Strona główna » Poród i połóg » Zrosty po cesarce – wygląd blizny, ćwiczenia, objawy i powikłania

Zrosty po cesarce – wygląd blizny, ćwiczenia, objawy i powikłania

blizna zrosty po cesarce

zrosty po operacji cesarskiego ciecia

Niektóre kobiety decydują się na cesarskie cięcie, podczas gdy inne mogą być zmuszone do poddania się tej operacji z powodu pewnych komplikacji zdrowotnych, z którymi mogą się spotkać podczas ciąży. Bez względu na powód poddania się cesarskiemu cięciu, po kilku miesiącach lub nawet po kilku latach od porodu mogą pojawić się powikłania w postaci zrostów po cesarce. Dlaczego powstają i jak je leczyć? No i co najważniejsze – czy można ich uniknąć?





Co to są zrosty po cesarce

blizna zrosty po cesarceZrosty po cesarce to przykra konsekwencja, z którą trzeba się liczyć w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, a takim przecież jest cesarskie cięcie. Zrosty powstają na skutek niewłaściwego gojenia się rany powstałej w wyniku przecięcia jamy brzusznej, a określamy w ten sposób nieprawidłowe połączenia między tkankami i narządami wewnętrznymi.

Kiedy i gdzie powstają zrosty po cesarskim cięciu?

Podczas gojenia tkanek skrzep fibrynowy powstaje w wyniku agregacji komórek krwi, płytek krwi oraz czynników krzepnięcia i wzrostu. Podczas normalnego procesu gojenia działanie fibrynolityczne zapobiega tworzeniu się złogów fibryny i nieprawidłowych przyczepów tkankowych. Jeśli jednak fibrynoliza jest tłumiona (np. przez niedokrwienie tkanek i niedotlenienie), złogi fibryny mogą utrzymywać się i przekształcać w zrosty. Zrosty rozwijają się w odpowiedzi na niedotlenienie, kiedy organizm próbuje przywrócić dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek, które zostały uszkodzone w wyniku operacji.



Tworzą się one nie tylko w miejscu samego nacięcia, ale także w jego okolicach, a więc na zdrowych wcześniej tkankach. Tym samym tkanki i narządy, które nie powinny być połączone, zrastają się ze sobą. Szacuje się, że takie powikłanie po zabiegu cc dotyczy ponad połowy rodzących kobiet.

Zobacz:  Wąskie biodra a poród – co warto wiedzieć?

Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zrostów podczas operacji laparoskopowej, ponieważ nacięcie jest stosunkowo małe. Jednak podczas cesarskiego cięcia wykonuje się większe nacięcie. Dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo urazu lub uszkodzenia otrzewnej.

Otrzewna to przezroczysta błona pokrywająca narządy jamy brzusznej. Ale kiedy ta ochronna i śliska wyściółka ulegnie uszkodzeniu podczas cesarskiego cięcia, układ odpornościowy organizmu zaczyna się toczyć i sam zaczyna się goić. Prowadzi to do powstania lepkiej tkanki bliznowatej, zwanej również macierzą fibryny i stanem zapalnym.

Powstałe tkanki lub pasma nie rozpuszczają się, lecz przekształcają się w zrosty. Może to nastąpić kilka tygodni, kilka miesięcy, a nawet lat po cesarskim cięciu! Większość operacji brzusznych może powodować ryzyko powstania powikłań w postaci zrostów brzusznych.



Objawy zrostów

Oto niektóre objawy bólu związanego z zrostami po cesarskim cięciu:

  • Jeśli masz problemy z staniem wyprostowanym lub wyprostowanym.
  • Jeśli masz niewyjaśniony ból brzucha lata po cesarskim cięciu.
  • Jeśli masz wzdęty lub spuchnięty brzuch.
  • Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku płciowego.
  • Jeśli odczuwasz ból lub tkliwość w bliźnie.
  • Jeśli odczuwasz silny ból menstruacyjny, zwłaszcza po cesarskim cięciu.
  • Jeśli odczuwasz silny ból miednicy.
  • Jeśli masz do czynienia z wtórną niepłodnością.

