Strona główna » Ciąża » Badania w ciąży » Usg kobiety w ciąży – badanie ultrasonograficzne

Usg kobiety w ciąży – badanie ultrasonograficzne

usg w ciąży

usg 7 tydzień ciążyWprowadzenie ultrasonografu sprawiło, że położnictwo jest bardziej precyzyjną dziedziną wiedzy, a ciąża wydarzeniem dużo mniej stresującym dla wielu przyszłych rodziców. Poprzez wykorzystanie fal dźwiękowych o tak wysokiej częstotliwości, że nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, za pomocą ultrasonografu możliwa jest wizualizacja i „badanie” płodu bez użycia promieni rentgenowskich. Chociaż ultrasonografia okazuje się dość dokładna w przypadku większości zastosowań, diagnozowanie wad wrodzonych może niekiedy dostarczyć fałszywie negatywnych wyników (odnosi się wrażenie, że wszystko jest w porządku, a w rzeczywistości nie jest) oraz fałszywie pozytywnych (wygląda na to, że jest jakiś problem, gdy tymczasem go nie ma).

USG I stopnia jest zwykle wykonywane w celu określenia wieku ciąży i wykonuje się je przed 12 tygodniem ciąży. Natomiast dokładniejsze USG – II stopnia – w celu bardziej specjalistycznej oceny płodu przeprowadzane jest zwykle między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Po co badanie usg w ciąży ?

Poza określaniem wieku ciąży i sprawdzaniem, czy nie występują jakieś nieprawidłowości, ultradźwięki mogą być wykorzystywane do:

 • Określenia przyczyny krwawienia we wczesnej lub bardziej zaawansowanej ciąży
 • jeżeli bóle macicy i rozciągające się wiązadła powodują plamienie.
 • Zlokalizowania wkładki śródmacicznej, która była założona przed poczęciem.
 • Zlokalizowania płodu przed biopsją kosmówki lub amniopunkcją.
 • Określenia stanu płodu, jeśli przeprowadzone w 14 tygodniu badanie za pomocą urządzenia Dopplera nie wykazało bicia serca lub jeśli w 22 tygodniu ruchy płodu nie są wyczuwalne.
 • Określenia, czy matka nosi więcej niż jedno dziecko.
 • Zmierzenia ilości płynu owodniowego.
 • Jeśli rozrost macicy jest nieprawidłowy, sprawdzenia, czy nie ma mięśniaków.
 • Zmierzenia płodu, gdy brany jest pod uwagę wcześniejszy poród lub gdy poród się opóźnia.
 • Wykrycia zmian szyjki macicy, które mogą wskazywać na przedwczesny poród.
 • Określenie ułożenia, wielkości, dojrzałości lub ewentualnych nieprawidłowości łożyska.
 • Oceny stanu płodu na podstawie obserwacji jego aktywności, ruchów oddechowych oraz objętości płynu owodniowego
 • Potwierdzenia położenia miednicowego lub innych nietypowych położeń płodu i pępowiny przed mającym nastąpić porodem.

Kiedy i jak jest wykonywane? W każdym okresie ciąży, w zależności od wskazań. Badanie można wykonać przez brzuch lub przez pochwę, czasami, gdy zajdzie taka potrzeba, lekarz może przeprowadzić ultrasonografie na oba sposoby. Zabiegi są krótkie (od 5 do 30 minut) i bezbolesne, z wyjątkiem przeprowadzanego w pierwszym trymestrze badania przezbrzusznego, do którego wykonania konieczny jest pełen pęcherz, co powoduje pewien dyskomfort u badanej. Podczas badania przyszła matka leży na plecach.

W badaniu przezbrzusznym nagi brzuch kobiety zostaje pokryty warstwą olejku lub żelu, która ma poprawić przewodzenie dźwięku, następnie wolno przesuwany jest po powierzchni brzucha przetwornik. W przypadku badania transwaginalnego przetwornik wprowadzany jest do pochwy. W obydwu sposobach badania urządzenie rejestruje echo fal dźwiękowych w momencie, gdy odbijają się od części ciała dziecka. Z pomocą technika lub lekarza możesz rozróżnić bijące serce, kręgosłup, głowę, ramiona i nogi.

Może nawet uda ci się ujrzeć swe dziecko w chwili, gdy ssie palec. W większości przypadków możesz otrzymać „zdjęcie” swojego dziecka, nagranie na kasecie wideo lub trójwymiarowy obraz komputerowy do pokazania przyjaciołom i rodzinie. Obecnie obrazy są coraz wyraźniejsze, toteż nawet osoby nie będące ekspertami (jak na przykład rodzice) są w stanie np. odróżnić głowę od pośladków. Często również daje się rozróżnić narządy płciowe i można domyślić się płci dziecka, chociaż bez stuprocentowej pewności (jeżeli nie chcesz poznać płci swojego dziecka, powiedz o tym wcześniej lekarzowi).

Czy badanie USD w ciąży jest bezpieczne ?

W ciągu wielu lat stosowania klinicznego i w celach badawczych nie stwierdzono żadnych znanych zagrożeń, wręcz przeciwnie – całe mnóstwo korzyści płynących z używania USG. Wielu lekarzy rutynowo zleca przeprowadzenie USG przynajmniej raz w czasie trwania ciąży. Jednakże większość ekspertów coraz powszechniej zaleca, by wykorzystywać ultradźwięki w czasie ciąży tylko w przypadkach, dla których istnieją uzasadnione wskazania.

Ostatnio przeprowadzone badania wykazują, że w rzeczywistości płód może słyszeć wysoki dźwięk wytwarzany przez ultrasonograf. Prawdopodobnie fale dźwiękowe z tego urządzenia „uderzają” jego ucho z częstotliwością porównywalną do najwyższych dźwięków fortepianu. Słyszenie ich nie wyrządza dziecku żadnej krzywdy, lecz może stymulować jego zmysły na tyle, że podczas badania będzie się poruszać. A ponieważ dźwięk jest miejscowy, wystarczy, że płód poruszy głową, by go uniknąć.

Wyjaśnienie skrótów z opisu badania USG wykonanego pomiędzy 11. a 14. tc:

 • FHR – ocena czynności serca płodu;
 • CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa (mierzona od czubka głowy do okolicy ogonowej);
 • BPD – wymiar dwuciemieniowy główki płodu (szerokość główki od ciemienia do ciemienia);
 • NT – ocena przezierności karkowej;
 • NB – ocena kości nosowej;
 • EDD – przybliżony termin porodu.