Wyprawka do szpitala – co zabrać ze sobą przed i po porodzie? Lista najważniejszych rzeczy
Gotową torbę z wyprawką do szpitala należy zacząć pakować ok. 36 tygodnia ciąży, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy rozpocznie się poród. Jeśli tego nie zrobimy, może być już za późno na pakowanie, a poza tym możemy być tak przejęci zaistniałą sytuacją, że nie będziemy w stanie trzeźwo myśleć. Lepiej przygotować sobie gotową wyprawę do szpitala za pomocą naszej listy!
Wyprawka do szpitala – dlaczego jest niezbędna?
Termin porodu jest wyznaczony, a my czekamy z niecierpliwością na nasze maleństwo, pamiętajmy jednak aby na kilka tygodni przed planowanym porodem skompletować swoją wyprawkę z niezbędnymi rzeczami potrzebnymi nam w szpitalu.
Pakowanie torby do szpitala to zadanie nie tylko dla mamy, ale również dla partnera. Nie powinno być tak, że z jej zawartością osoba towarzysząca zapoznaje się dopiero w momencie, gdy natychmiast potrzebne będą pieluszki czy podkłady poporodowe. Aby partner nie musiał nerwowo przeszukiwać walizki, co chwilę dopytując się, czy podkład to jest to, co akurat udało mu się wyciągnąć, należy zaangażować go w proces pakowania.
Zobacz: Kiedy rozpoznać rozpoczynający się poród?
Dowiedzmy się również co zapewnia szpital dla nowo narodzonego dziecka, być może przygotuje dla nas pieluchy, których już nie będziemy musieli ze sobą zabierać. Pamiętaj aby spakować dwie torby, jedną dla dziecka, a drugą dla siebie. Ważne jest również zabranie wszystkich niezbędnych dokumentów do szpitala, dzięki którym lekarz będzie znał Twoją tożsamość, będzie wiedział ważne rzeczy na temat Twojego zdrowia i dziecka.
Dokumenty w wyprawce porodowej do szpitala
Niezbędne dokumenty, jakie musisz zabrać ze sobą: dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa, karta ciąży, wyniki badań krwi, analiza moczu, morfologia, wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBS), WR, ostatni wynik USG (wykonany około 36 tygodnia ciąży).
Szpital może wymagać również innych badań, np. w kierunku HIV czy kiły (OWA). Obecnie nie jest konieczne posiadanie dokumentu potwierdzającego fakt ubezpieczenia. Wystarczy dowód osobisty, a prawo do świadczeń weryfikowane jest w systemie eWUŚ.
Ważne, by wcześniej odwiedzić szpital, w którym zamierzamy rodzić, zapytać, czego wymaga, a czego nie. Niektóre szpitale zapewniają ubranka, pieluchy i przybory pielęgnacyjne do dnia wypisu noworodka, inne wymagają całej wyprawki (pieluch, chusteczek nawilżających itp.) od nas.
Większość szpitali publikuje na swojej stronie internetowej listę rzeczy, które przyszła mama powinna zabrać ze sobą do porodu. Warto się z nią zapoznać, aby niepotrzebnie nie pakować nadmiaru przedmiotów albo wręcz przeciwnie – aby na miejscu nie zaskoczył nas brak czegoś, co okaże się niezbędne.
Niezbędne dokumenty potrzebne w szpitalu podczas porodu
- dowód tożsamości
- dokument ubezpieczenia
- NIP pracodawcy lub własny (gdy prowadzisz działalność gospodarczą)
- karta ciąży
- ostatnie wyniki badań krwi, moczu i usg
- wyniki badania HBS, WR, grupa krwi i czynnik RH, przy ujemnym RH badanie na obecność przeciwciał antyRHCo spakować i zabrać do szpitala na poród
Do porodu potrzebna będzie koszula, klapki pod prysznic i ręcznik, jeśli planujemy korzystać z prysznica czy wanny w celu łagodzenia bólu, ciepłe skarpetki (wiele mam skarży się na marznięcie stóp w czasie porodu), woda mineralna, najlepiej w butelce z „dzióbkiem”. Warto mieć pod ręką również pomadkę ochronną – podczas oddychania, które w czasie porodu jest o wiele intensywniejsze niż zazwyczaj, usta mogą wysychać – a także oliwkę, jeśli bierzemy pod uwagę wykonywanie masażu pleców przez osobę towarzyszącą.
TORBA DLA MAMY NA OKRES POPORODOWY – CO DO NIEJ ZAPAKOWAĆ?
