Strona główna » Ciąża » Bóle więzadła obłego macicy w ciąży – rozpoznanie i przyczyny

Bóle więzadła obłego macicy w ciąży – rozpoznanie i przyczyny

kojący ból macicy i brzucha w ciąży

Bóle brzucha w ciąży mogą pojawiać się w początkowej fazie ciąży, ze względu na rosnący brzuch i tym samym powiększającą się macice przez co rozciągają się więzadła i mięśnie, mogąc powodować ucisk i rwący ból. Podpowiemy Ci, jak radzić sobie z tak zwanym bólem więzadła obłego macicy.


Powiększenie macicy w ciąży

Twoja macica powiększa się w czasie ciąży mniej więcej stokrotnie po to, aby zapewnić dziecku odpowiednio dużo miejsca. Narząd ten waży pod koniec ciąży około 1000 – 1500 gramów i jest przez to 20-30 razy większy niż przed zajściem w ciążę. Nieciężarna kobieta ma macicę wielkości piłki tenisowej, ale o połowę mniejszą. Natomiast kobieta w ciąży tuż przed urodzeniem ma macicę wielkości arbuza.

Rozmiar rozszerza się pięć razy, a objętość 500 razy. Jej górna krawędź znajduje się około dwudziestego tygodnia ciąży mniej więcej na wysokości Twojego pępka i jej tempo wzrostu wynosi około centymetr tygodniowo.

Bóle brzucha w ciąży podobne do miesiączkowych

We wczesnej ciąży mogą wystąpić łagodne mrowienia lub skurcze macicy. Możesz również odczuwać ból w pochwie, podbrzuszu, okolicy miednicy lub plecach. Może przypominać skurcze menstruacyjne znane Ci z comiesięcznych okresów.

Te niewielkie bóle mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak implantacja (zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy), zaparcia, wzdęcia lub powiększanie się macicy i rozciąganie więzadeł, aby zrobić miejsce dla dziecka.

Funkcja macicy koncentruje się na zapewnieniu twojemu dziecku miejsca do rozwoju podczas ciąży – jest jednym z głównych elementów kobiecego układu rozrodczego , który znajduje się w jamie miednicy. Innymi głównymi składnikami tego układu są jajniki, rurki macicy, pochwa, łechtaczka i gruczoły przedsionkowe.

Zobacz:  Czereśnie w ciąży - czy można jeść? Bezpieczne czy nie?

 

Jeśli ból jest łagodny i ustępuje samoistnie, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Ale każdy ból wraz z plamieniem lub ciężkim krwawieniem należy zgłosić lekarzowi. Jeśli wystąpi ostry lub przewlekły ból wraz z omdleniem, nudnościami, wysoką gorączką lub dreszczami lub zawrotami głowy – nie zwlekaj, niezwłocznie zgłoś się do lekarza!

Rozciąganie macicy

W pierwszych tygodniach ciąży prawdopodobnie nie zauważysz wzrostu lub rozszerzenia macicy. Ale do 12 tygodnia ciąży macica rozciąga się i rośnie do wielkości grejpfruta. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej lub mnogiej, możesz poczuć, że Twoja macica rozciąga się wcześniej.

Objawy rozciągania macicy mogą obejmować mrowienie, ból lub łagodny dyskomfort w macicy i dolnej części brzucha. To normalna część ciąży i znak, że wszystko przebiega normalnie.

kobieta trzymający brzuch w ciąży bo boli ja macica

Uważaj na plamienie lub bolesne skurcze. Niepokojące objawy swojemu lekarzowi.

Rozciąganie wiązadeł macicy w ciąży objawy

Wzrostowi temu towarzyszy silne rozciąganie tkanki łącznej i mięśni. Poprzez wzrost, ale także zwiększone ruchy dziecka możesz odczuwać czasem ból w boku oraz w podbrzuszu. Między 20 a 23 tygodniem ciąży będziesz prawdopodobnie czuła, jak dziecko kopie, co w miarę intensywności odbierania tego typu bodźców może być także bolesne.

Również przy niektórych ruchach, jak szybkie wstawanie czy wyciąganie się, możesz odczuwać rwący ból więzadła obłego macicy oraz okolicy pachwinowej jako uczucie podobne do zakwasów bądź naciągnięcia mięśni.

Czy to jest okrągły ból więzadła?

Ból więzadeł obłych zwykle rozpoczyna się w drugim trymestrze ciąży, więc jest mało prawdopodobne, aby był przyczyną bólu we wczesnej ciąży. Okrągłe więzadła znajdują się w miednicy i utrzymują macicę na miejscu. W miarę powiększania się brzucha i macicy rozciągają się.

