Ból i zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – co robić i jak leczyć ?
W związku ze zmianami hormonalnymi w ciąży kobiety stają się szczególnie podatne na zapalenie pęcherza moczowego. Nawet jeśli infekcja pęcherza może być pokonana bez konieczności sięgania po leki, to każda kobieta ciężarna powinna w takim wypadku udać się do lekarza, aby uniknąć ewentualnych groźnych komplikacji.
Przeziębiony pęcherz w ciąży, co robić ?
Przy zapaleniu pęcherza moczowego organizmy chorobotwórcze (w przypadku kobiet najczęściej bakterie jelitowe) zasiedlają się w drogach moczowych. Mikroorganizmy te mogą przedostać się moczowodem po pęcherza moczowego i wywołać tam infekcję zwaną zapaleniem pęcherza moczowego.
Kobiety ciężarne są szczególnie podatne na tę infekcję, gdyż w czasie ciąży progesteron odpowiedzialny jest za rozluźnienie między innymi mięśni niektórych organów wewnętrznych i dróg moczowych. Powoduje to ich rozszerzenie. Bakterie mogą przez to łatwiej przedostać się do moczowodu, rozmnożyć się tam i przeniknąć przez cewkę moczową do miedniczki nerkowej. Dodatkowo rozluźnienie mięśni powoduje wolniejszy przepływ moczu z nerek do moczowodu. Bakterie zatem nie są wystarczająco sprawnie wypłukiwane i mają czas, aby się rozmnożyć.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
- Palący ból przy oddawaniu moczu
- Częstsze i utrudnione wizyty w toalecie
- W niektórych przypadkach krew w moczu
- Nieprzyjemny zapach moczu
- Bóle w podbrzuszu
- Niekiedy może także dojść do gorączki i bólów w okolicy nerek
Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?
Odpowiednio wcześnie wyleczona infekcja dróg moczowych nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla ciąży. Zbyt długo nieleczona może jednak doprowadzić do nadmiernego namnożenia się bakterii, które mogą przeniknąć do pochwy.
Wyjątkowo kłopotliwą formą zakażenia dróg moczowych jest tak zwany bezobjawowy bakteriomocz. W tym wypadku można stwierdzić obecność bakterii w moczu bez wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości. Infekcja ta przybiera taką postać szacunkowo w 5-10% przypadków w ciąży. Istnieje wtedy ryzyko przeoczenia infekcji i podjęcia leczenia dopiero w późnym stadium. Bakterie te mają wtedy dużo czasu na przedostanie się do nerek, co może skutkować zapaleniem miedniczki nerkowej. Dochodzi do zaburzenia funkcji nerek, co w przypadku kobiet w ciąży może oznaczać podwyższone ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.
Badanie moczu należy do stałych elementów opieki przedporodowej, aby móc odpowiednio wcześnie rozpoznać i leczyć ewentualne infekcje. Jeżeli chodzisz regularnie na badania kontrolne, to ryzyko przeoczenia zapalenia pęcherza moczowego jest niewielkie.
Inne możliwości domowe sposoby zapobiegania infekcji w ciąży
Aby zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego powinnaś w miarę możliwości utrudnić życie bakteriom tak, jak to tylko możliwe:
- Pamiętaj, aby dużo pić, aby wspierać proces wypłukiwania bakterii.
- Dbaj o to, aby po wizycie w toalecie wycierać się w kierunku od przodu do tyłu, aby zapobiegać wnikaniu bakterii kałowych do pochwy.
- Nie używaj mocnych środków do higieny intymnej, gdyż one mogą naruszyć naturalną ochronę pochwy przed bakteriami i grzybami.
- W przypadku wzmożonego wycieku z pochwy bądź nietrzymania moczu używaj wkładek higienicznych, które przepuszczają powietrze.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego w ciąży
W przypadku stwierdzenia zapalenia pęcherza moczowego, powinno ono być leczone antybiotykami. Twój lekarz powinien wybrać lek, który będzie nieszkodliwy dla Ciebie i dziecka. Kuracja powinna trwać od 3 do 7 dni, w zależności od stopnia nasilenia objawów. Przy ciężkiej infekcji leczenie może być nawet dłuższe.
W czasie leczenia szczególnie ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości płynów i regularnie opróżniać pęcherz. Działania te wspierają proces wypłukiwania bakterii z dróg moczowych. Pomóc mogą także herbatki moczopędne. Termofor też nie zaszkodzi.
Jeżeli miewasz częste infekcje dróg moczowych, powinnaś omówić z lekarzem ewentualne przyczyny i zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych. Możliwe są także długoterminowe terapie, z pomocą których Twój system odpornościowy wzmocni się i będzie mógł skuteczniej stawić czoła infekcjom dróg moczowych.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.