Strona główna » Ciąża » Zaparcia w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

Zaparcia w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

Całkiem możliwe, że w czasie ciąży zaparcia nie ominą także Ciebie. To problem około 10% przyszłych matek i przede wszystkim uciążliwy i powodujący dyskomfort problem. Tutaj dowiesz się, jak radzić sobie z zaparciami w ciąży.


Przyczyny zaparć w ciąży

Zaparcia w ciąży to problem, który dotyczy około dziesięciu procent kobiet oczekujących potomstwa. Różne czynniki sprzyjają wystąpieniu tej nieprzyjemnej dolegliwości.  • Powiększająca się macica może od jedenastego tygodnia ciąży uciskać jelita i przez to utrudniać trawienie.
  • Zmiany hormonalne wpływają także na czynność jelit. Progesteron spowalnia bowiem trawienie. Dodatkowo większa objętość krwi powoduje wzmożone odciąganie wody z jelit. Konsekwencją jest twardnienie stolca, częstsze zaparcia, a nawet zewnętrzne hemoroidy

Poza tym: preparaty do suplementacji zawierające żelazo, które często są przepisywane przy anemii ciążowej mogą jako działanie uboczne wywoływać zaparcia. Do tego związek między suplementacją a problemami z trawieniem pozostaje często nierozpoznany, gdyż zaparcia dają o sobie znać dopiero kilka dni po rozpoczęciu zażywania preparatu.Jak zapobiegać zaparciom w ciąży?

Aby zapewnić prawidłową pracę układu trawiennego, powinnaś świadomie wybierać produkty bogate w błonnik i nie unikać ruchu.

  • Dbaj o prawidłową gospodarkę wodną organizmu przyjmując dziennie przynajmniej 2,5 litra płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej czy niesłodzonych herbatek ziołowych i owocowych.
  • Pomoże to zapobiec twardnieniu stolca.
  • Świeże owoce i warzywa to doskonałe źródło błonnika – zupa pomidorowa, warzywa strączkowe (groch, fasola) który zapewni Ci prawidłowe trawienie.
  • Dużo ruchu to także dobry sposób na zapobieganie zaparciom. Wystarczy spacer albo ćwiczenia jogi dla ciężarnych, które możesz także wykonywać w domu.

Przeczytaj także:  Bieganie i jogging w ciąży – czy można biegać w czasie ciąży?Leczenie i domowe sposoby na zaparcia ciążowe

Jeżeli zaparcia w ciąży nie dają Ci spokoju, możesz spróbować jednego z opisanych poniżej sposobów na pozbycie się ich:

  • Zmieszaj nasiona lnu, plantago ovata bądź otręby pszenne z jogurtem. Pęcznieją one w jelitach i pobudzają je do pracy. Do tego niezbędna jest także odpowiednia ilość płynów. Już po dwóch dniach powinnaś zauważyć poprawę.
  • Suszone owoce zawierają wiele minerałów i witamin, a także błonnika, przez co mogą być pomocne na zaparcia. Spróbuj na przykład namoczyć w wodzie suszone śliwki, a następnie zjeść je popijając wodą, w której się moczyły.

Zobacz: Czy należy ograniczyć spożycie soli? – jaką sól wybrać?

W żadnym wypadku nie powinnaś stosować środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą one zawierać substancje czynne wywołujące przedwczesne skurcze porodowe. Zapytaj lekarza o rozwiązania alternatywne.
  • Preparaty poślizgowe dostępne są na przykład w postaci czopków, które pomagają zmiękczyć stolec i złagodzić objawy.
  • Preparaty osmotyczne to sole bądź cukry, jak na przykład laktoza bądź sól glauberska. Tutaj potrzebna jest dodatkowo duża ilość płynów do ich rozpuszczenia. Zmiękczają i zwiększają objętość stolca i przez to wspomagają czynności jelit. Preparaty osmotyczne nie ingerują bezpośrednio w naturalne procesy trawienia dlatego mogą stanowić po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą dobrą alternatywę dla innych sposobów na zaparcia w ciąży, które być może okazały się nieskuteczne.