Ból więzadeł zwykle występuje po prawej stronie brzucha lub miednicy, ale dyskomfort może również występować po lewej lub obu stronach. Ból często pojawia się po przebudzeniu i przewracaniu się w łóżku lub podczas szybkiego ruchu lub energicznej aktywności.

Zobacz:  Popcorn w ciąży - czy można go jeść?

Z obłym bólem więzadła możesz doświadczyć skurczu po prawej stronie brzucha lub prawego biodra.

Ból powinien trwać tylko kilka sekund lub minut, choć może powrócić, gdy się śmiejesz lub wykonujesz określone ruchy, takie jak wstanie lub pochylenie się.

Jeśli nadal odczuwasz ból więzadła okrągłego, pomocne może być lekkie rozciąganie, joga prenatalna lub masaż prenatalny. Zawsze jednak skonsultuj się z lekarzem przed wypróbowaniem tych metod.

Jak rozpoznać objawy i bóle więzadeł mięśnia obłego macicy?

Bóle więzadła obłego macicy w ciąży objawiają się między innymi boleśnie w okolicy pachwinowej. Również w podbrzuszu możesz czuć ostry, rwący ból, porównywalny z bólami menstruacyjnymi bądź zakwasami.

Sposoby dające ulgę przy bólu macicy i więzadła obłego w ciąży

Leczenie bólów macicy zależy od objawów. Łagodny ból macicy, który ustępuje po kilku minutach lub godzinach, prawdopodobnie nie powinien cię martwić.

Łagodny dyskomfort macicy można leczyć w domu, biorąc ciepły (nie gorący) prysznic lub kąpiel, odpoczywając i pijąc dużo wody i innych płynów. Poinformuj swojego lekarza o swoich objawach, ponieważ mogą zalecić inną formę leczenia, która jest bezpieczna dla ciąży.

Spróbuj delikatnie rozciągnąć i zmienić pozycję. Unikaj szybkich lub powtarzających się ruchów. Ulgę może również przynieść zginanie bioder przed kaszlem lub kichaniem.

Ostry, przeszywający lub przewlekły ból wraz z objawami takimi jak krwawienie, duszność lub gorączka lub dreszcze prawdopodobnie wymagają natychmiastowej specjalistycznej pomocy medycznej. Powiedz także lekarzowi, jeśli odczuwasz ból macicy wraz z plamieniem lub krwawieniem. Mogą to być objawy poronienia. Lekarz może ocenić objawy i określić kolejne kroki.

Poinformuj personel medyczny, że jesteś w ciąży, i natychmiast zgłoś wszelkie objawy, takie jak zawroty głowy, nudności lub omdlenia. Personel medyczny oceni objawy i może wykonać badanie ultrasonograficzne.

Stosując się do tych wskazówek możesz liczyć na ulgę, jeśli dręczą Cię bóle więzadła obłego macicy:

  • Często już kilka minut odpoczynku może zdziałać cuda. Połóż się wygodnie w łóżku i na kanapie aż do ustąpienia bólu.
  • Termofor lub ciepły ręcznik mogą także przynieść ulgę. Weź ciepłą kąpiel i rozluźnij się. Potem możesz zaangażować swojego partnera jako masażystę, aby ból zniknął bez śladu.
  • Aby uśmierzyć ból więzadła obłego macicy możesz także spróbować masażu brzucha olejkami eterycznymi (na przykład z rumianku, lawendy czy mandarynki. Możesz także stosować kompresy z olejków w okolicy pachwinowej w miejscach, gdzie ból jest szczególnie silny.
  • Pas ciążowy także może pomóc odciążyć więzadła. Powinnaś go jednak nosić tylko w ciągu dnia, a zdejmować wieczorem, aby w czasie snu zapewnić sobie optymalne ukrwienie organizmu.
Zobacz:  Co jest dobre na zgagę w ciąży? - domowe sposoby na refluks

Pasy ciążowe na ból macicy

Jednak ostrożnie: tego typu bóle brzucha w ciąży mogą oznaczać także przedwczesne bóle porodowe. Znakiem rozpoznawczym jest wtedy twardniejący podczas bólu brzuch, który po ustąpieniu dolegliwości znowu mięknie. Bóle te rosną i ustępują falowo, w odstępach w miarę regularnych.

Jeżeli ból trwa dłużej, zwiększa się, promieniuje do kręgosłupa, a do tego występuje w towarzystwie skurczów macicy, biegunki, gorączki czy wymiotów, powinnaś niezwłocznie zawiadomić lekarza. Lepiej odwiedzać lekarza zbyt często niż o jeden raz za mało.