Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym – jaką metodę wybrać?
Zęby martwe po leczeniu kanałowym mogą zmieniać swój kolor na nieestetyczną szarość. W takim przypadku warto pomyśleć o ich wybieleniu.
Leczenie endodontyczne, czyli inaczej leczenie kanałowe to popularny zabieg mający na celu uratowanie zęba martwego. Taka procedura najczęściej prowadzona jest w przypadku zębów z rozległą próchnicą, z martwicą, po złamaniach i zwichnięciach zębów. Nie jest zatem konieczne wyrywanie zęba – może on nadal znajdować się w jamie ustnej i służyć tak, jak dotychczas. Niestety, jednym z minusów leczenia kanałowego jest szarzenie, siwienie zębów.
Gdy zęby leczone kanałowo, zwłaszcza te widoczne w tzw. strefie uśmiechu, są nieestetyczne, można poprawić ich wygląd. W tym celu stosuje się specjalne wybielanie zębów Kraków to jedno z miast, gdzie jest ono dostępne, lecz do dyspozycji są także inne metody. Jakie procedury może zaoferować gabinet stomatologiczny?
Estetyka zębów po leczeniu kanałowym
Ciemniejące zęby po leczeniu kanałowym mogą być przyczyną kompleksów. Szarawe przebarwienia przyciągają uwagę i obniżają estetykę uśmiechu.
Niestety, nie istnieją domowe metody na to, aby poprawić wygląd zębów martwych. W takim przypadku nie trzeba jednak decydować się na ich wyrywanie i wstawianie mostków lub implantów stomatologicznych. Do dyspozycji jest także pełna gama innych typów procedur, które oferowane są w praktycznie każdym prywatnym gabinecie stomatologicznym.
Metody poprawiające wygląd zębów po leczeniu kanałowym:
- wybielanie zębów martwych
- licówki porcelanowe i kompozytowe
- korony protetyczne
Każda z powyższych metod ma określone zalety i wady, dlatego też warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Czy warto zdecydować się na wybielanie zębów, a może na inną metodę?
Wybielanie zębów martwych
To popularny sposób na poprawę wyglądu zębów po leczeniu kanałowym, które zaczęły szarzeć. W tym przypadku wybielanie zębów polega na wprowadzeniu do wnętrza martwego zęba substancji wybielającej. Dodatkowo ząb może zostać naświetlony specjalną lampą, która ma na celu aktywację środka.
Zabieg tego typu jest całkowicie bezbolesny – ząb martwy nie posiada nerwów, dlatego też pacjent nie odczuwa wtedy żadnego dyskomfortu.
Takie wybielanie zębów daje bardzo dobre efekty, ale niekiedy konieczne jest wykonanie powtórnej aplikacji środka wybielającego do zęba. Gdy jednak nawet drugie zastosowanie preparatu nie daje oczekiwanych rezultatów, stomatolog może zalecić inne metody.
Licówki porcelanowe i kompozytowe
Stomatologia estetyczna stosuje licówki porcelanowe oraz kompozytowe w celu eliminacji różnych niedoskonałości uśmiechu. Metoda ta może sprawdzić się również jako wybielanie zębów Kraków również jest miastem, gdzie można z niej skorzystać.
Celem licówek jest stworzenie na zębach nowej, estetycznej warstwy, która maskuje różne defekty. Można wtedy zmienić kształt zębów, nadać im bielszy odcień – także w przypadku zębów martwych.
Licówki porcelanowe to droższy wybór, jednak są one trwalsze od licówek kompozytowych, tzw. bondingu, czyli odbudowy kompozytowej. Licówki te wykonuje się z cienkich płatków porcelanowych, które przyklejane są do odpowiednio wyszlifowanej nawierzchni zębów.
Bonding z kolei jest tańszy, lecz mniej trwały – zwykle służy przez około 5 lat. Nie ingeruje on jednak tak mocno w strukturę szkliwa.
Korony protetyczne
Jeśli cały ząb nie wygląda estetycznie, można także zdecydować się na korony protetyczne. W tym przypadku wybielanie zębów polega na wykonaniu całkowicie nowej korony, która osadzana jest na korzeniu zębowym po leczeniu kanałowym.
Zatem wtedy, gdy planowane jest wybielanie zębów to szeroka gama zabiegów do wyboru – z dostępnymi ofertami można zapoznać się już teraz na stronach internetowych gabinetów.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.