Strona główna » Materiał zewnętrzny » Jak prać dziecięce ubranka? Podstawowe informacje

Jak prać dziecięce ubranka? Podstawowe informacje

dzieciece pranie

dzieciece pranie

Małe dzieci to ogromne szczęście i duma rodziców, ale także dodatkowe obowiązki, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu maluchów. Mówiąc o zdrowiu i komforcie, nie możemy zapomnieć o istotnej kwestii prania ubranek dziecięcych. Jak i w czym prać niemowlęce i dziecięce ubranka? Podpowiadamy.

Po pierwsze – temperatura prania

Zacznijmy od podstawowych kwestii, które zapewnią odpowiednie utrzymanie czystości i świeżości wszystkich ubranek dziecięcych, włączając w to również pościele, prześcieradła czy wkłady do fotelików i wózków. Najlepsze rozwiązanie to oczywiście pranie w pralce w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. To ważne, by już od samego początku wyrobić sobie nawyk wybierania wyższych temperatur. Dlaczego? Ze względu na większe prawdopodobieństwo usunięcia wszelkich nieczystości, ale także bakterii i grzybów.

Chcemy mieć pewność, że ubranka naszych dzieci będą czyste i wolne od drobnoustrojów? Postawmy na długie cykle prania w 90 stopniach Celsjusza. Coraz częściej pralki posiadają specjalne programy do prania ubrań dziecięcych, dzięki czemu nie musimy samodzielnie ustawiać wszelkich parametrów oddzielnie. Dobrą praktyką, przynajmniej na początku jest pranie ubranek niemowlęcych osobno. Z czasem będziemy mogli łączyć je z naszymi ubraniami, jednak przez pierwsze miesiące życia naszej pociechy postarajmy się rozdzielać pranie niemowlęce od naszego standardowego, codziennego prania.

W czym należy prać ubranka dziecięce?

Wykorzystanie odpowiednich środków czyszczących jest kluczem do czystego, świeżego prania, które zapewni komfort noszenia naszym dzieciom. Jak to jednak bywa, na samym początku wybór odpowiedniego detergentu do prania może być wyzwaniem.

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na zalecenia Fundacji Europejskiego Badań Alergii, które rekomendują wykorzystanie konkretnych proszków i detergentów przyjaznych małym dzieciom. Jest to szczególnie istotne, gdy po wykorzystaniu jakiegoś środka zauważyliśmy podrażnienia i zmiany skórne u pociechy. Wybierajmy więc produkty do prania przyjazne dzieciom, nawet jeśli oznaczałoby to podwójny wydatek związany z zakupem dwóch osobnych produktów – dla nas i dla dziecka.

Nie zapomnijmy także o prasowaniu

Pranie dziecięcych ubranek to jedno, ale nie możemy zapomnieć także o ich prasowaniu. Ten czasami przykry obowiązek to dodatkowe zabezpieczenie przed drobnoustrojami i bakteriami, które mimo prania wciąż znajdują się na powierzchni ubranek. Wysoka temperatura skutecznie usunie pozostałości niechcianych bakterii i zmniejszy ryzyko podrażnień skórnych, które mogą pojawić się po noszeniu niewyprasowanych ubrań.

Czym prasować dziecięce ubranka? W tej kwestii mamy całkowitą dowolność – żelazko od lat zdawało swój egzamin, ale w dobie popularyzacji wygodnych i poręcznych stacji parowych wiele rodziców przerzuca się właśnie na tego typu urządzenie. Najważniejsze kwestie do zapamiętania? Pierzemy i prasujemy wszystko – zarówno nowe, nieużyte ubranka, jak i resztę tekstyliów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą naszego dziecka – koce, ręczniki, narzuty i prześcieradła. Dzięki temu możemy być pewni, że nasza pociecha będzie czuła komfort, a przy okazji my będziemy nieco spokojniejsi.