Typowe objawy niedoboru wapnia
Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie. Buduje on kości i zęby, reguluje pracę układu nerwowego i hormonalnego, wpływa na pracę serca i kurczliwość mięśni, aktywuje wiele enzymów, bierze udział w krzepnięciu krwi. Jego niedobór skutkuje szeregiem nieprzyjemnych, a często również niebezpiecznych objawów. Warto więc dbać o jego prawidłową ilość w codziennej diecie.
Jak objawia się niedobór wapnia?
Niedobór wapnia jest nazywany hipokalcemią. Schorzenie diagnozuje się przez badanie surowicy krwi – stężenie wapnia musi być mniejsze niż 2,25 mmol/l. O niedobrze pierwiastka świadczy wiele niepokojących objawów, takich jak drętwienie lub mrowienie kończyn, skurcze mięśni, drżenie twarzy i osłabienie mięśni. Charakterystycznym symptomem są również zawroty głowy i zwolnienie akcji serca.
Często pojawiają się ubytki w zębach i zaburzenia snu, sporadycznie także krwotoki. W przypadku dużych niedoborów wapnia mogą pojawiać się trudności w chodzeniu oraz liczne złamania, które świadczą o występowaniu osteoporozy.
Jaki jest odpowiedni poziom wapnia?
Zakłada się, że dobowa norma wapnia dla osoby dorosłej to 1000 mg. Jest to jednak bardzo umowne. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek różni się w zależności od płci, wieku, okoliczności. Są momenty w życiu, kiedy należy dostarczać go organizmowi w większej dawce. Mowa o takich okresach jak intensywny wzrost u dzieci i młodzieży, ciąża i karmienie piersią, menopauza, podeszły wiek. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń występuje także po długotrwałym uruchomieniu oraz załamaniach kości.
Jak dostarczać organizmowi wapń?
Zapotrzebowanie na wapń powinno zaspokajać się przez odpowiednią i zdrową dietę. Produkty bogate w ten pierwiastek to przede wszystkim mleko i jego przetwory. Oprócz tego warto sięgać po ryby (przede wszystkim szprotki oraz sardynki) oraz warzywa (m.in. kapusta włoska, szpinak, boćwina, brokuły, natka pietruszki). Sporą dawkę wapnia zawierają owoce cytrusowe oraz suszone np. figi i morele.
Pierwiastek obecny jest również w roślinach strączkowych, jak fasola czy soczewica. Zaleca się również spożywanie orzechów i nasion.
Czy suplementacja wapniem ma sens?
Niedobory wapnia warto uzupełnić poprzez zastosowanie suplementacji. Można także po nią sięgnąć w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Suplementy wapnia są dostępne w każdej aptece.
Najlepiej sięgnąć po Calperos, lek bez recepty. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajany przez ludzki organizm.
Z tego powodu Calperos jest najczęściej przepisywanym preparatem z wapniem. Ma formę twardych kapsułek, które należy przyjmować w trakcie posiłków.
Jak nie pozbywać się wapnia z organizmu?
Warto mieć świadomość, że pewne nawyki i niezdrowy styl życia prowadzą do utraty wapnia z organizmu. Należy do nich palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu i kawy. Tu substancje przyśpieszają wydalenie wapnia lub utrudniają jego wchłanianie. Inne produkty, na które należy uważać to sól, białko zwierzęce, kolorowe napoje gazowane z kwasem fosforowym.
Ubytkom wapnia sprzyja siedzący tryb życia oraz stres. Należy więc postawić na odpoczynek oraz regularną aktywność fizyczną, która uelastycznia kości i przyśpiesza ich metabolizm. Wchłanianie wapnia umożliwia witamina D, należy więc jak najczęściej wystawiać się na ekspozycję promieni słonecznych.
Niedobór wapnia sprawia, że organizm zaczyna dużo gorzej funkcjonować. Aby zapewnić odpowiednie stężenie wapnia we krwi, organizm pobiera go z kości, przez co ulegają one osłabieniu. Niedostateczna ilość tego pierwiastka prowadzi do pogorszenia funkcjonowania fizycznego oraz psychicznego. Zwiększa także ryzyko rozwoju osteoporozy. Warto więc już dziś zadbać o odpowiednią ilość wapnia w codziennej diecie.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.