Strona główna » Materiał zewnętrzny » Zabawki dla rocznego dziecka – jakie wybrać na prezent?

Zabawki dla rocznego dziecka – jakie wybrać na prezent?

zabawka dla rocznego dziecka

zabawki dla rocznego dziecka

Roczne dziecko zaczyna samodzielnie odkrywać świat. Z każdym dniem rozwija się i zdobywa nowe umiejętności. Dlatego wybór odpowiednich zabawek na prezent dla malucha w tym wieku może być wyzwaniem. W artykule podsuwamy kilka pomysłów na to, jakie zabawki możesz wybrać dla roczniaka.


Zabawki stymulujące rozwój ruchowy

Ruch to dla dziecka niezwykle ważny element rozwoju. Dlatego wybierając zabawki dla rocznego dziecka, warto zdecydować się na takie, które je do niego zachęcają i pobudzają koordynację wzrokowo-ruchową.

Bardzo dobrze sprawdzą się:

  • maty edukacyjne skłaniają do pełzania i raczkowania;
  • jeździki i pchacze pomagają w ćwiczeniu równowagi i koordynacji;
  • miękkie piłki w różnych rozmiarach, które dziecko może łapać, rzucać i toczyć;
  • zabawki do ciągnięcia pomagają w ćwiczeniu równowagi i koordynacji.

Zabawki interaktywne dla rozwoju umiejętności poznawczych

Zabawki interaktywne przynoszą wiele korzyści dla rozwoju dziecka, m.in. pomagają w rozwijaniu umiejętności motorycznych i poznawczych oraz zachęcanie do zabawy i eksploracji. Mogą to być:

  • karuzele i pozytywki,
  • zabawki z dźwiękami i światłami

Dzięki nim dziecko może poznawać dźwięki, kolory oraz kształty. Te zabawki często wymagają od malucha myślenia i rozwiązywania problemów. Dziecko musi np. odkryć, jakie przyciski należy nacisnąć, aby uzyskać określony efekt, co może pomóc w rozwijaniu umiejętności poznawczych.

Zabawki interaktywne są też bardzo atrakcyjne dla dzieci w tym wieku, co może pomóc w rozwijaniu ich zainteresowań, a opiekunom pozwoli na złapanie oddechu lub wypicie ciepłej kawy.

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne to kolejna propozycja na prezent dla roczniaka. Dobrym wyborem będą:

  • pierwsze puzzle oraz układanki,
  • pierwsze klocki,
  • książki dla maluchów.

Układanki pomagają rozwijać zdolności manualne, koordynację ruchową i umiejętności poznawcze. Klocki pomagają dziecku poznawać podstawowe koncepcje takie jak kształty, barwy i wielkość. Książeczki z twardymi stronami, obrazkami i tekstem, które można czytać dziecku, pomagają w rozwijaniu mowy i zainteresowaniu literaturą.

Ciekawym pomysłem na prezent będą także zabawki do wanny, które można zanurzyć w wodzie, pomagają w rozwijaniu zmysłu dotyku i percepcji. Instrumenty muzyczne takie jak marakasy czy tamburyny, pomagają w rozwijaniu zainteresowania muzyką oraz koordynacji ruchowej.

Zabawki manipulacyjne

Manipulacja to kolejna umiejętność, którą rozwijają roczne dzieci. Dlatego warto wybierać zabawki, które umożliwiają manipulację przedmiotami. Do takich zabawek należą między innymi sortery kształtów. Dzięki nim dziecko uczy się rozpoznawać kształty, kolory oraz rozwijać zdolności manualne. Maluchy uczą się chwytać, przekładać, przesuwać i obracać przedmioty, co przyczynia się do rozwoju ich zdolności manualnych. Zabawki manipulacyjne pomagają także rozwijać myślenie przestrzenne i logiczne.

Najlepszy przyjaciele i odgrywanie scen

Według ekspertów dzieci miedzy 12 a 18 miesiącem życia powinny zacząć bawić się lalkami i pluszakami. Bawiąc się nimi, dziecko zaczyna rozwijać wyobraźnię, są to zabawki, które pozwalają mu na udawanie, że maskotka lub lalka jest żywym stworzeniem. Interakcja z maskotkami i lalkami pomoże dziecku w uczeniu się empatii, co jest ważną umiejętnością społeczną. Ten rodzaj zabawek zapewnia poczucie bezpieczeństwa – ulubiona lalka czy miś mogą pomóc dziecku w radzeniu sobie z niepokojącymi sytuacjami, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.