Strona główna » Ciąża » Wypadające i osłabione włosy po porodzie i ciąży – co stosować i jak temu zaradzić?

Wypadające i osłabione włosy po porodzie i ciąży – co stosować i jak temu zaradzić?

włosy po porodzie

Słabe, matowe, suche lub przeciwnie – nadmiernie przetłuszczające się, osłabione włosy … Wspominając bujną fryzurę, którą mogłaś się cieszyć podczas ciąży, nie możesz uwierzyć, że tak się zmieniły. Włosy wypadają garściami, nie chcą się układać, jednym słowem – są pozbawione życia. Zauważyłaś, że na poduszce zostaje więcej włosów niż zwykle? Twoje pasma zaczęły się nadmiernie przetłuszczać? A może na ubraniach widać białe płatki łupieżu? Pierwszą pomocą w takich sytuacjach są powszechnie dostępne kosmetyki i suplementy. Ale co zrobić, jeśli i one nie pomagają? Jak im pomóc domowymi sposobami?


Dlaczego po ciąży wypadają włosy

Za zmiany w kondycji włosów odpowiedzialne są hormony. Podwyższony w czasie ciąży poziom estrogenu sprawia, że pasma są gęste i błyszczące. Hormon ten utrzymuje w mieszkach włosy, które zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu powinny wypaść. Po porodzie stężenie estrogenu we krwi zmniejsza się, a cykl rozwoju włosa odzyskuje swój prawidłowy rytm.

W praktyce oznacza to, że tracisz i te włosy, które właśnie teraz obumarły, jak i te, które przeszły w fazę spoczynku jeszcze w czasie ciąży, ale dzięki działaniu estrogenu trzymały się na miejscu.

włosy po porodzie

 

Jeśli karmisz piersią, swoją „cegiełkę” dokłada również prolaktyna, której wysoki poziom sprzyja wypadaniu włosów. Jest to normalne zjawisko, i ma go każda mam, około trzeciego miesiąca po urodzeniu maluszka włosy zaczynają wypadać, zazwyczaj proces ten trwa krótko, ale intensywnie.

Dwa, trzy miesiące po porodzie zaczyna spadać poziom estrogenu, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Możesz stracić od 20 do 30 proc. włosów. Wśród nich są te, które nie wypadły podczas 9 miesięcy ciąży a naturalnie powinny, i te, które wypadłyby właśnie teraz – dlatego masz wrażenie, że ubywa ci ich w ekspresowym tempie.

Kiedy włosy przestaną wypadać?

Pocieszający może być fakt, że po upływie kilku miesięcy wszystko powinno wrócić do normy. Czy to oznacza, że możesz machnąć ręką na pielęgnację? Nie! Właśnie teraz bardzo ważne jest, aby z troską zadbać o kosmyki, które dopiero rosną. To od ich formy zależy, jak będzie wyglądać twoja przyszła fryzura.

Wypadanie włosów a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią są narażone na największe wypadanie włosów, gdyż pokarm zabiera wiele witamin i minerałów niezbędnych dla maluszka. Nie ma sprawdzonego sposobu na wzmocnienie cebulek, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu, można jedynie wspierać nasz organizm witaminami, np. przyjmować witaminy te same, które kobieta bierze w ciąży (najlepiej skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą), można tez stosować szamponu i maseczki na skórę głowy wzmacniające cebulki i włosy (skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą).

Wypadanie włosów po porodzie kończy się najczęściej z momentem zakończenia karmienia dziecka piersią, co powoduje wyrównanie w organizmie kobiety naturalnych proporcji witamin i hormonów. Jednak nie należy przestawać karmić dziecko piersią aby zahamować ten efekt (pamiętajcie pokarm z piersi to najlepszy dar dla waszego dziecka) a efekt wypadających włosów sam minie.

wypadające włosy po porodzie

Wypadanie włosów po ciąży jak zaradzić

Po ciąży pasma są słabe i podatne na uszkodzenia, więc dodatkowe niszczenie ich lokówką, prostownicą, silnymi środkami do stylizacji czy trwałą nie jest najlepszym pomysłem. W miarę możliwości zrezygnuj również ze stosowania suszarki, pozostawiając włosy do samodzielnego wyschnięcia (ale nie wtedy, gdy kładziesz się spać!).

Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę?

Kiedy więc sięgasz po suszarkę, upewnij się, że używasz chłodnego powietrza, a urządzenie trzymasz w odległości co najmniej 15-20 cm od głowy. Strumień powietrza kieruj nie „pod włos”, lecz zgodnie z kierunkiem układania się łusek. Przed suszeniem możesz spryskać pasma termoochronnym sprejem.

Dokładnie przyjrzyj się swoim nawykom związanym z myciem włosów. Wilgotne pasma są szczególnie wrażliwe. Prawdziwym koszmarem jest dla nich silne tarcie ręcznikiem i rozczesywanie gęstym grzebieniem lub szczotką, zwłaszcza gdy zaczynasz od nasady włosów. Kiedy więc myjesz głowę, rób to delikatnie, równocześnie lekko masując skórę. W miarę możliwości używaj jak najbardziej naturalnego szamponu.

Co na wypadające włosy po ciąży

Rzeczy, które mają przywrócić naszym włosom zdrowie, siłę i blask, a po które zazwyczaj sięgamy w pierwszej kolejności to różnego rodzaju odżywcze szampony, maski witaminowe i inne produkty kosmetyczne wzmacniające strukturę włosa. Czasem odkopujemy stare receptury naszych babek i przyrządzamy domowe mikstury, które mają być zbawienne dla włosów. Gdy to nie pomaga przeważnie swoje kierujemy do fryzjera. A nieraz dużo lepszym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie gabinetu medycyny estetycznej i skorzystanie z zabiegów, które zwyczajowo kojarzymy z dobroczynnym działaniem na skórę twarzy. Jak się okazuje – mogą one także przywrócić blask naszym włosom.

Poszukaj w sklepach z ekokosmetykami preparatu stworzonego na bazie glinki i olejów roślinnych. Taki szampon doskonale oczyszcza, odżywia i nawilża włosy, a co najważniejsze – pozbawiony jest chemicznych dodatków, które mogą osłabiać pasma i podrażniać skórę głowy. Po umyciu odciśnij nadmiar wody w ręcznik, a rozczesywanie zacznij od końców włosów, używając do tego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Tak naprawdę wzmocnienie i zregenerowanie włosów możliwe jest wyłącznie na drodze odżywienia cebulek. Nic nie pomogą nawet najlepsze kosmetyki, jeśli przeznaczone są do stosowania na pasma, a nie na skórę głowy. Odżywka może wygładzić włosy, zamknąć łuski, dodać im blasku, ale nie sprawi, że staną się zdrowe i mocne.

Jak wzmocnić włosy po porodzie

Wypadanie włosów po porodzie to problem hormonalny i musi przez to przejść każda młoda mama. Nie bój się, że zostaniesz łysa. Na głowie mamy średnio 100–150 tys. włosów i nawet jeśli stracisz ich jedną trzecią, różnica nie będzie widoczna. Dla poprawy kondycji włosów i dla lepszego samopoczucia warto próbować wzmocnić włosy. Duże znaczenie dla ich wyglądu ma odpowiednia dieta, bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B. Szczególnie cenne są ryby, jaja i owoce morza zawierające cynk, miedź i żelazo, a także razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż – bogate w witaminę B.

Warto zainwestować również w szampon i odżywkę (np. Matrix) wzmacniające osłabione włosy. Podczas mycia głowy masuj szamponem włosy przez dwie, trzy minuty, aby składniki odżywcze zdążyły wniknąć w łodygę włosa. Po myciu koniecznie nałóż odżywkę.

Jaki szampon i odżywki na wypadanie włosów po ciąży

Do cebulek dotrzeć można z zewnątrz, stosując preparaty przeznaczone do wcierania w skórę głowy. Mogą mieć postać ampułek (np. Seboradin, Vichy, Radical, Joanna), w których zamknięte są witaminy, minerały, aminokwasy, wyciągi roślinne. Zawartość ampułki należy delikatnie wmasować, dzięki czemu pobudzone zostanie krążenie, a co za tym idzie: cebulki będą dotlenione oraz łatwiej dotrą do nich aktywne składniki. Preparat trzeba stosować codziennie, przez okres co najmniej kilku tygodni. Dostępne są również kosmetyki w postaci lotionów (np. Seboradin Niger) lub płynów (np. Urt-Oil).

