Strona główna » Zdrowie » Trądzik u niemowlaka – ile trwa, jak leczyć, zdjęcia

Trądzik u niemowlaka – ile trwa, jak leczyć, zdjęcia

trądzik niemowlęcy

Trądzik noworodkowy, znany również jako trądzik niemowlęcy, może być niepokojący i sprawiać wrażenie bolesnego. Ale kiedy musisz się martwić jako rodzic? Przeczytaj więcej, aby zrozumieć, kiedy trądzik niemowlęcy potrzebuje opinii profesjonalisty.


Krosty na twarzy noworodka

Trądzik niemowlęcy to jedna z odmian zmian skórnych, która, jak sama nazwa wskazuje, dotyka dzieci w okresie niemowlęcym. Według szacunkowych danych określa się, że trądzik ten dotyka około 20% maluchów, szczególnie chłopców. Trądzik niemowlęcy jest zwykle łagodny i pojawia się na twarzy. Trądzik niemowlęcy występuje z powodu wahań hormonów po urodzeniu i ustępuje po kilku miesiącach, gdy poziom hormonów normalizuje się. Dobrą wiadomością jest to, że trądzik noworodkowy jest zwykle nieszkodliwy i ustępuje samoistnie bez pozostawiania blizn. Prosaki to białe wypełnione pory, które różnią się od trądziku noworodkowego.

Pomimo tego, że zmiany skórne są podobne jak te, które występują u nastolatków, nie są tak groźne. Zazwyczaj samoczynnie zanikają po krótkim czasie, zwłaszcza że czasami wysypki skórne mogą być spowodowane reakcją alergiczną na któryś ze składników pokarmu, chociażby na nieodpowiednio dobrane mleko modyfikowane. Bywa jednak i tak, że krostki są wypełnione płynem ropowiczym, stają się więc bolesne i mają duże rozmiary. Wówczas konieczne staje się leczenie pod okiem lekarza specjalisty oraz odpowiednia troska o malucha.

Trądzik niemowlęcy lub noworodkowy to trądzik pojawiający się u noworodka, zazwyczaj na twarzy, szyi, klatce piersiowej, a nawet plecach. Jest bardzo powszechny i ​​przeważnie wygląda podobnie do białych głów, ale może stać się czerwony i bolesny, patrząc na skórę noworodka.

Trądzik hormonalny u niemowlaka

Trądzik niemowlęcy to skutek zmian hormonalnych matki dziecka lub samego dziecka. Powodem są wahania poziomu androgenów, których zbyt duża ilość powoduje nadmierną produkcję sebum, a tym samym doprowadza do trądziku. Inną przyczyną trądziku niemowlęcego jest przegrzanie niemowlaka poprzez zbyt ubieranie go w zbyt ciepłą i dużą ilość ubranek w obawie przed przeziębieniem.

Zobacz:  Oparzenia u dzieci - 1, 2 i 3 stopnia co robić?

Kiedy trądzik niemowlęcy staje się powodem do obaw?

Ogólnie rzecz ujmując trądzik niemowlęcy nie należy do groźnych zmian skórnych. Często ustępuje samoistnie i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Dzieje się tak jednak w sytuacji, gdy dziecko zachoruje do trzeciego miesiąca życia. Wówczas nasilenie choroby może być silniejsze i długotrwałe – towarzyszące dziecku nawet do 2-3 roku życia. Wtedy też wykwity skórne mogą mieć poważniejszy charakter.

Wyróżnia się więc dwa rodzaje trądziku niemowlęcego:

  • pojawiający się do 3. miesiąca życia
  • pojawiający się między 3. a 16. miesiącem życia

W pierwszym przypadku dolegliwość tę nazywa się trądzikiem noworodkowym. Jest on łagodną odmianą choroby, która ustępuje już po około trzech miesiącach. Jest on bezbolesny. Powstaje na skutek zmian hormonalnych matki, podczas trwania ciąży. Wówczas poprzez łożysko dostają się do organizmu dziecka androgeny – hormony odpowiedzialne między innymi za wydzielanie łoju. Również po porodzie, podczas karmienia piersią androgeny mogą przedostawać się do organizmu malucha. Zazwyczaj łagodna odmiana trądziku niemowlęcego ma postać krostek podobnych do potówek, które robią się czerwone i występują na twarzy oraz karku.

Jeszcze przed narodzinami chłopca lub dziewczynki, będąc jeszcze w łonie matki, otrzymuje od matki androgeny (męskie hormony obecne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet). Podobnie jak u nastolatków i dorosłych, te androgeny stymulują skórę dziecka do produkcji większej ilości sebum, narażając dziecko na potencjalny trądzik po urodzeniu.