Do wyprawki po porodzie przydadzą się 2-3 koszule, najlepiej takie, które przeznaczone są do karmienia, szlafrok (wystarczy cienki, bawełniany), biustonosz do karmienia. Oprócz klapek pod prysznic warto mieć także pantofle, a oprócz ręcznika, z którego będziemy korzystać przed porodem, również drugi, może być mniejszy. Niezbędne będą majtki poporodowe. Dobrym wyborem są wielorazowe majtki siateczkowe, które w razie zabrudzenia wystarczy przeprać.
Do osuszania okolic intymnych po podmywaniu idealnie będą się nadawać ręczniki papierowe. Są one jednorazowe, a więc zapobiegają namnażaniu się bakterii i przenoszeniu ich na gojące się krocze, co może mieć miejsce w przypadku zwykłych ręczników.
Należy pamiętać również o środkach do pielęgnacji intymnej, np. sprawdzonym płynie oraz proszku Tantum Rosa. Przydatne mogą okazać się wkładki laktacyjne i maść na podrażnione brodawki.
- koszula nocna – może być nieco gorsza, bo na pewno się pobrudzi
- zegarek – by móc samemu określać długość skurczy
- jednorazowa lewatywa i maszynka do golenia krocza – wymagane przez niektóre szpitale
- pomadka ochronna
- podpaski duże
- majtki jednorazowe z siateczki
- szlafrok
- koszule do karmienia – 3 sztuki
- skarpetki
- biustonosz dla karmiących matek – 2 sztuki
- papcie i klapki pod prysznic
- ręczniki – 1 duży i 1 mały
- kosmetyki (dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów, płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon, kosmetyki do makijażu, nożyczki, szczotka lub grzebień)
- wkładki laktacyjne
- maść na obolałe brodawki sutkowe
- papier toaletowy
- leki, które przyjmujemy
- ulubiony jasiek
- czasopismo, książka, notatnik, długopis, odtwarzacz mp3, telefon komórkowy+ ładowarka, aparat fotograficzny+ ładowarka
- chusteczki higieniczne
- sztućce i kubek
- przekąski, herbatniki lub biszkopty
- ulubiona herbata lub kawa bezkofeinowa
- sok – jabłkowy, winogronowy lub brzoskwiniowy
- woda niegazowana
- herbatki laktacyjne
- pieniądze – na wszelki wypadek
- odzież na wyjście
Ile wkładek laktacyjnych zabrać ze sobą do szpitala?
Jeżeli, twój poród przebiegnie prawidłowo bez komplikacji – to powinnaś opuścić szpital maksymalnie po 2 dniach lub 4 po cesarce. Cieknące pierwsze mleko, zazwyczaj występuje po około 2/6 dniach po porodzie, co może przełożyć się na „nieużycie zabranych wkładek laktacyjnych w szpitalu”.
Ich ilość tak naprawdę zależy od częstotliwości nawału pokarmu. Kilka chłonnych wkładek laktacyjnych – nie zajmie dużo miejsca, dlatego warto zapakować 6 jednorazowych wkładek laktacyjnych na wypadek, gdyby pierwsze mleko matki – siara – zaczęło szybciej wyciekać z sutków zwiększając twój dyskomfort.
Wyprawka dla noworodka do szpitala – co zabrać dla dziecka?
Dla dziecka przygotować należy kilka kompletów ubranek: pajacyków, śpiochów, kaftaników w dowolnym zestawieniu. Zwykle na trzydniowy pobyt szpitale zalecają zabrać 3-4 komplety. Trzeba jednak liczyć się z tym, że maluszek bardzo łatwo się brudzi, lepiej więc zabrać więcej bądź zostawić w domu siatkę z ubrankami, którą będzie mógł dowieźć nam partner. Potrzebne będą także skarpetki, rękawiczki-niedrapki, bawełniane czapeczki oraz rożek i kocyk.
W torbie do szpitala nie może zabraknąć kilku pieluch tetrowych oraz paczki pieluszek jednorazowych. Warto dowiedzieć się wcześniej, jakie kosmetyki dla niemowląt dostępne są na miejscu, a które trzeba przywieźć ze sobą.
- paczka najmniejszych pieluch jednorazowych
- chusteczki nawilżające
- pieluchy tetrowe – 3 sztuki
- pieluchy flanelowe – 2 sztuki
- rożek
- kocyk
- body – 4 sztuki
- śpioszki lub pajacyki – 4 sztuki
- bawełniane rękawiczki chroniące przed zadrapaniami
- bawełniane czapeczki – 2 sztuki
- skarpetki – 2 sztuki
- ręcznik z kapturem
- łagodne mydełko – większość szpitali posiada swoje
- krem do pupy – większość szpitali posiada swój
- miękka szczotka do włosów
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.