Wada wzroku, krótkowzroczność a ciąża i poród naturalny ?
Czy krótkowzroczność i duża wada wzroku jest przeszkodą do porodu naturalnego? Czy kobieta, która nosi okulary jest zmuszona poddać się cesarskiemu cięciu?
Opinie są sprzeczne. Jedni uważają, że u kobiet ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością powinno się przeprowadzić poród operacyjny. Drudzy nie widzą przeciwwskazań do porodu naturalnego. Skąd taka niespójność w środowisku położniczym?
Zobacz: Poród naturalny a cięcie cesarskie
O ile bowiem sama ciąża nie wpływa na wadę wzroku, o tyle sam wysiłek podczas porodu fizjologicznego może doprowadzić do przekrwienia naczyniówki oraz do zaburzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego do porodu operacyjnego powinno dość tylko w przypadku odwarstwienia siatkówki lub zmian zwyrodnieniowych na siatkówce, a więc w zaawansowanej retinopatii. Podsumowując: jeśli kobieta ma stwierdzoną dużą krótkowzroczność, ale jej siatkówka jest zdrowa i nie ma ryzyka jej odklejenia, wówczas może ona rodzić siłami natury.
Dioptrie na minusie, bezpieczeństwo na plusie
W Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie przeprowadzono badania, do których zaproszono kobiety ciężarne z dużą wadą wzroku (do -15 D). Analiza wyników wykazała, że poród naturalny nie był dla nich zagrożeniem.
Co więcej: niektóre panie z grupy badanych miały również schorzenia siatkówki oka, ale i u nich nie stwierdzono komplikacji w czasie porodu fizjologicznego.
Zawsze bardzo obawiałam się porodu naturalnego, gdyż straszono mnie, że w czasie tak wielkiego wysiłku może dojść do odklejenia się siatkówki – mówi pani Monika, której wada wzroku wynosi -9 D. Na konsultacji okulistycznej byłam zarówno na początku ciąży, jak i pod jej koniec.
Okulista zbadawszy oko wydał opinię, iż nie widzi zastrzeżeń i mogę rodzić naturalnie. Zgłosiłam się również do innego okulisty, ale i ten nie zakwalifikował mnie do cięcia cesarskiego. Zdrową córkę urodziłam w styczniu 2019 r. siłami natury. Nie zastosowano u mnie skrócenia II fazy porodu. Po ciąży byłam ponownie zbadać wzrok, ale na szczęście wszystko było dobrze. Oko nie zostało uszkodzone, a wada się nie pogłębiła – dodaje kobieta.
Brak nieprawidłowości na dnie oka, mimo dużej krótkowzroczności lub dalekowzroczności, nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Kobietom, którym zależy na porodzie drogami natury, współczesna medycyna oferuje zabiegi fotokoagulacji laserem.
Decyzję dotyczącą sposobu rozwiązania ciąży podejmuje położnik, który na uwadze musi mieć opinię wydaną przez okulistę. Zdarza się, że podjęta zostaje decyzja o porodzie naturalnym ze skróceniem II fazy porodu (b), a więc z zastosowaniem próżnociągu vacuum lub kleszczy położniczych.
Dobry wywiad ginekologa to podstawa
Pytanie dotyczące wzroku powinno paść już na pierwszej wizycie u lekarza ginekologa. Warto więc zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną. Ponadto ginekolog zleci wizytę u okulisty, aby ten ocenił stan oka ciężarnej. Badanie okulistyczne jest całkowicie bezpieczne dla przyszłej mamy, jak i dla płodu. Zaleca się poddać się takiemu badaniu na początku ciąży oraz po upływie jej 30. tygodnia.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.