Zaparcia w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Całkiem możliwe, że w czasie ciąży zaparcia nie ominą także Ciebie. To problem około 10% przyszłych matek i przede wszystkim uciążliwy i powodujący dyskomfort problem. Tutaj dowiesz się, jak radzić sobie z zaparciami w ciąży.
Przyczyny zaparć w ciąży
Zaparcia w ciąży to problem, który dotyczy około dziesięciu procent kobiet oczekujących potomstwa. Różne czynniki sprzyjają wystąpieniu tej nieprzyjemnej dolegliwości.
- Powiększająca się macica może od jedenastego tygodnia ciąży uciskać jelita i przez to utrudniać trawienie.
- Zmiany hormonalne wpływają także na czynność jelit. Progesteron spowalnia bowiem trawienie. Dodatkowo większa objętość krwi powoduje wzmożone odciąganie wody z jelit. Konsekwencją jest twardnienie stolca, częstsze zaparcia, a nawet zewnętrzne hemoroidy
Poza tym: preparaty do suplementacji zawierające żelazo, które często są przepisywane przy anemii ciążowej mogą jako działanie uboczne wywoływać zaparcia. Do tego związek między suplementacją a problemami z trawieniem pozostaje często nierozpoznany, gdyż zaparcia dają o sobie znać dopiero kilka dni po rozpoczęciu zażywania preparatu.
Jak zapobiegać zaparciom w ciąży?
Aby zapewnić prawidłową pracę układu trawiennego, powinnaś świadomie wybierać produkty bogate w błonnik i nie unikać ruchu.
- Dbaj o prawidłową gospodarkę wodną organizmu przyjmując dziennie przynajmniej 2,5 litra płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej czy niesłodzonych herbatek ziołowych i owocowych.
- Pomoże to zapobiec twardnieniu stolca.
- Świeże owoce i warzywa to doskonałe źródło błonnika – zupa pomidorowa, warzywa strączkowe (groch, fasola) który zapewni Ci prawidłowe trawienie.
- Dużo ruchu to także dobry sposób na zapobieganie zaparciom. Wystarczy spacer albo ćwiczenia jogi dla ciężarnych, które możesz także wykonywać w domu.
Przeczytaj także: Bieganie i jogging w ciąży – czy można biegać w czasie ciąży?
Leczenie i domowe sposoby na zaparcia ciążowe
Jeżeli zaparcia w ciąży nie dają Ci spokoju, możesz spróbować jednego z opisanych poniżej sposobów na pozbycie się ich:
- Zmieszaj nasiona lnu, plantago ovata bądź otręby pszenne z jogurtem. Pęcznieją one w jelitach i pobudzają je do pracy. Do tego niezbędna jest także odpowiednia ilość płynów. Już po dwóch dniach powinnaś zauważyć poprawę.
- Suszone owoce zawierają wiele minerałów i witamin, a także błonnika, przez co mogą być pomocne na zaparcia. Spróbuj na przykład namoczyć w wodzie suszone śliwki, a następnie zjeść je popijając wodą, w której się moczyły.
Zobacz: Czy należy ograniczyć spożycie soli? – jaką sól wybrać?
W żadnym wypadku nie powinnaś stosować środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą one zawierać substancje czynne wywołujące przedwczesne skurcze porodowe. Zapytaj lekarza o rozwiązania alternatywne.
- Preparaty poślizgowe dostępne są na przykład w postaci czopków, które pomagają zmiękczyć stolec i złagodzić objawy.
- Preparaty osmotyczne to sole bądź cukry, jak na przykład laktoza bądź sól glauberska. Tutaj potrzebna jest dodatkowo duża ilość płynów do ich rozpuszczenia. Zmiękczają i zwiększają objętość stolca i przez to wspomagają czynności jelit. Preparaty osmotyczne nie ingerują bezpośrednio w naturalne procesy trawienia dlatego mogą stanowić po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą dobrą alternatywę dla innych sposobów na zaparcia w ciąży, które być może okazały się nieskuteczne.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.