Strona główna » Materiał zewnętrzny » Wszystko, co musisz wiedzieć o pieluchach dla dziecka

Wszystko, co musisz wiedzieć o pieluchach dla dziecka

pieluchy dla niemowlęcia

pieluchy dla niemowlęcia

Wybór odpowiednich pieluszek dla Twojego dziecka może nie być łatwym zadaniem. W tym artykule podpowiemy, czym należy kierować się przy wyborze najlepszego dla Ciebie rozwiązania w tej kwestii.


Jaki rodzaj pieluszek wybrać?

Istnieją dwa rodzaje pieluch – jednorazowe i wielorazowe. Te pierwsze są najbardziej popularne, ale coraz więcej rodziców decyduje się na stosowanie wersji wielorazowych ze względu na korzyści ekologiczne i finansowe. Jednorazowe pieluchy mogą być kosztowne, szczególnie jeśli są używane przez długi czas. Te wielorazowe mogą początkowo wymagać wyższego nakładu finansowego, ale mogą okazać się tańszą opcją w dłuższej perspektywie czasu. Pieluchy jednorazowe są zwykle wykonane z celulozy i polimerów, które zapewniają chłonność. Ich wielorazowe odpowiedniki produkuje się z bawełny, bambusa lub konopi, a zewnętrzna warstwa składa się z wodoodpornej tkaniny.

Jeśli decydujesz się na pieluchy wielorazowe, powinieneś wiedzieć, jak je prać i suszyć, aby zapewnić odpowiednią higienę i wydłużyć ich żywotność. Należy je prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, aby zabić bakterie i najlepiej suszyć na dworze lub w suszarce bębnowej. Co prawda jednorazowe pieluchy generują dużą ilość odpadów, co ma negatywny wpływ na środowisko, ale nie każdy będzie mieć możliwości, by prać pieluszki wielorazowe.

Higiena przede wszystkim

Dziecko będzie potrzebować zmiany pieluchy co najmniej kilka razy dziennie, w zależności od jego wieku i nawyków fizjologicznych. Ważne jest, aby pielucha była zmieniana często, co pomoże uniknąć podrażnień skóry. Przed zmianą pieluszki należy dokładnie umyć swoje ręce oraz przemyć dziecko, by uniknąć infekcji i rozprzestrzeniania się bakterii. Warto także stosować kremy ochronne, aby zapobiec odparzeniom. Niektóre rodzaje pieluch mogą powodować wysypki na skórze dziecka. Dlatego warto wypróbować kilka różnych marek pieluch, aby znaleźć takie, które najlepiej się sprawdzą Twojego i zminimalizują ryzyko wystąpienia np. podrażnień.

Jaki rozmiar?

Pieluchy występują w różnych rozmiarach, w zależności od wieku i wagi dziecka. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar, który zapewni maluchowi właściwe dopasowanie i ochronę. Należy uważać, aby pieluszka zawsze przylegała do skóry dziecka, jednak nie za bardzo, by nie uciskała jego brzuszka. Dobór właściwego rozmiaru pozwoli nam uniknąć przeciekania pieluszki lub jej podwijania się – np. jeśli dziecko waży 12–17 kg będzie już mogło nosić pieluchy jednorazowe rozmiar 5.

Maluchy bardzo szybko rosną, dlatego nie warto robić zbyt dużych zapasów pieluszek w domu. Gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z pielęgnacją dziecka, warto zapoznać się zaleceniami producenta odnośnie do użytkowania pieluch, a w razie dodatkowych wątpliwości np. porozmawiać z innymi rodzicami.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki przy wyborze pieluch dla swojego dziecka, aby zdecydować się na opcję, która będzie najlepiej odpowiadać jego potrzebom oraz naszym standardom ekonomicznym i ekologicznym.