Strona główna » Pielęgnacja » Zmiana pieluszki u noworodka – krok po kroku

Zmiana pieluszki u noworodka – krok po kroku

Przerażona, młoda mama, tata który po raz pierwszy został sam na sam z dzieckiem, czy dalszy krewny – mają prawo mieć wątpliwości odnośnie tak oczywistych dla doświadczonych rodziców czynności, jak zmiana pieluszki. Przedstawiamy najprostszy przewodnik dostępny w Internecie – nie da się pomylić!


Dziecko potrzebuje zwykle zmiany pieluszki po karmieniu i przed snem. Jeśli przegapimy właściwy moment, maluch da nam o tym znać płaczem. Innym sygnałem, że pieluszka wymaga wymiany, jest jej ciężar. Przeciętny noworodek siusia co 20 minut, ale już półroczne dziecko – „tylko” co 1-2 godziny. Mokrą pieluszkę należy zmieniać jak najszybciej, by uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry. Ponieważ dziecko będzie potrzebowało ok. 8 pieluszek dziennie, warto kupić ich hurtowe ilości. Naprawdę hurtowe – 8 pieluszek dziennie daje 56 w tygodniu, czyli 224 w miesiącu i 2688 w roku. Warto też zawczasu pomyśleć  o wytrzymałych torbach na taką ilość zużytych pieluszek.

W artykule dowiesz się:

Krok 1:

Dziecko leży na plecach, a my kładziemy pod nim nową pieluszkę. W przypadku chłopców, dobrze jest przykryć dolną część ciała dziecka chusteczką czy ściereczką – na wypadek, gdyby dziecko miało zamiar bez uprzedzenia  „zmoczyć” rodzica. Przygotowujemy nową pieluszkę, upewniając się że klejące się części są ustawione w odpowiednią stronę, a kolorowe nadruki znajdują się z przodu.

Krok 2:

Ostrożnie zdejmujemy zabrudzoną pieluszkę. Za pierwszym razem jej zawartość może dosłownie odrzucać, ale z czasem da się do tego „przyzwyczaić”. Jeśli jakakolwiek część starej pieluszki jest czysta, możemy wytrzeć nią to, co pozostało w okolicach krocza dziecka. Aby wyjąć całą pieluszkę spod dziecka, łagodnie przekręcamy je na prawy i lewy bok, aby wysunąć pieluszkę. Zmieniając pieluszkę nie powinno się chwytać dziecka za nóżki i podnosić ich do góry.

Przeczytaj także:

Krok 3:

Bawełnianą watę lub przeznaczoną do tego chusteczkę moczymy w ciepłej wodzie i czyścimy „tył” dziecka. W przypadku dziewczynek liczą się ruchy „od przodu do tyłu”, nigdy na odwrót. W przeciwnym razie może wdać się infekcja układu moczowego. Sprawdzamy, czy nie pojawiło się jakiekolwiek zaczerwienienie – w takim wypadku możemy zastosować przeznaczoną na otarcia i zaczerwienienie maść dla dzieci (dostępna w aptekach i drogeriach).

Krok 4:

Kładziemy dziecko na nowej pieluszce, jej przednią część  „zawijając” między nogami, tak by znalazła się na brzuchu. Tylnie i przednie pasy boczne łączymy ze sobą kleistą częścią. Upewniamy się, że pieluszka nie jest ani za luźna, ani za ciasna. Starą pieluszkę umieszczamy w koszu na śmieci.

Krok 5:

Przebieramy dziecko i gratulujemy sobie, pamiętając, że przez najbliższy rok czeka nas jeszcze około 2687 zmian pieluszki.