Strona główna » Ciąża » Kolczyk w pępku a ciąża – zagrożenia a bezpieczeństwo przekutego pępka dla ciężarnych

Kolczyk w pępku a ciąża – zagrożenia a bezpieczeństwo przekutego pępka dla ciężarnych

ciąża a kolczyk w pępku

kolczyk w pępku a ciąża

Kolczyk w pępku jest formą wyrażania siebie. Dla wielu kobiet z biegiem czasu, po prostu kolczyk traktowany jest jak część swojego ciała. Ale co się dzieje, gdy dziecko jest w drodze? Czy możesz zachować swój kolczyk w pępku podczas ciąży ? Zrezygnowanie z ukochanego piercingu może wydawać się dziwne, zwłaszcza jeśli masz go od kilku lat.


Czy muszę wyjmować kolczyk z pępka w czasie ciąży?

Możesz pomyśleć, że kolczyk w pępku może być zagrożeniem dla twojego dziecka w brzuszku i musisz go jak najszybciej wyjąć, ale to po prostu nieprawda! O ile przekuty pępek jest w pełni zagojony i wykonałaś go w przeciągu ostatniego roku –  o ile nie odczuwasz bólu czy podrażnienia skóry (rozciągnięcia) nie musisz go wyjmować.
Twój brzuch rośnie, a więc i pępek zmienia się w czasie ciąży. Gdy płód rośnie, macica rozszerza się poza swoją zwykłą pozycję, aby ją pomieścić. Ten ruch wywiera nacisk na brzuch, w tym także na pępek.

Z czasem zwiększony nacisk na pępek może powodować ból, swędzenie i dyskomfort.

W miarę postępu ciąży żołądek rozszerza się i rozciąga skórę. Nierzadko w tym czasie miejsce przekłucia wydaje się ciemniejsze, ponieważ zagojona blizna po przekłuciu staje się bardziej odsłonięta.

Jeśli jednak nacisk na kolczyk w pępku w wyniku rozciągania staje się niewygodny lub jeśli zauważysz, że piercing pępka jest czerwony lub podrażniony, Twoja biżuteria jest prawdopodobnie za mała i należy ją wyciągnąć.Sukienka dla wygody

Jeśli masz kolczyk w pępku, pomaga również noszenie luźnych ubrań. Obejmuje to luźne koszule, które nie ocierają ani nie szarpią pępka, a także spodnie ciążowe z dolnym paskiem, aby uniknąć podrażnienia okolicy pępka.

Okresowo wkładaj ponownie, aby zachować otwór

Jeśli twój piercing w pępku w pełni się zagoił, ale zdecydujesz się usunąć kolczyk z pępka, otwór może się zamknąć. Aby temu zapobiec, możesz ponownie założyć piercing i przesuwać go kilka razy w tygodniu. Pomaga to utrzymać otwór otwarty.

Jeśli to nie zadziała, być może będziesz musiała ponownie przekłuć pępek po urodzeniu dziecka.Czy mogę przekuć pępek będąc w ciąży?

Przekucie pępka w czasie ciąży jest niezalecane, ponieważ rosnące i zmieniające się ciało może utrudnić całkowite wygojenie nowych kolczyków.

Ciąża może osłabić Twój układ odpornościowy, narażając Cię na ryzyko infekcji. Dlatego w tym momencie unikaj przekłuwania jakiejkolwiek części ciała. Niesterylny sprzęt do przekłuwania został powiązany z zapaleniem wątroby typu B i C. Ponadto istnieje ryzyko reakcji z powodu wrażliwości kontaktowej na złoto lub nikiel .

piercing w ciąży

Okazuje się, że istnieją sposoby na bezpieczny body piercing i przekłuwanie pępka przez okres dziewięciu miesięcy, a są też przypadki, w których lepiej jest usunąć go na jakiś czas. Jak w przypadku wielu rzeczy, zależy to od Twojej sytuacji i poziomu komfortu. A jeśli poważnie martwisz się o przekłucie, rozmowa z Twoim ginekologiem położniczym może dostarczyć bardziej spersonalizowanych zaleceń dotyczących zalet i wad kolczyków do pępka w tej fazie.
Z tego względu, jeśli będziesz przekłuwała pępek podczas ciąży, możesz odczuwać pewien dyskomfort. Brzuch rozciąga się, aby zrobić miejsce dla dziecka. W trakcie postępowania ciąży – macica rośnie, a więc skóra staje się bardziej napięta, przez co kolczyk w pępku może ciągnąć się za skórę.

Może to prowadzić do bólu, zaczerwienienia i małych rozstępów wokół pępka. Jeśli masz widoczne delikatne pęknięcia pępka – istnieje ryzyko rozwoju infekcji, ze względu na możliwość dostania się bakterii do rany po piercingu.

Gdy twój brzuch rośnie, przekłucie brzucha może również ocierać się o ubranie, co również może powodować pewien dyskomfort.Kolczyki do pępka dla ciężarnych

ciąża a kolczyk w pępkuKolczyki do pępka dla ciężarnych wykonane są z miękkich materiałów, takich jak bioplast lub nietoksycznego politetrafluoroetylenu (PTFE) –  elastycznego drucika niezawierającego w swoim składzie niklu.

Kolczyki do pępka dla kobiet w ciąży zostały zaprojektowane tak, aby rozszerzać się wraz z rosnącym brzuszkiem. Stosując odpowiednie kolczyki w ciąży z pewnością będziesz mogła regulować długość „prostej sztangi” – mogą się wyginać, dopasowując się do zmieniającego się ciała. Istnieją nawet specjalistyczne elastyczne pierścienie do pępka, które możesz używać przez cały okres ciąży. Nie martwiąc się o uszkodzenie i rozciąganie się skóry.
Czy kolczyk w pępku podczas porodu jest bezpieczny?

Niektóre kobiety decydują się nie usuwać kolczyków i nosić kolczyk w pępku przez całą ciążę – nawet do czasu i w trakcie porodu. Jeśli będziesz rodziła naturalnie, kolczyk w pępku dla ciężarnych nie powinien Ci przeszkadzać.

Oczywiście, nawet jeśli planujesz naturalny poród drogą pochwową, okoliczności mogą się szybko zmienić. W takim przypadku możesz potrzebować nieoczekiwanego cesarskiego cięcia. Aby przygotować się na taką możliwość, niektóre oczekujące matki usuwają kolczyk z pępka przed udaniem się do szpitala – tak na wszelki wypadek.