Strona główna » Antykoncepcja » Wizyta u ginekologa – kiedy pójść do lekarza?

Wizyta u ginekologa – kiedy pójść do lekarza?

Wizyta u ginekologa spędza sen z powiek wielu kobietom – zupełnie niepotrzebnie. Lekarz ginekolog to jeden z najważniejszych specjalistów w życiu każdej kobiety, który może pomóc pacjentce w rozwiązaniu wielu problemów medycznych – nie tylko ginekologicznych. Regularne wizyty to nie tylko najlepsza profilaktyka, jaką my – kobiety – możemy zastosować, ale także sposób na rozwiązanie uciążliwych dolegliwości, towarzyszących naszej kobiecości. Kiedy jest dobry moment na wizytę u ginekologa?


Profilaktyczna wizyta u ginekologa  – przed 18. rokiem życia

Profilaktyczna wizyta u lekarza ginekologa powinna na stałe zagościć w kalendarzu każdej kobiety. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsza rutynowa wizyta powinna odbyć się w przedziale wiekowym pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, zazwyczaj po pierwszej miesiączce. Wówczas ginekolog oceni przebieg cyklu miesiączkowego pacjentki, a także uświadomi młodą kobietę w tematach, związanych z fizjologią żeńskiego układu rozrodczego, dobierając tematykę odpowiednio do wieku pacjentki.

W przypadku osób małoletnich, czyli kobiet do 18. roku życia, wizyta odbywa się w obecności opiekuna faktycznego – który może towarzyszyć nieletniemu w trakcie badania lub czekać przez gabinetem lekarskim. W przypadku osób nieletnich, dobrym rozwiązaniem jest umówienie wizyty kontrolnej u ginekologa dziecięcego, który dzięki swojej praktyce i odpowiedniemu przygotowaniu wie, jak postępować w przypadku młodych pacjentek, aby zminimalizować stres, związany z pierwszą wizytą ginekologiczną. Jeśli nie odbyłyśmy wizyty u lekarza ginekologa w zalecanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przedziale, i w międzyczasie nie pojawiały się u nas niepokojące objawy, to odpowiednim wiekiem na wizytę będzie czas pomiędzy 17. a 18. rokiem życia, czyli w momencie, gdy my – kobiety – wchodzimy powoli w dorosłość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do 18. roku życia o naszym leczeniu decydują opiekunowie prawni, więc konsultacja ginekologiczna musi odbyć się za ich zgodą.

Wizyta u ginekologa po 18. roku życia

Gdy już osiągniemy pełnoletność i będziemy mogły decydować o swoim zdrowiu, wówczas rutynowa kontrola – raz na pół roku – jest konieczna po to, aby sprawdzić, czy nasza kobiecość ma się dobrze. Podczas takiej wizyty lekarz-ginekolog oceni, czy nasze narządy rodne są zdrowe i nie pojawiają się w nich niepokojące zmiany. Regularne kontrole to istotny element profilaktyki przeciwnowotworowej, który uchronić nas może przed trudnymi w leczeniu – kobiecymi chorobami. Badaniem, o którym w szczególności pamiętać powinna każda kobieta, jest cytologia, czyli bezbolesny wymaz z szyjki macicy, zawierający komórki błony śluzowej nabłonka, który pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki. Cytologię powinno wykonać się około rok po rozpoczęciu współżycia i nie później niż 3 lata od inicjacji – w przypadku kobiet nieaktywnych seksualnie, badanie powinno zostać wykonane do 25. roku życia. To mit, że cytologia zalecana jest wyłącznie kobietom, które współżyją. W przypadku, gdy jeszcze nie uprawiałyśmy seksu, lekarz przed pobraniem wymazu oceni anatomiczną budowę naszej błony dziewiczej i przeprowadzi badanie bez jej naruszenia, dobierając do tego odpowiednie narzędzia. Lekarze-ginekolodzy rekomendują wykonywanie cytologii raz w roku – ta częstotliwość jest optymalna, aby systematycznie monitorować stan naszego zdrowia oraz możliwie szybko zareagować, gdy wynik badania będzie nieprawidłowy. Co ważne – wymaz pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki, a nie szpatułki, zakończonej wacikiem. Warto zwrócić na to uwagę podczas wizyty ginekologicznej, by mieć pewność, że forma badania jest zgodna z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wizyta u ginekologa po antykoncepcję

