Strona główna » Ciąża » Jakie opryszczki i wypryski mogą wystąpić w czasie ciąży?

Jakie opryszczki i wypryski mogą wystąpić w czasie ciąży?

Niemal każda z ciężarnych „gdzieś słyszała”, jak niebezpieczna jest opryszczka w czasie ciąży. To prawda – gdy dziecko zostaje zakażone w łonie matki lub podczas porodu grozi mu wiele niebezpieczeństw, nawet śmierć. Nieprawdą jest jednak, że każdy wirus opryszczki jest groźny w równoznacznym stopniu. Dlatego jeśli jesteś w ciąży i z przerażeniem odkryłaś charakterystyczne pęcherzyki wokół ust – spokojnie.

CZYM JEST i gdzie występuje OPRYSZCZKA?

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje opryszczki. Pierwszy z nich to HHV-1 (dawniej HSV-1) charakteryzuje się tym, że najczęściej występuje wokół ust (rzadziej w okolicach oczu), stąd też nazwa – opryszczka wargowa. Drugi to HHV-2 (kiedyś HSV-2), który pojawia się na narządach rozrodczych.
Objawy opryszczki są bardzo charakterystyczne – to całe mnóstwo małych, bolesnych pęcherzyków pojawiających się na skórze lub błonach śluzowych. Zanim się pojawią, niezależnie od typu wirusa zarażone miejsce swędzi i piecze. W niedługim czasie pojawiają się pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, uwalniając płyn surowiczy i tworząc na skórze bolesne ranki.

Od tego momentu krótka już droga do powstania strupów i w końcu – do uwolnienia się od dolegliwości. Niestety, może być ono krótkotrwałe – wirus opryszczki jest w organizmie na stałe, u niektórych nosicieli aktywuje się nawet co trzy tygodnie, inni z kolei doświadczają tego niezwykle rzadko.Masz oznaki opryszczki? – zachowaj spokój

Niepełna wiedza skutkuje powstaniem wielu złych przekonań. Podobnie jest w przypadku tematu opryszczki. Bardzo często kobiety ciężarne ulegają panice widząc w okolicy swoich ust wykwit opryszczkowych pęcherzyków. Tymczasem stres może zdziałać więcej złego, niż sama wargowa opryszczka – nie jest ona bowiem niebezpieczna dla kobiet w ciąży, o ile nie przeniesie się w okolice narządów płciowych.

Ciekawostką jest też fakt, że wielu ludzi nie ma pojęcia, że są nosicielami tych upartych wirusów – choroba przebiega u nich bowiem zupełnie bezobjawowo. Niektóre ze statystyk mówią nawet o 30% zakażonych wśród całej populacji!


Swędzące i piekące miejsca intymne w ciąży?

Zupełnie inaczej wygląda kwestia ciężarnych kobiet i wirusa atakującego narządy płciowe, czyli opryszczka HHV-2.

Jeżeli zatem będziesz wkrótce mamą i wiesz, że jesteś nosicielką tego wirusa, absolutną koniecznością jest poinformowanie o tym lekarza! Podziel się swoimi wątpliwościami także wtedy, gdy tylko podejrzewasz, że jesteś chora na opryszczkę narządów płciowych. Specjalny test pozwoli na wykrycie wirusa, a odpowiednie leczenie zminimalizuje ryzyko zarażenia dziecka.

Dlaczego odpowiednie kroki zaradcze są tak ważne w przypadku ciężarnej chorej na opryszczkę? Wirus ten, kiedy aktywuje się w okresie ciąży, może spowodować ogrom wad u dziecka, a nawet jego śmierć. Rzadko jednak przedostaje się do krwi maleństwa w brzuchu matki – blisko 90% zarażeń to te występujące podczas porodu. Z uwagi na to, że organizm noworodka jest jeszcze niewykształcony immunologicznie, maleństwu bardzo ciężko jest wybronić się przed konsekwencjami zarażenia.

 Dlatego właśnie tak wiele dzieci zarażonych podczas porodu wirusem opryszczki dotyka zapalenie opon mózgowych, choroby płuc, oczu czy nawet zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Ryzyko jest spore, dlatego jeśli wirus opryszczki uaktywnia się w przybliżonym terminie porodu, ten najczęściej odbywa się przez cesarskie cięcie. Niweluje to wszelkie ryzyko zakażenia.

Pamiętaj, że nie tylko z opryszczką, ale też z wszystkimi innymi dolegliwościami zdrowotnymi powinnaś udać się przede wszystkim do swojego lekarza. Tylko odpowiednia pomoc lekarska gwarantuje bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.