Strona główna » Ciąża » Tabletki przeciwbólowe w ciąży – czy można je bezpiecznie stosować?

Tabletki przeciwbólowe w ciąży – czy można je bezpiecznie stosować?

tabletki przeciwbólowe w ciąży

Przyjmowanie leków przez kobiety ciężarne zawsze jest związane z ryzykiem, szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy dopiero trwają procesy rozwoju tkanek i narządów u płodu. Jednak czasem, gdy jakieś dolegliwości mocno „dają Ci w kość”, masz ochotę wspomóc się tabletką… Czy istnieją leki przeciwbólowe, które przyjmowane w ciąży nie wiążą się z ryzykiem?

Dlaczego leki w ciąży mogą być niebezpieczne?

Z pewnością z każdej strony słyszysz, że w trakcie ciąży nie powinnaś brać jakichkolwiek leków na własną rękę, nawet jeśli są dostępne bez recepty. Te rady okazują się jak najbardziej słuszne. Otóż, leki przyjmowane w trakcie ciąży mogą mieć działanie teratogenne, czyli działać toksycznie na płód. Substancje zawarte w tabletkach bez trudu docierają do płodu przez łożysko, a największe szkody wyrządzają podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Przeczytaj także: Przeziębienie w ciąży – jak leczyć?

Gdy ból doskwiera – co robić i jakie metody stosować?

W trakcie ciąży w Twoim organizmie zmienia się gospodarka hormonalna, a rosnąca macica uciska na sąsiadujące z nią narządy czy naczynia krwionośne. Brzemienność, choć jest stanem naturalnym, stanowi dla Ciebie ogromne obciążenie, co może skutkować bólami głowy, kręgosłupa czy miednicy. Jeśli zdarzy Ci się odczuwać silne bóle, najpierw powinnaś dociec ich przyczyny – w tym powinien pomóc Ci lekarz. Czasami przykładowo bóle głowy mogą mieć podłoże ciśnieniowe, wówczas konieczne jest monitorowanie ciśnienia krwi i jego regulacja.

Zdarza się, że kobiety ciężarne nie rezygnują z wcześniejszego tempa życia – dużo pracują, mało śpią, nie dbają o odżywianie, mimo iż odmienny stan wymaga starannej troski i wypoczynku. Jeśli Twój lekarz znajdzie przyczynę bólu, łatwiej będzie mu zalecić Ci sposób postępowania, który złagodzi dolegliwości bez konieczności przyjmowania leków. Bywa, że pomagają całkowicie bezpieczne sposoby, jak ciepły lub zimny kompres, spacer, herbata z miodem, masaż albo po prostu drzemka w ciągu dnia.

Po jakie tabletki przeciwbólowe sięgać w ciąży?

Istnieją różne rodzaje leków przeciwbólowych – w celu ich otrzymania skonsultuj się z lekarzem. W pierwszym trymestrze wszystkie środki stanowią zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Lecz ból z rozsądkiem!

Z pewnością już na początku odmiennego stanu ginekolog poinformuje Cię, że zarówno leki przeciwbólowe, jak i antybiotyki w ciąży, nie mogą być stosowane w ciąży. W podejmowaniu decyzji związanych z leczeniem bólu, kieruj się tylko zaleceniami lekarza i nie słuchaj osób ze swojego otoczenia, które nie mają profesjonalnej wiedzy w tym zakresie. Podczas ciąży dbaj o siebie na tyle, żeby obniżyć ryzyko infekcji, nadmiernego zmęczenia czy nadwyrężania – przecież najlepiej, gdyby tabletki przeciwbólowe w ciąży w ogóle nie były Ci potrzebne!