Po urodzeniu

Po urodzeniu dziecka nadnercza chłopców i dziewcząt (małe narządy znajdujące się na szczycie nerek) przejmują zadanie produkcji androgenów. U chłopców jądra również wytwarzają androgeny. Oznacza to, że chłopcy produkują więcej androgenów niż dziewczynki. Ten nowy przypływ androgenów, szczególnie u chłopców, może czasami powodować, że skóra wytwarza zbyt dużo sebum i pojawia się trądzik. 2,5

Zobacz:  Zielona kupka u niemowlaka - o czym świadczy smółka noworodka?

Po 6 miesiącu życia

Sytuacja zaczyna się uspokajać po około 6 miesiącach. Od urodzenia do 6 miesiąca życia nadnercza są szczególnie duże i wytwarzają więcej androgenów niż później w okresie niemowlęcym. Kiedy dziecko ma od 6 miesięcy do 1 roku, jego nadnercza stopniowo się kurczą. W efekcie gruczoły przestają wytwarzać tak duże ilości androgenów. Gdy poziom hormonów normalizuje się, skóra przestaje wytwarzać tak dużo sebum, a trądzik niemowlęcy w naturalny sposób ustępuje.

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy, czyli pojawiający się po trzecim miesiącu życia dziecka, jest tym, który powinien zaniepokoić rodziców i skłonić ich do wizyty u lekarza, szczególnie gdy objawy nie ustępują same po kilku tygodniach.

Objawy choroby

  • zaskórniki, najczęściej białe, drobne, z otworkiem w ich środkowej części
  • czerwone grudki
  • krosty, które są ropnymi zmianami na skórze
  • torbiele, które są bolesne i większe niż krosty, są tez wypełnione płynem ropowiczym, a po ich zaniku często pozostają blizny

Trądzik u niemowlaka zdjęcia

grudki na twarzy dziecka krostki na twarzy niemowlaka trądzik na szyi trądzik niemowlęcy trądzik noworodka

Leczenie trądziku u niemowląt

Wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna w chwili, gdy objawy nie ustępują samoczynnie po kilku tygodniach lub gdy wyraźnie się nasilają. Bodźcem do tego powinny być zmiany ropne, które nieleczone mogą doprowadzić do nieestetycznych blizn. Samo leczenie najczęściej polega na odpowiednim dbaniu o higienę malucha. Bardzo rzadko podaje się antybiotyki, ponieważ ich silne działanie niekoniecznie dobrze wpływa na tak młody organizm.

Przeczytaj także: Domowe sposoby na trądzik

W związku z tym ważne jest to, by 1-2 razy na dobę przemywać twarz dziecka letnią wodą z mydłem przeznaczonym dla niemowląt. Jednocześnie warto zrezygnować na jakiś czas z tłustych mleczek i oliwek do pielęgnacji, ponieważ nasilają one tylko wydzielanie łoju, a tym samym objawy trądziku. Koniecznie trzeba tez unikać przegrzania dziecka. W przypadku, gdy w grę wchodzą już antybiotyki oznacza to, że na twarzy malucha widoczne są krostki i grudki, często wypełnione płynem ropowiczym.

Zobacz:  Kichanie u niemowląt - dlaczego noworodek często kicha?

Aby maksymalnie zredukować blizny, które grożą dziecku, warto podawać witaminę A. Terapia antybiotykami u tak małych dzieci opiera się na podawaniu erytromycyny w zamian tetracykliny, która negatywnie wpływa na rozwój młodego organizmu. Bardzo często lekarze przepisują maści.

Trądzik niemowlęcy leczenie domowe sposoby

Aby leczenie farmakologiczne było jak najbardziej skuteczne warto nieco je wspomóc. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad, które może nie zlikwidują całkowicie objawów trądziku, ale na pewno przyspiesza gojenie oraz ukoją podrażnioną skórę. W tym celu należy 1-2 razy na dobę przemywać twarz dziecka ciepłą wodą z mydłem, ale przeznaczonym dla niemowląt. Twarz należy dobrze osuszyć.

Powinno się również pilnować by przez cały czas była sucha i czysta. Ważne jest też nawilżanie, ponieważ wysuszona skóra staje się piekąca i swędząca. Ubranka powinny być wykonywane z naturalnych materiałów, które w zetknięciu ze skórą niemowlęcia dodatkowo jej nie podrażnią. Z kolei podczas prania ubranek dziecka nie należy używać detergentów. Dzięki takim zabiegom trądzik niemowlęcy nie będzie dokuczał dziecku.

Jak w przypadku każdego rodzaju trądziku, również niemowlęcego, nie należy wyciskać żadnych zmian skórnych. W przeciwnym razie można doprowadzić do nasilenia objawów choroby, podrażnienia skóry, a nawet infekcji, która dla malucha może być bardzo niebezpieczna.