Termoablacja mięśniaków – Q&A – skuteczny sposób leczenia mięśniaków macicy
Mięśniaki to często występujące, łagodne guzy nowotworowe macicy. Istnieje kilka metod ich leczenia – farmakoterapia, leczenie chirurgiczne lub fizykalne. Jedną z najnowszych metod jest termoablacja. Jak wygląda zabieg termoablacji? Kto może z niego skorzystać?
Czym jest termoablacja mięśniaków macicy i w jakich przypadkach się ją stosuje?
Termoablacja mięśniaków macicy to nieinwazyjna i, jak do tej pory jedyna, metoda leczenia mięśniaków macicy, która daje nadzieję na ich całkowite wyeliminowanie. Polega ona na połączeniu dwóch rodzajów technik – rezonansu magnetycznego i USG.
Na czym polega ta metoda leczenia mięsaków macicy?
VS-P: Termoablacja ultradźwiękowa jest techniką bezoperacyjną i całkowicie nieinwazyjną. Cały zabieg polega na skierowaniu wiązki energii ultradźwiękowej na chory obszar wewnątrz ciała pacjentki, nie naruszając tym samym skóry oraz tkanek miękkich Rezonans określa, gdzie leży mięśniak, jakiej jest wielkości i jaką ma strukturę i ukrwienie.
Dzięki tym informacjom lekarz ocenia czy pacjentka może być zakwalifikowana do tego zabiegu. Technika jest znacznie wygodniejsza niż inne, stosowane do tej pory metody, jak leczenie operacyjne, wycięcie mięśniaka lub embolizacja, która polega na zamknięciu dopływu krwi do guzów, które odcięte od źródła zasilania w tlen i składniki odżywcze, obumierają “z głodu”.
Zabiegi te wymagają pobytu pacjentki w szpitalu, a powrót do zdrowia trwa czasem kilka tygodni i obarczony jest ryzykiem licznych powikłań. W przypadku leczenia za pomocą metody termoablacji, zabieg prowadzony jest w trybie ambulatoryjnym, pacjentka wraca do domu jeszcze tego samego dnia, a powrót do zdrowia trwa zaledwie kilka dni.
Jak wygląda zabieg termoablacji?
Zabieg termoablacji jest krótki i całkowicie nieinwazyjny. Podczas leczenia pacjentka leży na specjalnym stole. Przez cały czas trwania zabiegu kobieta jest przytomna, zachowuję pełną świadomość. Ma także możliwość przerwania leczenia w każdym momencie, używając specjalnego przycisku, który trzyma w dłoni. Podczas leczenia pacjentka nie odczuwa bólu, a jedynie uczucie ciepła w miejscu działania promieni. Metoda ta polega na naświetlaniu mięśniaka zogniskowaną wiązką ultradźwięku.
Cały zabieg odbywa się pod kontrolą rezonansu magnetycznego, tak aby wiązka trafiła w ściśle określona część mięśniaka. Wywołuje to wzrost temperatury w masie mięśniaka, czego efektem jest martwica tej tkanki, co daje obkurczanie i zmniejszanie się mięśniaka.
Dla kogo jest zabieg termoablacji? Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
Skuteczność leczenia mięśniaków za pomocą termoablacji zależy od ich wielkości oraz unaczynienia. Mięśniaki uwapnione, gorzej unaczynione, które występują u starszych kobiet, zazwyczaj gorzej reagują na terapię ultradźwiękami. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu lekarz przeprowadza badanie USG oraz rezonans magnetyczny i dopiero wtedy kwalifikuje pacjentkę do zabiegu.
Decyduje rodzaj mięśniaka i jego struktura – zmiany cystyczne będące w mięśniaku dyskwalifikują pacjentkę z takiego zabiegu, podobnie jak nazbyt wysokie ukrwienie, które może oznaczać chorobę nowotworową. Do zabiegu kwalifikowane są pacjentki do 43. roku życia.
Jaka jest skuteczność takiego zabiegu termoablacji – terapii ultradźwiękowej?
Skuteczność terapii ultradźwiękowej jest bardzo wysoka. U kobiet, które zostały prawidłowo zakwalifikowane do zabiegu, sięga aż 90%, co objawia się ustąpieniem dolegliwości bólowych, krwawień i obfitych miesiączek. W niespełna sześć miesięcy po zabiegu masa guza zmniejsza się o 70-80 procent.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.