Strona główna » Poród i połóg » Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu?

kobieta w ciazy w domu

Na ogół każde ważne wydarzenie w życiu poprzedzane jest przygotowaniami. Narodziny dziecka to bez wątpienia jedno z nich. Warto wykorzystać czas ciąży nie tylko na kompletowanie wyprawki, lecz także na przygotowania do porodu – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

1. Zdobądź wiedzę na temat porodu

  • Wiedza daje siłę. Warto poznać fizjologię porodu, jego poszczególne etapy i czynniki, jakie wpływają na jego przebieg. Zrozumienie tego procesu pomoże w podejmowaniu najlepszych decyzji dla siebie i dziecka. Zapoznanie się z pozycjami do rodzenia, metodami łagodzenia bólu, a także zmierzenie się z wieloma mitami krążącymi wokół porodów pomoże nam przez to przejść. Aby zdobyć rzetelną wiedzę, można zapisać się do szkoły rodzenia, uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z położną oraz sięgać po literaturę.

2. Poznaj swoje prawa

  • Czy czytałaś już standard opieki okołoporodowej? To właśnie w nim znajdziesz informacje o wszystkich prawach, jakie przysługują kobietom zarówno w ciąży, jak i podczas porodu i po narodzinach dziecka. Warto znać swoje prawa i domagać się respektowania tego, co dla nas ważne (o swoich prawach możesz przeczytasz także tutaj). Pobierz standard opieki okołoporodowej.

3. Stwórz plan porodu

  • Nie należy traktować go jak sztywny scenariusz, ale dokument, w którym określisz swoje oczekiwania dot. opieki okołoporodowej oraz to, co dla ciebie ważne. Omów go wspólnie z osobą prowadzącą ciążę i/lub położną. Więcej na temat planu porodu znajdziesz tutaj.

4. Wybierz położną

  • Każdej kobiecie w ciąży przysługują bezpłatne spotkania edukacyjne z położną, odbywające się od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. – dwa razy. Aby w nich uczestniczyć wystarczy złożyć deklarację wyboru położnej. Ta sama położna może objąć opieką ciebie i dziecko już po porodzie (dowiedz się więcej).

5. Odwiedź szpital

  • Umów się na spotkanie i odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Możesz zobaczyć sale, porozmawiać z personelem, zadać pytania, które cię nurtują. Możliwość zapoznania się z danym miejscem sprawia, że nie jest ono dla nas całkowicie obce, co także ma wpływ na poród.
Zobacz:  Wypadające i osłabione włosy po porodzie i ciąży - co stosować i jak temu zaradzić?

6. Pilnuj terminów badań

  • Kontroluj stan zdrowia i wykonuj niezbędne badania zalecane przez osobę prowadzącą ciążę. Odwiedź także dentystę!

7. Jedz zdrowo i z głową

  • Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, pełnych cukru i tłuszczu trans. Zapomnij o alkoholu. Jedz zdrowo, aby dostarczyć sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników. Pamiętaj, jedz dla dwojga, a nie za dwoje – dwa razy lepiej, a nie dwa razy więcej! Sprawdź, jak dbać o swoją dietę.

8. Dbaj o aktywność fizyczną

  • Już umiarkowana aktywność poprawia kondycję, krążenie, zaopatruje organizm w tlen. Spacer, joga, pilates, pływanie skutecznie poprawią też samopoczucie. Pamiętaj także o ćwiczeniach Kegla, które przygotują mięśnie dna miednicy do porodu. Nie zapominaj o relaksie i oddechu, które też są ważne podczas porodu.

9. Spakuj się
Nie zostawiaj pakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę. Dla własnego spokoju zrób to wcześniej, już ok. 34. tygodnia ciąży. Wcześniej wypierz swoje rzeczy i ubranka dla maluszka w hipoalergicznym płynie, przeznaczonym dla wrażliwej skóry dziecka. Tego typu produkty, czyli proszki do prania i płyny do płukania oferowane np. przez markę Lovela, nie wywołają uczulenia na twojej i niemowlęcej skórze.

10. Uwierz w siebie
Szukaj pozytywnych opowieści porodowych i ludzi, którzy będą cię wspierać oraz pomogą rozwiać wątpliwości. Jeżeli się boisz, porozmawiaj z kimś na ten temat. Przemyśl też, kto będzie dodawał ci otuchy podczas porodu (partner, doula, a może siostra?). Uwierz, że możesz urodzić samodzielnie. Ciało kobiety wie, jak rodzić. Koniecznie przeczytaj jeszcze TEN wywiad.