Strona główna » Materiał zewnętrzny » Sposoby na zapobieganie gorączce podczas ząbkowania

Sposoby na zapobieganie gorączce podczas ząbkowania

śpiące dziecko

sposoby na ząbkowanie

Ząbkowanie jest bardzo ważnym etapem na drodze rozwoju dziecka. Niestety, mimo że to zjawisko zachodzi naturalnie, bagatelizowanie go może doprowadzić do niepożądanych powikłań. Warto więc zapoznać się ze sposobami, które będą w stanie pozbyć się dokuczliwych objawów, a nawet przynieść ulgę maluchowi.

Główne objawy podczas ząbkowania

Zanim zostaną omówione objawy, warto również wspomnieć co nieco o samym procesie ząbkowania. Jest to moment w życiu noworodka, w którym zaczynają się u niego pojawiać pierwsze zęby mleczne, zwane również pierwotnymi. Zdarzenie to może być bardzo męczące dla samego niemowlęcia, jak również dla rodziców.

Ząbkowanie jest nieco inne u trochę starszych dzieci. Ich organizmy zwykle mają już wyrobione specjalne mechanizmy obronne, które spowodują powstanie jedynie pewnego dyskomfortu i marudzenia, spowodowanych swędzeniem dziąseł. Szansa na zaistnienie bólu w tym okresie jest raczej znikoma.

Zwykle proces ten zaczyna się po okresie 6 miesięcy. Bywają jednak przypadki pojawienia się pierwszego ząbka po 2 miesiącach życia noworodka. Nie powinno to jednak powodować paniki. Konsultacja z lekarzem jest wskazana w momencie niepojawienia się ząbkowania w okresie do 12 miesięcy życia. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku będzie ono przebiegało inaczej.

Warto również wspomnieć o sposobie wykrycia momentu zaczęcia ząbkowania. Jeśli dziąsła dziecka zaczynają przybierać krwistą barwę, są spuchnięte, może oznaczać to rozpoczęcie tego procesu. Istnieją również inne opcje zachowania się dziąseł w takim momencie, mogą przybrać kolor fioletowy lub być sine. Bardzo rzadko występuje krwawienie z dziąseł.

Jednym z poważniejszych objawów może być gorączka i ból podczas ząbkowania. Zwykle oscylująca w okolicach 37°C, nie będzie jeszcze taka groźna. Konsultacja z lekarzem jest potrzebna, gdy wzrośnie do 38°C.

Zobacz:  Mleko kozie dla niemowląt - co musisz o nim wiedzieć?

Inne objawy towarzyszące maluchowi podczas ząbkowania to chociażby obfite ślinienie, gryzienie twardych rzeczy (na przykład zabawek) lub wsadzanie rączek do buzi. Mogą się one pojawić kilka dni przed, jak i po pojawieniu się ząbka.

Gorączka przy ząbkowaniu – czy potrafi być groźna?

Gorączka przy ząbkowaniu nie jest zwykle niczym groźnym, co nie znaczy, że należy ją bagatelizować. Nagły wzrost temperatury u malucha może oznaczać infekcję dziąseł, co może prowadzić do poważnych powikłań. Jak było wspomniane wcześniej, nagły skok temperatury powinien być dobrym powodem do odwiedzenia lekarza.

Istnieje opcja, w której lekarz poleci użycie leku, który skutecznie zniweluje efekty gorączki przy ząbkowaniu. Jak było wspomniane wcześniej, bardzo ważną kwestią może być sama opinia specjalisty.

Sposoby na złagodzenia ząbkowania

Wiadomo już, w jaki sposób może przebiegać sam proces ząbkowania. Warto więc wypróbować kilka sposobów, które w znacznym stopniu ułatwiają przeżycie tych trudnych chwil przez malucha. Jednym z nich będzie opcja delikatnego masażu obolałych dziąseł. Istnieje możliwość dostania odpowiednich nakładek, które mogą wspomóc taką pielęgnację.

Mimo wszystko należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności, ponieważ ich dziąsła są bardzo podatne na uszkodzenia. Innym sposobem może być okład z rumianku. Ciekawą opcją będzie podanie dziecku schłodzonego gryzaka.

Dziecko pod wpływem zaciskania dziąseł ma szansę odczuć pewną ulgę. Aby stworzyć taki produkt, nie trzeba wiele, wystarczy włożyć wcześniej zakupiony gryzak do lodówki na chociaż kilka minut.