Taniec brzucha w ciąży – czy jest bezpieczny dla ciężarnej?
Uczęszczanie na zajęcia z tańca brzucha w ciąży przynosi przyszłym mamom nie tylko korzyści zdrowotne. Taniec brzucha w ciąży ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest to jeden z bardziej kobiecych sposobów poruszania. Kobiety mogą w ten sposób podkreślić swój seksapil i zaakceptować własne ciało.
W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania tradycyjnym tańcem brzucha, ale także tym w ciąży. I choć początkowo taniec z dużym, zaokrąglonym brzuchem może wydawać się śmieszny – to technika poznana podczas zajęć jest niezwykle pomocna w trakcie samego porodu. Różnego rodzaju kołysania ciałem, kółka i ósemki wykonywane biodrami ułatwiają dziecku wyjście kanałem rodnym.
PAMIĘTAJ: Nie wszystkie ćwiczenia wykonywane podczas zajęć z tańca brzucha nadają się dla ciężarnych. Zapisując się więc na zajęcia, upewnij się, że kurs, który wybrałaś, jest przeznaczony specjalnie dla kobiet w ciąży.
Co daje taniec brzucha w ciąży?
Podczas tańca brzucha w ciąży nie chodzi o samą technikę tańca, tylko o radość czerpaną z ruchu i aktywności fizycznej. Taniec brzucha w ciąży może być świetnym uzupełnieniem tradycyjnych kursów przygotowujących do porodu. Nie chodzi tu również o nauczenie się choreografii, ale bardziej o zwiększenie świadomości swojego ciała i zaakceptowania go.
Podczas kursu uczysz się podstawowych elementów tańca brzucha, takich jak: kołysania, kółkek i ósemki wykonywanych biodrami. Na podstawie tych podstawowych i prostych ruchów buduje się całą choreografię. Co więcej, na zajęcia z tańca brzucha możesz ubrać się w bardzo oryginalny sposób. Biżuteria, oraz fantazyjna chusta to wręcz obowiązkowe dodatki.
Czy taniec brzucha jest dobry w ciąży?
Taniec brzucha jest szczególnie dobrą formą ćwiczeń prenatalnych, ponieważ ma niewielki wpływ, promuje dobrą postawę i poprawia kontrolę brzucha i świadomość potrzebną podczas ciąży, porodu i okresu rekonwalescencji poporodowej.
Taniec brzucha dla kondycji
Wbrew powszechnemu przekonaniu taniec brzucha nie wykorzystuje tylko środkowej części ciała, ale działa na całe ciało. Zgrabne obroty i kręgi biodrowe poprawiają siłę rdzenia, delikatne dipy i rolki wzmacniają nie tylko nogi, ale także dolną część pleców i mięśnie pośladkowe, a miękkie ruchy ramion i unoszenie klatki piersiowej działają na mięśnie ramion, klatki piersiowej i górnej części pleców.
Dodatkowo, a może przede wszystkim w ciąży, ruchy i postawy wykorzystywane w tańcu brzucha są niezwykle skuteczne we wzmacnianiu dna miednicy. Ciąża może bardzo obciążyć dno miednicy, ale dzięki odpowiednim ćwiczeniom wiele kobiet może uniknąć typowych dolegliwości (takich jak nietrzymanie moczu) podczas i po ciąży.
Korzyści zdrowotne płynące z tańca brzucha podczas ciąży:
- Mobilizuje i wzmacnia dno miednicy.
- Łagodzi ból dolnej części pleców powszechnie związany z ciążą poprzez zachęcanie do neutralnej pozycji kręgosłupa i utrzymywanie siły dolnej części pleców.
- Bezpieczna natura tańca brzucha oznacza, że ma on niewielki wpływ na stawy, ale przynosi łagodne lub średnie korzyści sercowo-naczyniowe.
- Zwiększa siłę ciała, poprawia elastyczność i wspomaga krążenie.
- Doskonałe ćwiczenie przygotowujące do fizycznych wymagań porodu i narodzin.
- Szybszy powrót do sprawności fizycznej i zdrowej wagi sprzed ciąży.
- Techniki tańca brzucha obejmują ćwiczenia izolacyjne mięśni, które mogą być przydatne podczas porodu – rodząca mama ma większą świadomość tego, jak różne mięśnie brzucha czują się, gdy są rozluźnione lub skurczone.
- Wykazano, że umiarkowane, regularne ćwiczenia zwiększają uwalnianie beta endorfin, które mogą zapewnić lepsze samopoczucie.
Dlaczego warto uprawiać taniec brzucha w ciąży?
- Uczęszczając na zajęcia z tańca brzucha w ciąży niektóre dolegliwości stają się mniej dokuczliwe. Taniec brzucha wzmacnia bowiem mięśnie miednicy i pleców, które podczas ciąży i porodu są niewzykle obciążone.
- Poprzez wyprostowaną postawę, ciężarna może lepiej oddychać i dzięki temu dostarczyć więcej tlenu swojemu nienarodzonemu dziecku.
- Technika oddechu opanowana podczas zajęć z tańca brzucha w ciąży pomaga w trakcie porodu, łagodząc bóle porodowe.
- Taniec brzucha w ciąży poprawia ogólną sprawność fizyczną, ale także zwiększa świadomość cieżarnej w kwestii swojego ciała. Dzięki tej aktywności kobiety w ciąży stają się bardziej pewne siebie.
- Taniec pobudza krążenie, co ma pozytywny wpływ na Twój cały organizm i dziecko.
- Taniec brzucha jest niezwykle kobiecą formą ruchu, która może mieć pozytywny wpływ na stan emocjonalny ciężarnej. W końcu, im więcej ma się krągłości tańcząc taniec brzucha, tym lepiej.
- Taniec sprawia mnóstwo radości i redukuje stres.
Jaka część ciała może się rozciągać w tańcu brzucha?
Rozciąganie boczne na stojąco: tancerki brzucha potrzebują dużo długości po bokach ciała, aby pracować z biodrami i izolować klatkę piersiową. To rozciąganie wydłuża mięśnie skośne i zewnętrzną część bioder, jednocześnie wzmacniając te mięśnie, aby uzyskać większą kontrolę nad ruchami.
Taniec brzucha w ciąży: ważne informacje
- Zalecany dla kobiet od 18 tygodnia ciąży, jednak tylko w wypadku ciąż niezagrożonych
- Treningi: 5-10 treningów
- Oferta: Szkoły rodzenia, szkoły tańca, fitness kluby, siłownie.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.