Strona główna » Karmienie Piersią » Ulubione i polecane pozycje do karmienia piersią

Ulubione i polecane pozycje do karmienia piersią

noworodek karmiony piersią

Chcesz wiedzieć, jakie pozycje do karmienia są najlepsze, aby uniknąć problemu bolesnych sutków? Najlepiej nie stosować jednej, lecz zmieniać pozycje do karmienia. W tym artykule przedstawimy Ci 4 najlepsze pozycje do karmienia.


Obojętnie, jakie są Twoje ulubione pozycje do karmienia. Ważne jest, aby niemowlę leżało wygodnie, żebyś mogła swobodnie utrzymać je nieruchomo przez dłuższy czas. Leżące pozycje do karmienia są dobre zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie i nocami, gdyż nie wymagają one dużego wysiłku. Stosując te pozycje karmienie piersią może stać się przyjemniejsze.
Karmisz piersią i zastanawiasz się jaka pozycja będzie dla ciebie i niemowlaka wygodna ?
– zobacz nasz artykuł: Prawidłowe pozycje do karmienia piersią dziecka

Siedzące pozycje do karmienia są o tyle praktyczne, że można prawie zawsze i wszędzie znaleźć miejsce do karmienia. Jeśli stosujesz siedzące pozycje do karmienia, nie zapomnij o tym, aby Twoje ramię wspierało maleństwo. Plecy i ramiona powinny być w miarę odprężone. Zmieniaj pozycje do karmienia regularnie zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Zmieniając pozycje karmienie piersią będzie łatwiejsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W ten sposób zapobiegniesz także zastojowi pokarmu i nie będą dręczyć Cię podrażnione sutki.

Pozycje do karmienia – pozycja kołyskowa

Pozycja kołyskowa to klasyczna pozycja do karmienia. Usiądź wygodnie na krześle z oparciami albo na łóżku z wieloma poduszkami. Główkę dziecka trzymaj najlepiej w zgięciu łokcia. Ważne jest, aby przedramiona spoczywały na oparciu albo na poduszkach. W przeciwnym wypadku szybko się zmęczysz. Poza tym powinnaś zwrócić uwagę na to, żeby Twoje stopy leżały nieco wyżej, na przykład na krześle.
Ważne: tego typu pozycje do karmienia nie wymagają zbytniego wychylania się do przodu. Trzymaj dziecko na kolanach, a jeśli tak Ci wygodniej, podłóż dodatkowo poduszkę. Dziecko leżeć będzie z głową zwróconą na bok, kolankami w Twoim kierunku. Biodra dziecka powinny znajdować się na wysokości Twojego żołądka. Wtedy dziecko bez problemu będzie mogło złapać sutek. Jeśli Twoje dziecko znajduje się przy prawej piersi, oprzyj je na prawym ramieniu. Pozycje do karmienia takie jak ta są najwygodniejsze, jeśli kolanka dziecka przyciśniesz lekko do Twojego ciała.

Pozycje do karmienia a ułożenie ciała

Zwróć uwagę na ułożenie ciała dziecka. Ramię dziecka powinno znajdować się pod tym ramieniem, na którym oparte jest maleństwo. Najlepiej jest ułożyć dziecko poziomo bądź pod lekkim skosem. Nie jest jednak powiedziane, że jedynie ściśle stosując te pozycje karmienie piersią będzie przebiegać prawidłowo. Pozycje do karmienia mogą być w razie potrzeby modyfikowane. W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo, że szybko znajdziecie odpowiednią dla Was pozycję.Pozycje do karmienia – pozycja krzyżowa

Pozycja krzyżowa różni się od zwykłej pozycji kołyskowej przede wszystkim tym, że głowa dziecka nie opiera się na zgięciu łokcia. Poza tym pewne rzeczy są odmienne. Jeśli karmisz prawą piersią to krzyżowe pozycje do karmienia wymagają trzymania dziecka lewym ramieniem. Jeśli stosujesz te pozycje karmienie piersią charakteryzuje się między innymi tym, że twarz, klatka piersiowa i brzuch dziecka są zwrócone w Twoim kierunku. W tym wypadku Twoje palce obejmują tył główki dziecka. W ten sposób będziesz mogła pomóc dziecku znaleźć sutek. Takie pozycje do karmienia są szczególne pomocne dla niemowląt, u których przykładanie do piersi może sprawiać problemy.

Pozycje do karmienia – pozycja spod pachy

W przypadku tej pozycji Twoje dziecko znajduje się pod Twoim ramieniem po stronie, na której będzie się odbywać karmienie. Stopy niemowlęcia skierowane są w kierunku Twoich pleców. Nosek dziecka znajduje się na wysokości Twoich sutków. Takie pozycje do karmienia umożliwiają Ci podłożenie poduszki i dodatkowe oparcie na niej dziecka. Swoim ramieniem wspierasz ramiona, kark i główkę dziecka.

Uważaj: Powinnaś dbać o to, aby nie uciskać za mocno dziecka do swojego ciała. To ułożenie jest lepsze niż inne pozycje do karmienia zwłaszcza jeśli miałaś cesarskie cięcie. Warto wtedy zwrócić uwagę, aby maleństwo nie leżało na Twoim brzuchu. Jeśli niemowlę jest jeszcze bardzo małe, to takie pozycje do karmienia umożliwiają dziecku szybsze odnalezienie źródła pokarmu. Poza tym ułożenie to zalecane jest kobietom z dużymi piersiami, jak również w przypadku bliźniąt.Pozycje do karmienia – ułożenie na boku

Dziecko leży obok Ciebie i zwrócone jest w Twoim kierunku. Zbliż je do siebie i wesprzyj główkę swoim ramieniem. Pozycje do karmienia na boku także wymagają indywidualnego dopasowania. Ważne jest bowiem, aby niezależnie od tego, jakie stosuje się pozycje karmienie piersią było dla obu stron przede wszystkim wygodne.Zwróć uwagę, aby dziecko do picia musiało się lekko wyciągnąć. Poza tym nie musisz się pochylać. Jeśli niemowlę musi leżeć nieco wyżej bądź bliżej Twojego ciała, możesz podłożyć pod głowę poduszkę lub kocyk. Zwinięty ręcznik umieszczony za dzieckiem także wspiera ułożenie maleństwa.Aby pozycje do karmienia były wygodne, powinnaś rozłożyć wokół siebie kilka poduszek tam, gdzie to konieczne. W ten sposób karmienie będzie jeszcze przyjemniejsze. Posiłek trwa bowiem kilka minut. Dobrze jest umieścić także poduszkę między głową a ramieniem i między kolanami. Wypróbuj położenie, które najbardziej Ci odpowiada.