Strona główna » Ciąża » Zakażenia układu moczowego u kobiet ciężarnych

Zakażenia układu moczowego u kobiet ciężarnych

Zakażenia układu moczowego należą do najczęstszych zakażeń w ciąży. Zmiany jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży usposabiają do tego rodzaju infekcji. Należą do nich ucisk macicy na moczowody powodujący zastój moczu w drogach moczowych, poszerzenie miedniczek nerkowych i moczowodów spowodowane zwiększonym poziomem progesteronu w organizmie ciężarnej, wzrost przesączania glukozy i aminokwasów przez nerki, które ułatwiają namarzanie się bakterii w drogach moczowych.

Kiedy może wystąpić zakażenia układu moczowego?

Bakteriomocz bezobjawowy występuje u około 5% ciężarnych. Najczęstszą bakterią spotykaną w układzie moczowym ciężarnych jest E. colli. U znacznej części ciężarnych z bakteriomoczem rozwija się objawowe zakażenie układu moczowego. Bakteriomocz bezobjawowy najczęściej pojawia się na przełomie I i II trymestru ciąży, u ciężarnych z cukrzycą, u ciężarnych z wadami układu moczowego oraz tych które przed ciążą miały problemy z infekcjami dróg moczowych.

Ostre zapalenie pęcherza moczowego występuje u 2% ciężarnych zazwyczaj w II trymestrze ciąży. Powoduje zwiększenie częstości oddawania moczu, bóle w podbrzuszu, parcie na mocz, zmiany w badaniu ogólnym moczu. Poddaje się leczeniu antybiotykami, które w ciąży mogą być stosowane bez obaw o zdrowie dziecka.

Zobacz: Ból i zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – co robić i jak leczyć ?

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest poważnym powikłaniem ciąży stanowiącym zagrożenie dla ciężarnej i dziecka, gdyż wiąże się z częstszym występowaniem porodów przedwczesnych i przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego. Powoduje ono podwyższenie temperatury z dreszczami, bóle w okolicy lędźwiowej, nudności. Zdarza się również, że odmiedniczkowe zapalenie nerek przebiega nietypowo np. bezgorączkowo. Wystąpienie tego powikłania wymaga leczenia szpitalnego. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, zapobieganiu nadmiernej czynności skurczowej macicy, poprawie stanu ogólnego ciężarnej i kontroli stanu płodu. Rokowanie w tej chorobie jest na ogół dobre niestety zdarzają się nawroty.