Gdzie jesteś: Strona Główna / Niemowlę / Wyprawka malucha – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka malucha – co powinno się w niej znaleźć?wyprawka maluszka

Przygotowujesz się do narodzin pierwszego dziecka? Jeśli tak, na pewno szukałaś informacji na temat wyprawki do noworodka. Jest to zestaw niezbędnych rzeczy, które powinny czekać w gotowości na przyjście na świat potomstwa. Wyprawkę należy zabrać ze sobą do szpitala, a następnie do domu. W domu może oczywiście znajdować się drugi zestaw rzeczy, który na pewno da większy komfort w opiece nad maluchem.

Kosmetyki i pielęgnacja noworodka

Pierwsze tygodnia życia noworodka są dla niego kluczowe. Jednocześnie jest to bardzo stresujący czas dla świeżo upieczonych rodziców, którzy muszą się odnaleźć w nowych rolach i wykonywać zupełnie nowe czynności.

Mycie noworodka, pielęgnacja pupy, przebieranie. Aby delikatna i wrażliwa skóra dziecka była jak najlepiej chroniona, należy zaopatrzyć się w dedykowane dla niej środki – puder, krem, balsam. Stosuje się je po kąpieli, aby zapewnić skórze nawilżanie i ochronę. Powinny to być kosmetyki hipoalergiczne, przeznaczone dla noworodków.Artykuły higieniczne

Zakładanie noworodkowi pieluch jednorazowych, popularnie nazywanych pamperami (nawet jeśli są innej marki), może na początku sprawiać nie mało trudności. Zapewniamy jednak że w całym okresie dzieciństwa, w którym dziecko chodzi w pampersach, ubieranie pieluch noworodkowi jest najłatwiejsze.

Paczka pieluch, a do tego kilka podkładów higienicznych, super chłonnych. Podkłady takie rozkładamy na łóżku przed przebieraniem malucha. Z kilku powodów. Aby nie dopuścić jego wrażliwej skóry do kontaktu bakteryjną dorosłego człowieka, który w tym łóżku leżał. Podkład chroni również materac przed zabrudzeniem, np. podczas sikania. Pamiętać należy o tym że maluszki nie kontrolują swoich potrzeb fizjologicznych. Nie zapomnijmy także o paczce delikatnych chusteczek nawilżanych dla skóry dziecka.

Leki i witaminy

Noworodkowi należy podawać leki i witaminy zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto jednak spakować do wyprawki coś na wszelki wypadek, np. witaminę D3 w kropelkach, a także coś na kolki oraz roztwór soli fizjologicznej do mycia oczek. Uzupełnieniem apteczki powinny być czyste waciki.

Wychodząc ze szpitala do domu, świeżo upieczona mama na pewno otrzyma komplet wskazówek jak dbać i pielęgnować swoje dziecko, a także co należy mu podawać w różnych sytuacjach. Do aplikacji syropków przydatna będzie strzykawka z nadrukowaną miarą, a do czyszczenia noska gruszka gumowa.Ubranka dla noworodka

W co ubierać maluszka? Oczywiście w odzież niemowlęcą z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny. Czapeczka, body, pajacyk, śpiochy, skarpetki. Najlepiej sprawują się ubrania, które stosunkowo łatwo można ubrać na dziecko, gdyż np. posiadają wygodne klipsy. Aby chronić dziecko przed chłodem, nie zapomnijmy o kocyku lub kołderce.

Na początkowym etapie życia dziecku nie będzie potrzebna poduszka. Zamiast tego przyda się elektroniczna niania, która pozwoli sprawować kontrolę nad dzieckiem z drugiego pomieszczenia. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście wózek oraz łóżeczko, a także fotelik do samochodu. To jednak tematy na osobny artykuł.

Za co sfinansować wyprawkę dla noworodka? Niestety nie są to tanie rzeczy, dlatego do zakupu przydaje się pożyczka na raty. Nawet jeśli twój domowy budżet jest chwilowo pusty, dzięki takiej pożyczce z łatwością zakupisz wszystkie niezbędne rzeczy, które zapewnią spokój i poczucie bezpieczeństw tobie i twojemu dziecku.