Strona główna » Materiał zewnętrzny » Wiosenne alergie – 5 skutecznych sposobów na alergię

Wiosenne alergie – 5 skutecznych sposobów na alergię

portret mlodej chorej damy z katarem siedzacej w krate na lozku w domu

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Na nieszczęście dla alergików, ten czas to także pora kwitnienia wielu gatunków roślin. Część z nich powoduje u osób uczulonych uciążliwe objawy alergii, takie jak kichanie, łzawienie, zapalenie spojówek i katar. Zobacz, jak możesz złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości. Podpowiadamy, jakie są najskuteczniejsze sposoby na wiosenną alergię.


Nawilżanie i oczyszczanie powietrza w domu

Wiosną powietrze na zewnątrz jest pełne pyłków kwitnących roślin. Jednak powietrze w domu może być od nich wolne. Wtedy po przekroczeniu progu swojego lokum objawy alergii staną się mniej nasilone lub całkowicie ustąpią. Jak tego dokonać? Wietrzenie mieszkania trzeba wtedy przeprowadzać wieczorem, w czasie deszczu lub tuż po zakończeniu opadu, czyli wtedy, gdy stężenie pyłków jest najmniejsze. Można też całkowicie zrezygnować z wietrzenia i zastąpić je innymi metodami zapewniania wymiany gazowej. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry nawilżacz i oczyszczacz powietrza. W tym celu można też stosować filtry do klimatyzacji.

Usuwanie pyłków z otoczenia

Gdy uda się ograniczyć ilość pyłków we wnętrzach, warto przejść do kolejnego kroku i usunąć alergeny znajdujące się na ubraniu, włosach i ciele domowników. Po powrocie do domu postaraj się od razu wziąć prysznic, a ubrania umieść w zamykanym koszu z rzeczami do prania. Dzięki temu maksymalnie zmniejszysz stężenie alergizujących pyłków w domu.

Preparaty na alergię dostępne bez recepty

Szybką ulgę w alergii przynoszą środki w postaci preparatów antyhistaminowych. Ich działanie polega na hamowaniu odpowiedzi organizmu człowiek na działanie histaminy. Komórki ciała nie reagują na obecność histaminy. W takiej sytuacji nie pojawiają się nieprzyjemne objawy stanu zapalnego, pomimo kontaktu z alergenem.

Domowe metody przynoszące ulgę w alergii

Aby złagodzić występujące objawy alergii, warto też spróbować naturalnych metod stosowanych przez naszych przodków. Są to napary ziołowe z roślin, które wykazują działanie antyhistaminowe zbliżone do działania preparatów aptecznych. Należą do nich herbatka z rumianku, dziurawca lub skrzypu polnego. Takie postępowanie nie zastąpi metod farmakologicznych, jednak można je stosować jako uzupełnienie kuracji.

Odczulanie – skuteczny sposób na alergię wiosenną

Odczulanie jest kolejną metodą na alergię, która przynosi dobre rezultaty. Procedura polega na podawaniu niewielkich dawek alergenu w odpowiednich odstępach czasu. Celem takiej kuracji jest przyzwyczajenie organizmu do obecności czynnika powodującego alergię. Komórki regularnie narażane na kontakt z taką substancją stopniowo przyzwyczajają się do jej obecności. Po serii odczulania zakończonej sukcesem organizm nie reaguje objawami na kontakt z alergenem.

Alergia na wiosnę wiąże się z uciążliwymi objawami. Na szczęście można je złagodzić. Zapamiętaj nasze wskazówki dotyczące tego, jak radzić sobie w tym okresie, gdy jesteś uczulony na pyłki roślin. Wypróbuj nasze metody i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Leki na alergie znajdziesz na https://www.allecco.pl/alergia.html.