Strona główna » Materiał zewnętrzny » 5 gier rozwijających pamięć i koncentrację u dzieci

5 gier rozwijających pamięć i koncentrację u dzieci

gry dla dzieci

Pamięć i koncentracja to ważne umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Można je ćwiczyć i rozwijać za pomocą różnych zabaw i gier. Przedstawiamy 5 propozycji gier, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale również pomogą dzieciom w rozwijaniu pamięci i koncentracji.

Gry rozwijające pamięć i koncentrację u dzieci – TOP 5

Memory

Gra Memory, znana również jako gra w pamięć, jest klasyczną i popularną grą planszową, która doskonale rozwija pamięć i koncentrację. Podstawowa gra polega na znajdowaniu par identycznych kart, które są ukryte na stole. Dzieci muszą zapamiętywać położenie kart i próbować odnaleźć pasujące pary. To rozwija ich zdolność do zapamiętywania obrazów i wzorców.

Tutaj doskonale sprawdzi się gra memory ptaki, która zachwyca wyjątkowymi ilustracjami, przedstawiającymi ptaki. Ta gra nie tylko pomoże w rozwoju koncentracji i pamięci, ale również jest świetnym narzędziem do zdobycia wiedzy na temat różnych gatunków.

Przykłady zabawek edukacyjno-rozwojowych dostępne są na stronie internetowej: https://smartmemories.pl/sklep/zabawki-edukacyjno-rozwojowe/drewniana-gra-memory-ptaki-europy-z-kartami-edukacyjnymi/

Domino

Gra w domino polega ona na układaniu kostek domino w taki sposób, aby na sąsiadujących kostkach znajdowały się identyczne liczby. Konieczność zapamiętywania różnych układów kamieni i próby dostosowywania do nich swoich kamieni w celu zdobycia punktów stanowi doskonały sposób na rozwijanie pamięci długotrwałej i krótkotrwałej. Z kolei koncentrację ćwiczy się poprzez skupienie się ę na bieżących układach kamieni i myśleniu strategicznym, aby wygrać rozgrywkę.

Gry planszowe

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że gry planszowe to fenomenalny sposób na nudę szczególnie w chłodne, jesienne dni. Oprócz dawki śmiechu i zabawy dają również wartości edukacyjne. Postaw na takie gry, które pomagają kształtować koncentrację i pamięć, a jednocześnie ćwiczą koordynację ręka-oko, mowę, a także logiczne myślenie.

Dobble

Gra Dobble to doskonała zabawa, która rozwija pamięć i koncentrację nie tylko u dzieci, ale także osób dorosłych. Gra jest prosta w zasadach, ale wymaga błyskawicznego myślenia i spostrzegawczości. W grze Dobble znajduje się zestaw kart z różnymi symbolami, takimi jak zwierzęta, liczby, kształty, przedmioty codziennego użytku itp. Każda karta ma dokładnie jeden symbol, który jest wspólny z każdą inną kartą w zestawie. Istnieje kilka wariantów gry, ale celem podstawowej gry jest znalezienie wspólnego symbolu między dwiema kartami. Oznacza to, że na każdej parze kart zawsze jest jeden i tylko jeden wspólny symbol. Gracze starają się jak najszybciej zidentyfikować wspólny symbol między swoją kartą a kartą na stosie. Jeśli znajdą go, wołają jego nazwę i umieszczają swoją kartę na stosie.

Układanki

Warto zainwestować również w układanki lewopółkulowe, które wymagają od dziecka skupienia się na jednym konkretnym temacie lub obrazie. To pomaga w rozwijaniu umiejętności koncentracji, ponieważ dziecko musi skupić swoją uwagę na szczegółach i detalach obrazu. Tego typu układanki wzmacniają również pamięć wzrokową, co umożliwia lepsze zapamiętywanie, a także rozpoznawanie obrazów.