Strona główna » Materiał zewnętrzny » Sucha i łuszcząca się skóra – zafunduj jej intensywne nawilżenie!

Sucha i łuszcząca się skóra – zafunduj jej intensywne nawilżenie!

na sucha wrażliwą skórę

maść na sucha skore w ciąży

Kiedy skóra ulega przesuszeniu, staje się szorstka, napięta, swędząca, a nawet łuszczy się i jest podatna na podrażnienia. Jak przywrócić jej równowagę? Zacznij od identyfikacji przyczyn suchości skóry oraz jak najszybciej sięgnij po wysokiej jakości preparat nawilżająco-natłuszczający.

Przesuszenie skóry – czy świadczy o problemach ze zdrowiem?

Skóra, jako największy organ naszego ciała i jednocześnie zewnętrzna powłoka ochronna, jest bardzo wrażliwa na różne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Zmiany hormonalne, które zachodzą w Twoim organizmie, a także to, co jesz, pijesz, jaką wykonujesz pracę i co robisz w czasie wolnym, jak długo śpisz i ile czasu spędzasz na świeżym powietrzu… wszystko to czynniki, które odbijają się na wyglądzie skóry.

Nawet temperatura wody, w której się myjesz, długość kąpieli i preparaty do ciała, jakich używasz, mają niebagatelne znaczenie. Do tej listy należy dodać geny i stan zdrowia, ponieważ suchość skóry jest objawem niektórych chorób lub niedoborów składników odżywczych. Nie zakładaj jednak od razu najgorszego scenariusza, bo zwykle powodem suchości są po prostu codzienne nawyki i po ich skorygowaniu stan skóry wraca do normy. Niemniej, są sytuacje, kiedy suchość skóry należy skonsultować z lekarzem.

Warto zrobić to, kiedy:

Twoja skóra nigdy wcześniej nie miała tendencji do przesuszenia i problem wystąpił w ostatnim czasie,
suchości skóry towarzyszą inne objawy, na przykład wahania masy ciała, wypadanie włosów, osłabienie organizmu, suchość jest bardzo zaawansowana:

  • skóra łuszczy się,
  • pojawiają się na niej czerwone plamy,
  • ranki,
  • a wszystkiemu towarzyszy świąd,
  • pieczenie i kłucie.

Pomimo zmiany nawyków i używania preparatów nawilżających problem się utrzymuje i powoduje dyskomfort.1

Sucha skóra – jak przywrócić jej dobrą kondycję?

Przede wszystkim zastanów się, jakie nawyki lub czynniki środowiskowe mogły doprowadzić do przesuszenia skóry. Do takiego stanu często dochodzi zimą, z powodu suchego powietrza i częstszych kąpieli w bardzo ciepłej wodzie.

Jeśli do tego dodasz płyny z bąbelkami, mycie ciała mydłem, a po kąpieli wycieranie się szorstkim ręcznikiem, nic dziwnego, że stan skóry się pogorszył. W takiej sytuacji ratunkiem będą krótsze kąpiele w letniej wodzie z użyciem nawilżającego preparatu lub emulsji, a ponadto delikatne osuszanie skóry miękkim ręcznikiem.

Pamiętaj, że od razu po kąpieli należy skórę nawilżyć. W tej roli genialnie sprawdzi się Emolientowy krem kojąco-zmiękczający do ciała Emotopic. Jego bogata konsystencja zapewnia odpowiedni poziom natłuszczenia i nawilżenia skóry w okresie nasilonych zmian, również tych związanych z atopowym zapaleniem skóry.

Formuła tworzy naturalną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed nasileniem uciążliwych zmian skórnych oraz ich nawrotom. Po aplikacji kremu skóra jest lepiej nawilżona, gładka, miękka i elastyczna, a świąd i pieczenie zostają złagodzone. Jeśli masz AZS lub tendencję do suchości skóry, możesz sięgać po niego również profilaktycznie.

Zatroszcz się o skórę od środka!

Oprócz nawilżania skóry kremem przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. Postaraj się zawsze mieć pod ręką szklankę z wodą, aby w ciągu dnia regularnie nawadniać organizm. Na Twoim talerzu powinny się natomiast znaleźć dobre źródła witamin: A, C, D, E, a także cynku i selenu, gdyż ich niedobór sprzyja suchości.

Znajdziesz je w słodkich ziemniakach, czerwonej papryce, kiwi, tranie, pestkach słonecznika, mleku sojowym, migdałowym lub owsianym, ostrygach, pieczonych bananach, awokado i wielu innych zdrowych produktach.2 Im bardziej wartościowy będzie Twój jadłospis, tym piękniejsza będzie Twoja skóra i to przez długi czas.

Bibliografia:

  1. Dry skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885 Data dostępu: 12.02.2022.
  2. Zambon V. 14 foods to help protect and moisturize dry skin. https://www.medicalnewstoday.com/articles/food-for-dry-skin Data dostępu: 12.02.2022.