Warto przetestować działanie naturalnych olejów roślinnych, które zawierają w swoim składzie minerały, witaminy, a zwłaszcza witaminę E, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie pomocne będą wtedy, gdy włosy są nie tylko osłabione, ale również przesuszone i matowe. Kurację olejową zaleca się także w przypadku pasm przetłuszczających się.

Dlaczego?

Zdarza się, że przyczyną nadmiernej produkcji łoju jest zbyt częste mycie, które pozbawia skórę tej ochronnej warstwy. Gruczoły otrzymują sygnał, że na skórze brakuje sebum i produkują je ze wzmożoną siłą. Terapia olejami ma „uspokoić” gruczoły i zmniejszyć wydzielanie łoju. Olej można nakładać na pół godziny przed myciem głowy bądź przed snem i pozostawić na całą noc. Jaki olej wybrać? Może to być oliwa, olej lniany, olej jojoba bądź dobrze znany olej rycynowy.

Jakie witaminy na wypadające włosy?

Druga droga prowadzi do cebulek od wewnątrz, za pośrednictwem tego, co jemy. Dlatego tak ważne jest, aby codzienna dieta była urozmaicona i uwzględniała potrzeby organizmu. Jeśli po ciąży włosy wypadają, to znak, że trzeba większą uwagę zwrócić na to, co znajduje się na talerzu. Substancje sprzyjające kondycji włosów to m.in. siarka, cynk, żelazo, krzem, witaminy z grupy B.

Jedz więc kasze, pełnoziarniste pieczywo, jaja, jogurt naturalny z dodatkiem otrębów oraz przede wszystkim warzywa. Zamiast niezdrowych przekąsek sięgaj po pestki z dyni i słonecznika oraz orzechy. Możesz się wspomóc gotowymi preparatami witaminowymi dostępnymi w aptece. Jeśli karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz taką kurację.

Jak długo wypadają włosy po ciąży

W przypadku wypadania włosów na rezultaty trzeba poczekać około 3 miesięcy. Jednak nawet gdy nastąpi poprawa, należy w dalszym ciągu kontynuować kurację, aby działać profilaktycznie i nie dopuścić do nawrotu. Jeśli po upływie kilku miesięcy i podjętych starań kondycja włosów nie poprawia się, wybierz się do dermatologa lub trychologa, który oceni stan skóry i pasm i dobierze odpowiednie kosmetyki.

Wypadanie włosów – profilaktyka

Profilaktyka jest najważniejsza, przeprowadzanie systematycznych badań krwi jest bardzo istotne. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że wypadanie włosów spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi, wskazane jest przeprowadzenie badań z całego panelu hormonalnego. Trycholog ściśle współpracuje z endokrynologiem, w razie konieczności specjalista przepisuje odpowiednią kurację hormonalną.

Trychologia to dziedzina zajmująca się problemami ze skórą głowy i włosów, jest alternatywą dermatologii. Specjalista trycholog dysponuje odpowiednimi urządzeniami, które pozwalają na bardzo dokładne ich zbadanie. Jest to przede wszystkim profesjonalna kamera, która powiększa obraz skóry głowy i cebulek włosów nawet 500-krotnie.

W gabinecie trychologa znajduje się także specjalna lampa Wooda, której światło wskazuje, czy skóra ma tendencję do suchości czy jest to raczej skóra łojotokowa oraz czy występuje problem grzybicy. W czasie wizyty – oprócz obejrzenia skóry kamerą – pobieranych jest także kilka włosów razem z cebulką, choć nie zawsze zachodzi taka konieczność. Istotnym elementem jest dokładny wywiad co do stylu życia, diety itd. Dlatego moim zdaniem lepiej jest wybrać się do trychologa, który dokładnie przebada skórę głowy i zdiagnozuje problem.