Strona główna » Materiał zewnętrzny » Wyposażenie pokoju dziecięcego – co jest najważniejsze?

Wyposażenie pokoju dziecięcego – co jest najważniejsze?

pokoik dziecka co dodać

Marzeniem każdego rodzica jest, by jego dziecko miało własną przestrzeń, w której będzie się czuło dobrze i chętnie spędzało czas. Wymagań i oczekiwań jest wiele. Najlepiej, by było to miejsce elegancko urządzone, ale i odpowiednio przestronne i bezpieczne. Udana aranżacja pokoju dziecięcego nie musi wymagać dużych nakładów finansowych, lecz przemyślanego planu i trafnych wskazówek, które niniejszym przedstawiamy.


Najważniejsze elementy w pokoju dziecięcym

Nowoczesne pokoje dla dzieci to nie tylko miejsce do snu, w którym muszą znaleźć się niezbędne meble i akcesoria jak łóżko, pościel, narzuta. To także miejsce do nauki, zabawy, odpoczynku, spotkań z rówieśnikami oraz skarbiec dla zabawek, książeczek, gier i pluszaków.

Pokój noworodka

Rodzaj kupowanych sprzętów należy przede wszystkim dopasować do wieku dziecka. W przypadku niemowląt do podstawowego wyposażenia zalicza się łóżeczko ze szczebelkami, materac, pościel, podkłady, ochraniacz, przewijak, kojec oraz szafka na kosmetyki, ubranka, pieluchy i akcesoria pielęgnacyjne. Dobrą inwestycją będzie zakup wygodnego fotela do karmienia maluszka.

Pokój przedszkolaka

W miarę, gdy dziecko będzie rosło, zwiększą się też jego wymagania dotyczące przestrzeni. Po zdobyciu nowych umiejętności przemieszczania się jego główną pasją będzie odkrywanie świata. Zorganizuj my bezpieczną strefę z bajkowymi schowkami, pudełkami, miękkimi poduszkami, stoliczkiem do pracy twórczej, namiocikiem do zabawy lub basenikiem z kulkami.

Pokój ucznia

Kiedy dziecko podrośnie, zorganizuj mu strefę do nauki, a w niej biurko, krzesło z regulowaną wysokością i oparciem, następnie powinny znaleźć się: lampka, regały na książki, tablica korkowa lub magnetyczna oraz zegar. Przydadzą się także dodatkowe szuflady na powiększającą się garderobę i akcesoria do nauki, dodatkowa pufa oraz miejsce na komputer.

niebieski pokój dziecka

Praktyczne porady wyposażenia pokoju dziecięcego

Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem i nie masz czasu na remont co 2–4 lata, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie w aranżacji pokoju dziecięcego na uniwersalizm, np. białe meble będące doskonałą bazą do każdego wystroju od bajkowego i cukierkowego, po młodzieżowy, odważny i energiczny. Meble wybieraj z funkcją regulacji oraz modułowe, które będą rosły razem z dzieckiem. Pamiętaj o umiarze w dekorowaniu dziecięcej przestrzeni, by uniknąć chaosu, który nie wpływa pozytywnie na samopoczucie malucha.

Przeczytaj także: Jak dobrać zestaw mebli dziecięcych? – trendy, aranżacje i pomysły

Dodatki i kolory

Za pomocą dekoracyjnej tapety, fototapety, dywanu, pościeli, plakatów, naklejek, czy oświetlenia można wyczarować krainę elfów, tajemniczy ogród, piłkarski zakątek lub studio muzyczne. Zastosowanie jasnych barw optycznie powiększy wnętrze pokoju oraz nada mu świeżości i lekkości. Najlepiej sprawdzą się kolory, które wpływają na psychikę uspokajająco jak błękit, ecru, róż, mięta. Dla dziecka w wieku szkolnym postaw na odcienie stonowane i sprzyjające koncentracji np. szary lub stalowy.

Dla aktywnych dzieci przestrzeń powinna być przede wszystkim bezpieczna, pozbawiona ostrych krawędzi, wystających elementów i twardych powierzchni. Dobrym pomysłem są miękkie pufy, siedziska, drabinka gimnastyczna lub huśtawka.

pokój dziecka

Wspólne dzieło

To, jak urządzisz pokój swojego dziecka, powinno uwzględniać charakter, gust i zainteresowania przyszłego lokatora. Zanim zabierzesz się za remont, porozmawiaj z potomkiem. To on ma być mieszkańcem tego pokoju i ma czuć się tam dobrze. Pokój dziecięcy to przestrzeń, którą warto zaaranżować, uwzględniając prośby malucha, jego wizje i marzenia. Oczywiście w granicach rozsądku. Syn lub córka nie musi znać się na meblach, wymiarach i funkcjonalności, za to celnie wskaże motyw przewodni pokoju, ulubiony kolor albo kształt.

Jak widać, urządzanie pokoju dziecięcego nie jest zadaniem trudnym, jeśli podejdzie się do niego z głową, i to głową pełną inspiracji i pomysłów. Ich źródłem mogą być magazyny lub blogi wnętrzarskie, a także strony takie jak AboutDecor. Jeśli włożysz w projekt pokoju całe swoje serce, z pewnością będzie to miejsce, w którym dziecko będzie lubiło przebywać.