Dieta mamy karmiącej piersią a kolki u dziecka – jaki ma wpływ i jak zmniejszyć ilość kolek?
Kolka to jedno z najczęstszych zaburzeń spotykanych w pierwszym okresie życia niemowlęcia – nawet 28 proc. dzieci do 5 miesiąca życia odczuwa nasilone objawy. Niestety, nie poznano dotąd wszystkich przyczyn powstawania tej dolegliwości, jednak jej objawy można złagodzić. Okazuje się, że dieta karmiącej piersią mamy ma fundamentalne znaczenie w łagodzeniu kolki.
Karmienie piersią a kolka dziecka
Kolkę definiujemy jako tzw. „regułę trzech” – napady płaczu powyżej 3 godzin w ciągu dnia, minimum 3 razy na tydzień i co najmniej 3 tygodnie. Zaburzenie to jest bardzo uciążliwe dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Podłoże tej dolegliwości nie jest do końca wyjaśnione.
Kolki a dieta matki – jaki ma na nią wpływ?
Do dziś wiadomo, że przyczynami zaburzeń działania przewodu pokarmowego dziecka i bolesnych skurczów jelit, mogą być alergia na białko mleka krowiego, nietolerancja laktozy czy nawet nieodpowiednia technika karmienia piersią. W większości publikacji naukowych fundamentalne znaczenie w leczeniu kolki przypisuje się odpowiedniej diecie karmiącej mamy.
10 najważniejszych zasad dietetycznych dla kobiet karmiących piersią zmniejszających ryzyko kolki u niemowlaka:
-
- 1. Karmienie piersią „na żądanie” – przerwy miedzy poszczególnymi karmieniami powinien wyznaczać noworodek – niemowlę dopomina się średnio o karmienie co 2 – 3 godziny.
- 2. Twoja dieta powinna być lekkostrawna. Kolkę niemowlaka wywołują drażniące, ciężkostrawne składniki pochodzące z pokarmu. Unikaj cebuli, kapusty, owoców pestkowych i smażonych potraw.
- 3. Unikaj dań z surowych ryb, jajek i mięsa – są ciężkostrawne i mogą stanowić zagrożenie zatruciem pokarmowym dziecka.
- 4. Często przyczyną kolki jest duże spożycie mleka i jego przetworów. Eliminacja nabiału z diety mamy może przynieść znaczącą poprawę. Pamiętaj jednak, że decyzję o wykluczeniu mleka i jego przetworów z diety podejmuje lekarz.
- 5. Przyrządzane przez ciebie dania powinny być łagodne. Ostre przyprawy najlepiej zastąp ziołami. Poprawiające trawienie zioła – koperek, tymianek, natka pietruszki oraz bazylia polepszają smak potraw, ale nie przenikają do mleka. Bezpiecznie można stosować również sok z cytryny, który uzupełni dodatkowo dietę w witaminę C oraz cynamon zmniejszający poziom cukru we krwi.
- 6. Lepiej zrezygnuj z picia kawy i mocnej herbaty. Napoje te zawierają kofeinę i teinę, które mogą rozdrażnić maluszka. Zapomnij także o alkoholu, napojach energetyzujących i coli.
- 7. Lepiej ograniczyć warzywa strączkowe – fasolę, groch, soję. Wybieraj inne warzywa – najlepiej tarte oraz gotowane na parze.
- 8. Nie jedz jednorazowo dużo owoców oraz nie pij nierozcieńczonych soków owocowych. Zbyt duża ilość zawartych w nich węglowodanów prostych może nasilać bóle brzucha maluszka. Najbardziej polecane owoce to: borówki, maliny, winogrona, jagody, jeżyny.
- 9. Słodycze – spożywane w nadmiarze nasilają objawy kolki, nie dostarczając przy tym najważniejszych w okresie karmienia piersią witamin oraz składników mineralnych. Zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym – apetytu na słodkości i jedzeniu w trakcie karmienia piersią.
- 10. Nie pal papierosów! Nikotyna nie tylko jest drażniącym składnikiem dla dziecka, ale zwiększa prawdopodobieństwo śmiertelnych chorób.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.