowe. Jeśli dziecko bardzo gorączkuje, często zmieniaj mu piżamkę i pościel, a wysoką temperaturę zbijaj zgodnie z zaleceniami lekarza (paracetamolem lub ibuprofenem). Możesz wypróbować też domowe sposoby na jej obniżenie, np. okłady ręcznikiem nasączonym wodą o 2-3 stopnie chłodniejszą od ciała dziecka lub krótka (5 min.) schładzająca kąpiel w wodzie również o 2 stopnie chłodniejszej od temperatury dziecka. Okłady powinny obejmować dużo powierzchnię ciała: tułów, klatkę piersiową, można też owinąć nimi łydki.