Strona główna » Poród i połóg » Nagłe cesarskie cięcie: wskazania, przyczyny, przebieg i konsekwencje

Nagłe cesarskie cięcie: wskazania, przyczyny, przebieg i konsekwencje

ciaza

Poprzez cięcie cesarskie w Polsce na świat przychodzi około 27-30% wszystkich dzieci. Nie ma dokładnych informacji jaką część tych porodów stanowi nagła cesarka. Jednak pewne jest, że coraz więcej kobiet decyduje się na cesarkę na życzenie. Nagła cesarka często ma miejsce wtedy, gdy podczas porodu drogami naturalnymi wystąpią pewne komplikacje i poród ten zagraża zdrowiu rodzącej lub dziecka. Dowiedz się, jak wygląda nagła cesarka i czym różni się od zaplanowanego cięcia cesarskiego.


Jak przebiega nagła cesarka?

Jeśli podczas porodu dojdzie do którejś z wyżej wymienionych komplikacji, lekarze są zmuszeni do podjęcia natychmiastowej decyzji o dalszym przebiegu porodu. Aby zminimalizować ryzyko i zapobiec wszelkim zagrożeniom zdrowia dziecka, nagła cesarka odbywa się jeszcze na sali porodowej. Nagła cesarka różni się także od wcześniej zaplanowanego porodu przez cesarskie cięcie w następujących aspektach:

  • Narkoza: Przy planowanej cesarce dochodzi zazwyczaj do znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli miejsce ma nagła cesarka, lekarze decydują się na znieczulenie ogólne.
  • Obecność partnera: Nagła cesarka przebiega bardzo pośpiesznie i gorączkowo, w związku z tym obecność partnera lub jakiejkolwiek innej osoby towarzyszącej nie ma większego sensu. Poza tym nagła cesarka odbywa się zazwyczaj pod pełną narkozą i lekarze w 100% muszą skupić się na tylko i wyłącznie na Tobie.
  • Większe ryzyko: Komplikacje, jakie mogą wystąpić podczas cięcia cesarskiego zwiększają się, gdy miejsce ma nagła cesarka. Oczywiście sama operacja przebiega tak samo, jednak pod znacznie większą presją, co powoduje często, ze nagła cesarka kończy się częściej krwotokami lub urazami organów sąsiadujących, jak np. pęcherz lub jelito.

Z pewnością myśl o cięciu cesarskim nie jest przyjemna, zwłaszcza jeśli zdecydowałaś się wcześniej na poród naturalny. Jeżeli jednak nagła cesarka jest jedynym sposobem na bezpieczne przyjście Twojego dziecka na świat, wszystko inne przestaje mieć znaczenie.

Zobacz:  Zrosty po cesarce - wygląd blizny, ćwiczenia, objawy i powikłania

Nagła cesarka: przyczyny operacji

Zazwyczaj nie da się przewidzieć powodów, dla których nagła cesarka musi zostać przeprowadzona. Może się jednak zdarzyć, że mimo świadomości, iż mogą wystąpić pewne komplikacje, ciężarna i tak decyduje się na poród drogami naturalnymi. W niektórych przypadkach da się przewidzieć ewentualne komplikacje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ryzykach cesarskiego cięcia przeczytaj nasz artykuł o komplikacjach mogących wystąpić po cesarce.

Wskazania do nagłego cesarskiego cięcia

Poniżej przedstawiamy okoliczności, w których nagła cesarka jest koniecznością:

  • nagłe niedotlenienie płodu
  • główka dziecka wbrew oczekiwaniom nie nie wpasowała się do miednicy
  • spadek tętna płodu
  • brak postępu porodu
  • niebezpiecznie wysokie ciśnienie u rodzącej
  • silne krwawienia spowodowane przedwczesnym odklejeniem łożyska
  • pęknięcie macicy
  • gorączka i infekcje po pęknięciu pęcherza płodowego lub odejściu wód płodowych w nieterminowym czasie