Powikłania i konsekwencje zrostów po cesarce

Powikłania, które pojawiają się z powodu zrostów, można leczyć. W celu wyleczenia niepłodności lub bólu związanego ze zrostami można przeprowadzić procedurę zwaną adhezolizą. Jeśli masz problemy z oddawaniem stolca, może zostać przeprowadzona operacja w celu ponownego otwarcia jelita. W większości przypadków zabiegi są skuteczne, ale zawsze istnieje ryzyko dalszych powikłań, które mogą wystąpić z powodu nowych zrostów. Jednak adhezjoliza laparoskopowa może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ ogranicza powstawanie zrostów.




Samo powstanie zrostów to jedna kwestia. Druga to przykre objawy, będące ich konsekwencją. To w szczególności:

  • nawracający silny ból w jamie brzusznej, nieprzyjemne skurcze, wzdęcia, zaparcia,
  • ból miednicy,
  • zapalenie pęcherza,
  • ból w czasie współżycia,
  • dodatkowe utrudnienia w przypadku konieczności późniejszych operacji wewnątrz jamy brzusznej,
  • komplikacje w czasie kolejnego cesarskiego cięcia (mogą utrudnić wyjęcie płodu z łona matki),
  • zaburzenia owulacji,
  • jeśli zrosty pojawiły się w obrębie macicy – problemy z zajściem w kolejną ciążę (istnieją podejrzenia, że blisko 20 proc. przypadków niepłodności związanych jest właśnie z obecnością zrostów).
Zobacz:  Co to jest poród kleszczowy? - przyczyny, wskazania i powikłania użycia kleszczy

Jeśli zrosty doprowadziły do zwężenia jelita i będącej efektem tego niedrożności, konieczne jest poddanie się kolejnemu zabiegowi, którego celem jest przywrócenie ich prawidłowego stanu.

Jak wyglądają zrosty po cesarce?

Zrosty po cesarce mogą wyglądać jak pajęczyny lub nylonowe pasma, które otaczają narządy twojego ciała. Te pasma są silne i mogą powodować utrudnienia w przepływie krwi lub zaburzenia funkcji różnych narządów wewnętrznych. Jeśli masz bliznę po cięciu cesarskim, która jest gruba i wypukła, możesz mieć zrosty.

zrosty po cesarce

Ponadto, jeśli twoja blizna po cc jest ciemniejsza niż reszta koloru skóry, prawdopodobnie masz gęste zrosty, które mogą być niezależne od tego, czy blizna jest gruba i wystająca, leży płasko lub jest wklęsła.



Jak uniknąć zrostów po cesarce?

Niestety, sama rodząca kobieta nie jest w stanie tego dopilnować – ich ryzyko zmniejszyć może jedynie profesjonalizm wykonującego zabieg personelu medycznego. Szansę na to daje w szczególności niezwykle delikatne i ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół nacięcia (czyli oszczędzanie tkanek, które nie są przedmiotem operacji), zadbanie o jak najmniejszy obszar niedokrwienia, używanie syntetycznych szwów, które powodują znacznie mniejszy odczyn tkankowy oraz substancji i metod barierowych zapobiegających powstawaniu zrostów (np. preparatów z kwasem hialuronowym).




Niestety, skorzystanie z takich dodatkowych środków nie jest refundowane – jeśli rodząca chciałaby z nich skorzystać, musi za nie zapłacić z własnej kieszeni, a koszt niestety nie jest mały (to wydatek rzędu kilkaset złotych).

leczenie zrostów po cesarskim cieciu

Nadzieję na uniknięcie zrostów daje także maksymalnie najszybsze szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po cesarskim cięciu (zapobiega to jej wysychaniu). Ze swojej strony świeżo upieczona mama powinna odpowiednio dbać o ranę, powstałą po zabiegu cesarskiego cięcia.

Zmniejszenie ryzyka powstania zrostów jest jednym z najlepszych sposobów na uratowanie się przed tym stanem, zamiast ich chirurgicznego usuwania na późniejszych etapach życia. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, sugerujemy, aby porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się o możliwych zagrożeniach i opcjach, które możesz mieć.