W życiu kobiety przychodzi moment, gdy z różnych powodów chce rozpocząć stosowanie antykoncepcji. Wiele z nas, chcąc świadomie zaplanować macierzyństwo, zastosuje antykoncepcję w celu zapobiegnięcia nieplanowanej w danym momencie ciąży. Wśród tej grupy będą też kobiety, które rozpoczną przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej z powodów medycznych, takich jak na przykład walka z trądzikiem, bolesnymi miesiączkami czy nieregularnymi cyklami.

Współczesna antykoncepcja hormonalna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich kobiet, proponując nie tylko wysoką skuteczność antykoncepcyjną, ale też wiele właściwości pozaantykoncepcyjnych. Warunek, w przypadku dobrania odpowiedniej i skutecznej formy antykoncepcji hormonalnej, jest jeden – musi zostać przepisana przez lekarza-ginekologa, który, po przeprowadzeniu z nami wywiadu medycznego, poznaniu naszych potrzeb oraz oczekiwań, dobierze odpowiednią dla naszego organizmu – i stylu życia – formę antykoncepcji. Prawidłowa, bezpieczna i skuteczna antykoncepcja zaczyna się w gabinecie ginekologicznym.

Wizyta u ginekologa a nadmierne owłosienie

Nadmierne, nieprawidłowe, męskie owłosienie u kobiet, znane pod terminem hirsutyzmu, to problem natury estetycznej, ale związany często z zaburzeniami hormonalnym. Hirsutyzm stwierdza się u ok. 5-10 procent dziewcząt i kobiet na różnych etapach życia. Przyczyną hirsutyzmu jest podwyższone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. W przypadku hirsutyzmu, wywołanego zaburzeniami hormonalnymi, przeprowadza się leczenie za pomocą leków antyandrogennych. Dobrze sprawdza się na przykład doustna antykoncepcja hormonalna, którą lekarz-ginekolog lub endokrynolog dobierze odpowiednio do naszego organizmu.

Więcej o tej przypadłości przeczytasz w artykule: Hirsutyzm- czyli męskie owłosienie u kobiet

Wizyta u ginekologa a miesiączka

Menstruacja to bez wątpienia symbol kobiecości, który niestety czasem może przerodzić się w uciążliwy problem. Nieregularne, bolesne czy obfite krwawienia są nie tylko kłopotliwe, ale często utrudniają również codzienne funkcjonowanie, prowadząc do obniżenia naszej aktywności w „te dni”. Lekarz, który przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz wywiad medyczny będzie mógł stwierdzić, na jakim podłożu występują objawy, związane z miesiączką. W wielu przypadkach sposobem na złagodzenie – lub zwalczenie – powyższych dolegliwości jest zastosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Wizyta u ginekologa a upławy z pochwy

Wszelkie objawy, które budzą nasz niepokój, takie jak upławy, występujące w trakcie cyklu krwawienia lub plamienia – niezwiązane z menstruacją, obfite, przedłużające się miesiączki, bóle podbrzusza, zmiany w okolicach krocza, nawracające infekcje pęcherza, ból przy stosunku – a nawet spadek libido, to momenty, które powinny skłonić nas do odwiedzenia gabinetu ginekologicznego. Lekarz po przeprowadzeniu badania postawi diagnozę i dopasuje postępowanie, szyte na miarę problemu, z którym przychodzimy. W trosce o naszą kobiecość nie czekajmy na wystąpienie symptomów i dbajmy o siebie regularnie, bo przecież „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Pamiętajmy o tym, że profilaktyka ginekologiczna skierowana jest do każdej kobiety – tej, która właśnie wkroczyła w okres dojrzewania – nawet małoletniej pacjentki, jak również dla kobiety dojrzałej. Profilaktyka ginekologiczna nie ma metryki, a każdy z objawów, który budzi nasz niepokój, powinnyśmy skonsultować z ginekologiem, który będzie naszym medycznym partnerem i pomoże nam zadbać o zdrową kobiecość.