Strona główna » Antykoncepcja » Wazektomia – co to jest i jak przebiega? Ile kosztuje zabieg?

Wazektomia – co to jest i jak przebiega? Ile kosztuje zabieg?

Wazektomia jest prostym zabiegiem chirurgicznym, polegającym na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co uniemożliwia plemnikom wydostanie się na zewnątrz wraz z nasieniem. Zabieg ten nie ma jednak wpływu na zdolność do wytrysku, ponieważ większość objętości nasienia stanowią produkty gruczołu krokowego. Dowiedz się, czym dokładnie jest wazektomia.


Wazektomia – co to?

Jest to najbardziej skuteczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn, którzy chcą mieć pewność, że nie zostaną ojcami. Obok klasycznych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywa czy tableki coraz więcej par decyduje się na zabiegi sterylizacji. U kobiet sterylizacji dokonuje się poprzez przecięcie jajowodów. W przypadku mężczyzn wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów.

Jak przebiega wazektomia?

Wazektomii dokonuje zazwyczaj lekarz urolog, rzadziej chirurg. Podczas zabiegu skóra jest przecinana lub rozwarstwiana ostrym narzędziem, co umożliwia odsłonięcie nasieniowodów. Następnie nasieniowody są przecinane i odcinek o długości ok. 1-3 cm zostaje usunięty. Obydwa kikuty nasieniowodów są zawiązywane nicią chirurgiczną, która ulega absorpcji i znika, zazwyczaj po 12 tygodniach.

Wazektomia trwa z reguły od 20 do 60 minut, ale okres gojenia wynosi około 2-3 tygodni, podczas których stosunek płciowy jest niewskazany. I pomimo tego, iż wazektomia jest mało inwazyjnym zabiegiem, powinna być dokładnie przemyślana przez oboje partnerów. Konieczna jest także uprzednia konsultacja z lekarzem.

Czy wazektomia jest niebezpieczna?

Ogólnie wazektomia u mężczyzn wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem i konsekwencjami niż sterylizacja u kobiet. Mimo to, po zabiegu może wystapić kilka komplikacji np. naruszenie naczyń krwionośnych w jądrach, może doprowadzić do powstania bolesnych krwiaków. Możliwa jest także infekcja ran operacyjnych. Jednak przy właściwym leczeniu tych dolegliwości, powinny one szybko zniknąć. Skutkiem ubocznym wazektomii może być także zapalenie najądrzy. U około 5-33% operowanych mężczyzn dochodzi po operacji do chronicznego bólu w jądrach. Przyczyną bólu może być nagromadzenie się plemników w miejscach nacięć lub zrośnięcia skóry z nasieniowodem.

Wbrew wielu obawom, wazektomia nie ma żadnego wpływu na spadek popędu seksualnego. Także ilość i jakość wytrysku się nie zmienają. Jedyną zmianą jest to, że w nasieniu nie ma już plemników.

Jak skuteczna jest wazektomia?

Trzeba pamiętać, że na efekty operacji trzeba trochę poczekać. Czasem, nawet po kilku miesiącach, zdolne do zapłodnienia plemniki pojawiają się w nasieniu mężczyzny, dlatego ważne jest, aby po operacji wykonać kilka badań nasienia, zanim zrezygnuje się z dotychczasowej antykoncepcji. Dopiero, gdy dwa badania nasienia wykażą zupełny brak plemników, można być pewnym, że zabieg był skuteczny i zrezygnować z innych metod zabezpieczania.

Wazektomia jest uznawana za efektywną metodę antykoncepcji. Według wskaźnika Pearla jej skuteczność wynosi 0,25. Dla porównania skuteczność tabletek waha się pomiedzy 0,1-0,9.

W niewielu przypadkach może dojść do naturalnego odrośnięcia nasieniowodów, które ponownie są w stanie przepuszczać plemniki. W takim przypadku mężczyzna odzyskuje płodność.

Czy wazektomia jest zabiegiem nieodwracalnym?

Należy wziąć pod uwagę, że zabieg wazektomii jest trwały, choć  istnieją procedury przywrócenia drożności nasieniowodów. W większości  przypadków, zabieg „odwracalny” przebiega pomyślnie i przepływ nasienia jest ponownie możliwy. Prawdopodobieństwo sukcesu może być jednak zależne od indywidualnych uwarunkowań i różnych okoliczności, włączając w to np. czas, jaki upłynął od dnia wykonania zabiegu ubezpłodnienia.
Poddając się zatem zabiegowi wazektomii, warto przyjąć zasadę, że będzie to trwała zmiana. Z tego też powodu wazektomia jest zalecana raczej starszym mężczyznom i jest niechętnie wykonywana przez lekarzy, jeśli pecjent ma mniej niż 30 lat.

Ile kosztuje wazektomia?

Koszty zabiegu są różne, w zależności od kliniki. Średnio jest to jednak wydatek w wysokości 2000 zł. Kto płaci za zabieg? Oczywiście pacjent. W niektórych krajach, np. we Francji, czy Irlandii przyjęło się, że za zabieg płaci partnerka. Do tej sumy należy doliczyć także koszty wszelkich badań, które muszą zostać przeprowadzone przed i po zabiegu.Ewentualne „odwrócenie“ skutków wazektomii jest jeszcze droższe niż sama wazektomia i wynosi około 12000 – 15000 tysięcy zł., dlatego też poddając się zabiegowi wazektomii warto przyjąć zasadę, że będzie to trwała zmiana.

W Polsce, na podstawie artykułu 155 § 1 prawa karnego, każdy, kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu, w postaci pozbawienia zdolności płodzenia podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.