Strona główna » Ciąża » Badania w ciąży » Test PAPP-A – ocena wystąpienia u dziecka chorób genetycznych

Test PAPP-A – ocena wystąpienia u dziecka chorób genetycznych

test pappa informacje

test pappa informacjeJednym z nieinwazyjnych badań prenatalnych w ciąży jest test PAPP-A. Jest to badanie prenatalne polegające na przeprowadzeniu wywiadu z ciężarną kobietą, wykonaniu badania USG przezierności karkowej płodu oraz pobraniu krwi do badania biochemicznego.

Zebrane informacje z przeprowadzonego wywiadu razem z pobrana próbką krwi wysyłane są do laboratorium analitycznego, gdzie przeprowadzana jest szczegółowa analiza biochemiczna surowicy określająca poziomy PAPP-A.

Gdzie trafiają wyniki badań testu papp-a?

Po przeprowadzonej analizie biochemicznej krwi dane analizy, dane z wywiadu oraz dane z pomiarów USG wykonane przez lekarza zostają wprowadzone do programu komputerowego, który opierając się na bazie statystycznej populacji oblicza ewentualne ryzyko wystąpienia komplikacji rozwoju płodu dziecka.

Co daje nam test PAPP-A

Na podstawie testu PAPP-A możemy określić ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) i inne. Wynik badania prenatalnego testem PAPP-A wysyłany jest do lekarza wykonującego badanie prenatalne po około 10 dniach.Co jeżeli wyniki testu PAPP-A są złe

Jeżeli wyniku przeprowadzonego badania prenatalnego testem PAPP-A wykażą wysokie ryzyko wystąpienia jednego ze wspomnianych schorzeń wspólnie z lekarzem pacjentka będzie musiała podjąć decyzje o przeprowadzeniu dalszych badań prenatalnych w tym amniopunkcji w celu dokładnego określenia ewentualnych komplikacji w rozwoju płodu dziecka.

W jakim okresie ciąży wykonuje się test PAPP-A

Badanie prenatalne testem PAPP-A wykonywane jest po raz pierwszy pomiędzy 10 tygodniem a 14 tygodniem ciąży.

Zobacz: Badania przesiewowe w pierwszym trymestrze ciąży

Co oznacza wynik dodatni

Dodatni wynik testu PAPP-A oznacza, że pacjentka znajduje się w grupie o podwyższonym ryzyku wystąpienia zespołu Downa i zespołu Edwardsa u płodu i wskazane będzie wykonanie dalszych dodatkowych badań prenatalnych dla potwierdzenia ryzyka. Dodatni wyniki testu PAPP-A jest wynikiem nieprawidłowym.

BADANIA PRENATALNE – SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Co oznacza wynik ujemny w teście PAPP-A

Ujemny wynik testu PAPP-A oznacza, że ryzyko wystąpienia zespołu Downa lub zespołu Edwardsa u dziecka obliczone na podstawie danych z analizy biochemicznej i wywiadu jest niskie i dalsze badania prenatalne nie są zazwyczaj zalecane.

Test podwójny

Test podwójny to posiewowe badanie prenatalne, które wykonuje się w celu ustalenia prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych u płodu dziecka takich jak np. zespół Downa lub zespół Edwardsa. Wykonanie testu podwójnego polega na pobraniu i ocenie biochemicznych parametrów krwi matki. W ramach oceny parametrów biochemicznych po uwagę brane jest stężenie wolnej podjednostki glikoproteiny beta-hCG oraz alfa-fetoproteiny AFP.

 

Test potrójny

Test potrójny to badanie posiewowe, które ukierunkowane jest na wykrycie wad genetycznych w zakresie zespołu Downa, zespołu Edwarsa oraz wad centralnego układu nerwowego u płodu dziecka CUN. Test potrójny wykonywany jest w okresie ciąży pomiędzy 14 a 20 tygodniem jej trwania i polega na pobraniu krwi, a następnie ocenie parametrów takich jak alfa-fetoproteiny AFP,gonadotropiny kosmówkowej HCG oraz wolnego estriolu fE.