Proces ząbkowania to trudny czas zarówno dla niemowlęcia, jak i dla rodzica. Dyskomfort pojawiający się podczas wysuwania pierwszych ząbków często objawia się niekontrolowanym płaczem u malucha. Co powinniśmy wiedzieć o tym trudnym okresie?
W artykule dowiesz się:
Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Ząbkowanie to kwestia bardzo indywidualna, na którą największy wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Podręcznikowo, pierwsze ząbki u dziecka mogą pojawić się już w piątym miesiącu życia. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Znaczna część maluchów zaczyna ząbkować między szóstym, a dziesiątym miesiącem życia.
Jeśli dziecko przekroczy pierwszy rok życia i w dalszym ciągu nie rozpocznie procesu ząbkowania, można wtedy mówić o “opóźnionym ząbkowaniu”, i należy się z nim udać na wizytę do stomatologa, a także pediatry.
Objawy ząbkowania
Objawy ząbkowania mogą pojawić się u niemowlęcia na długo przed pojawieniem się pierwszego zęba. Najpopularniejszym z nich jest swędzenie dziąseł. Maluch w tym czasie próbuje sobie pomóc poprzez wkładanie do ust wszystkiego, co ma pod rączką – w tym także swoich palców. Często towarzyszy temu również nadmierny ślinotok.
Ząbkowanie może objawiać się również innymi symptomami. Podwyższona temperatura ciała, a także brak apetytu może wskazywać na rozpoczęcie procesu wyrzynania pierwszych ząbków. W tym okresie dziecko bywa bardziej marudne niż zwykle, może częściej budzić się w nocy, a także sygnalizować swój dyskomfort poprzez płacz.
Warto przyjrzeć się bliżej jamie ustnej naszego dziecka. Zwracając uwagę na dziąsła, jesteśmy w stanie określić, czy dziecko rozpoczęło już ząbkowanie. Jeśli są zaczerwienione i rozpulchnione, w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni powinny pojawić się pierwsze ząbki.
Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?
Niestety, proces ząbkowania nie należy do przyjemnych. Na szczęście ból dziąseł spowodowany wybijaniem się pierwszych ząbków można złagodzić na kilka sposobów.
We wczesnym etapie ząbkowania, gdy maluch zaczyna wkładać wszystko do buzi, najlepiej sprawdzą się gryzaki. Ich głównym zadaniem jest pomoc w łagodzeniu swędzenia dziąseł poprzez żucie i gryzienie.
Obecnie na rynku dostępne są tysiące wariantów:
- gryzaki gładkie,
- z wypustkami,
- żelowe,
- silikonowe.
Każdy z nich można znaleźć pod wieloma postaciami i kolorami.
Wybierając odpowiedni gryzak dla naszego dziecka, przede wszystkim powinniśmy kierować się jego bezpieczeństwem. Sprawdzajmy więc, czy przedmiot posiada takie oznaczenia jak BPA Free (produkt wolny od Bisfenolu A), a także czy jest dostosowany do wieku maluszka: im młodsze dziecko, tym bardziej należy unikać ciężkich gryzaków z ostrymi krawędziami.
Na silniejsze dolegliwości, dobrą opcją jest zastosowanie specjalnego żelu na ząbkowanie dostępnego w każdej aptece. Preparat można aplikować na dwa sposoby: poprzez posmarowanie dziąseł maluszka, lub umieszczenie żelu na silikonowym gryzaku z wypustkami. Jeśli jednak środek okaże się niewystarczający, możemy podać dziecku lek przeciwbólowy.
Pamiętajmy, aby obserwować dziecko i dbać o czystość w jego otoczeniu, szczególnie w okresie ząbkowania. Poprzez wkładanie brudnych przedmiotów do ust, niemowlę może rozwinąć infekcję, a nawet stan zapalny. Zadbajmy więc o to, aby nasze pociechy bezpiecznie przeprowadzić przez ten trudny okres.