Mojniemowlak.pl / Ciąża / Bóle więzadła obłego macicy – rozpoznanie i przyczyny

Bóle więzadła obłego macicy – rozpoznanie i przyczynyIm większy staje się Twój brzuch tym bardziej rozciągają się więzadła i mięśnie macicy, co może z czasem powodować ucisk i rwący ból. Podpowiemy Ci, jak radzić sobie z tak zwanym bólem więzadła obłego macicy.


Dlaczego macica boli?

Twoja macica powiększa się w czasie ciąży mniej więcej stokrotnie po to, aby zapewnić dziecku odpowiednio dużo miejsca. Narząd ten waży pod koniec ciąży około 1000 – 1500 gramów i jest przez to 20-30 razy większy niż przed zajściem w ciążę. Jej górna krawędź znajduje się około dwudziestego tygodnia ciąży mniej więcej na wysokości Twojego pępka i jej tempo wzrostu wynosi około centymetr tygodniowo. Wzrostowi temu towarzyszy silne rozciąganie tkanki łącznej i mięśni.

Poprzez wzrost, ale także zwiększone ruchy dziecka możesz odczuwać czasem ból w boku oraz w podbrzuszu. Między 20 a 23 tygodniem ciąży będziesz prawdopodobnie czuła, jak dziecko kopie, co w miarę intensywności odbierania tego typu bodźców może być także bolesne.

Również przy niektórych ruchach, jak szybkie wstawanie czy wyciąganie się, możesz odczuwać rwący ból więzadła obłego macicy oraz okolicy pachwinowej jako uczucie podobne do zakwasów bądź naciągnięcia mięśni.

Jak rozpoznać bóle więzadła obłego macicy?

Bóle więzadła obłego macicy objawiają się między innymi boleśnie w okolicy pachwinowej. Również w podbrzuszu możesz czuć ostry, rwący ból, porównywalny z bólami menstruacyjnymi bądź zakwasami.

Sposoby dające ulgę przy bólu macicy w ciąży

Stosując się do tych wskazówek możesz liczyć na ulgę, jeśli dręczą Cię bóle więzadła obłego macicy:

  • Często już kilka minut odpoczynku może zdziałać cuda. Połóż się wygodnie w łóżku i na kanapie aż do ustąpienia bólu.
  • Termofor lub ciepły ręcznik mogą także przynieść ulgę. Weź ciepłą kąpiel i rozluźnij się. Potem możesz zaangażować swojego partnera jako masażystę, aby ból zniknął bez śladu.
  • Aby uśmierzyć ból więzadła obłego macicy możesz także spróbować masażu brzucha olejkami eterycznymi (na przykład z rumianku, lawendy czy mandarynki. Możesz także stosować kompresy z olejków w okolicy pachwinowej w miejscach, gdzie ból jest szczególnie silny.
  • Pas ciążowy także może pomóc odciążyć więzadła. Powinnaś go jednak nosić tylko w ciągu dnia, a zdejmować wieczorem, aby w czasie snu zapewnić sobie optymalne ukrwienie organizmu.

Jednak ostrożnie: tego typu bóle mogą oznaczać także przedwczesne bóle porodowe. Znakiem rozpoznawczym jest wtedy twardniejący podczas bólu brzuch, który po ustąpieniu dolegliwości znowu mięknie. Bóle te rosną i ustępują falowo, w odstępach w miarę regularnych.

Jeżeli ból trwa dłużej, zwiększa się, promieniuje do kręgosłupa, a do tego występuje w towarzystwie skurczów macicy, biegunki, gorączki czy wymiotów, powinnaś niezwłocznie zawiadomić lekarza. Lepiej odwiedzać lekarza zbyt często niż o jeden raz za mało.