Strona główna » Ciąża » Badania w ciąży » Usg genetyczne płodu w ciąży – prenatalne 3D 4D

Usg genetyczne płodu w ciąży – prenatalne 3D 4D

badanie usg w ciąży

Już nie trzeba czekać do narodzin dziecka, żeby zobaczyć czy jest podobne do mamy czy do taty. Dziś możemy podejrzeć rosnącego malucha przed jego narodzinami. Możliwe jest to dzięki specjalnemu USG, które daje trójwymiarowy obraz dziecka w brzuchu.


Dzięki niemu przyszli rodzice mogą zobaczyć miny malucha, rączki, buzię, a nawet to, czy śpi czy rozrabia. Wykorzystywane jest ono do bardzo precyzyjnej diagnostyki prenatalnej.

badanie usg w ciążyZa pomocą ultrasonografu 3D (USG 3D) podczas badania prenatalnego płodu lekarz jest w stanie wychwycić nawet bardzo niewielkie zaburzenia rozwoju anatomicznego płodu dziecka.

Obraz który jest pozyskiwany podczas badania może być poddawany dalszej analizie tj. obracany w różnych płaszczyznach, powiększany, mogą być wykonywane pomiary poszczególnych organów oraz oglądany w różnych przekrojach.

Przyszli rodzice często zastanawiają się, jak maluch będzie wyglądać, gdy się urodzi. Czy będzie miał zadarty nosek jak jego tata czy zgrabny jak u mamy i po którym z rodziców odziedziczy miny? Okazuje się, że z odpowiedziami na te i wiele innych podobnych pytań, przyszli rodzice nie muszą wcale czekać do porodu.

Dzięki nowoczesnej aparaturze już we wczesnej ciąży można zobaczyć prawie rzeczywisty obraz dziecka. Od niedawna w Polsce ginekolodzy wykorzystują do tego specjalny aparat ultrasonograficzny, który wykonuje badanie 3D/4D HD Live.

USG 3D pozwala na uzyskanie wyraźnego statycznego obrazu dziecka, a za jego pomocą można wykonać pierwsze zdjęcie do ramki zarówno w kolorze jak i czarno-białe w zależności od specyfikacji urządzenia.

W profilaktyce prenatalnej USG 3D wykorzystywane jest do wykrywania wad wrodzonych dziecka i ewentualne szybkie wdrożenie procedur leczniczych już w łonie matki lub bezpośrednio po narodzinach. Za pomocą badań USG 3D najczęściej wykrywane są różnego typu komplikacje rozwojowe w tym rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa, zniekształcenia rąk i stóp w tym dodatkowe palce.

USG 4D

Różnica pomiędzy USG 3D, i USG 4D polega na przetwarzaniu obrazu i tak w USG 3D są to obrazy statyczne, natomiast w USG 4D obrazy są przetwarzane w czasie rzeczywistym czego efektem jest możliwość obserwacji dziecka jak na filmie.

Badanie USG 4D oprócz niezapomnianych chwil, kiedy to rodzice mogą zobaczyć swoje dziecko jeszcze łonie matki, daje również nieocenione walory badawcze. W trakcie badania lekarz może obserwować prawidłowość ruchów dziecka, ocenić poprawność zachowań dziecka na bodźce zewnętrzne, obserwować poprawność pracy niektórych organów w tym serca.

Dokładniejsze wykrycie wad płodu

Badanie za pomocą USG 4D, również pozwala bardziej precyzyjnie i z większą dokładnością określić płeć dziecka.

Ale urządzenie służy nie tylko do podglądania malucha. USG 3D/4D HD Live pozwala zarówno lekarzowi i przyszłym rodzicom dokładniej przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka, ocenić umiejscowienie uszu, czy też rozpoznać płeć. Badanie to pozwala również na dokładniejszą diagnostykę wad płodu.

Szczególnie ma to znaczenie przy ocenie twarzy płodu, służy też do dokładniejszej oceny kręgosłupa, kończyn i powłok brzusznych. Dzięki tej nowoczesnej technologii lekarz jest w stanie również obejrzeć serce nienarodzonego jeszcze dziecka w kilku płaszczyznach oraz ocenić jego ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto badanie pozwala na rozpoznanie cech płodu, które mogą świadczyć o wadach genetycznych i wrodzonych dziecka, jak i wadach strukturalnych serca, które można zoperować po narodzeniu malucha.

Lekarze specjaliści zalecają wszystkim kobietom przynajmniej raz w okresie ciąży wykonanie badania za pomocą USG 4D w celu wyeliminowania ewentualnych wad rozwojowych.

Takie badanie należy wykonać nie późnij niż przed upływem 25 tygodnia trwania ciąży. W tym okresie dziecko ma już rozwinięte prawie wszystkie organy wewnętrzne jak serce, nerki, płuca, mózg itp.