Strona główna » Ciekawostki » Sposoby na rzucanie palenia – czy silna wola wystarczy?

Sposoby na rzucanie palenia – czy silna wola wystarczy?

sposoby na rzucanie palenia

rzucanie palenia

Choć skutki palenia papierosów są ogólnie znane, duża część społeczeństwa sięga po tą używkę. Jedni liczą, że konsekwencje spożywania nikotyny i substancji smolistych ich nie dotkną, inni natomiast borykają się z trudnościami w rezygnacji z nałogu, co za zwyczaj kończy się powrotem do palenia. Najważniejsza jest motywacja, dla której jesteśmy w stanie zrezygnować z palenia papierosów, natomiast drogi rzucania palenia mogą być różne.


Dlaczego walka z nałogiem jest tak trudna?

Uzależnienie od palenia ma nie tylko wymiar fizyczny, czyli potrzebę „pociągnięcia” papierosa. Najczęściej problem leży głębiej i dotyczy strefy psychicznej, gdyż uważamy, że palenie papierosów ma nas odprężać i jest czymś, bez czego nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Nie bez znaczenia jest też to, jak długo palimy.

Jeżeli przyzwyczailiśmy się do papierosów, które palimy przez lata, proces wychodzenia z nałogu będzie dłuższy i bardziej skomplikowany. Główną motywacją, dla której podejmujemy ta walkę, powinno być nasze zdrowie, gdyż papierosy powodują zauważalne szkody, np. nieustanne zmęczenie, szybsze powstawanie zmarszczek, a w późniejszych etapach nawet nowotwory. Wśród innych motywów możemy wymienić choćby chęć poprawy własnego budżetu.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Rezygnacja z papierosów nie jest procesem łatwym. Oprócz wspomnianej wcześniej motywacji, warto zastosować kilka technik, które ułatwią zrozumienie tego, dlaczego wciąż sięgamy po papierosa i jak to zmienić.

Należy:

  1. dostrzec co powoduje chęć zapalenia, tak by unikać tych sytuacji i czynników. Przykładowo jeżeli przerwę w pracy wykorzystywaliśmy na wyjście by zapalić, należy zmienić ten nawyk i zająć się inną czynnością;
  2. zaplanować sposób walki z uzależnieniem. Jeżeli jest to stopniowe ograniczanie ilości wypalanych papierosów, to trzeba konsekwentnie trzymać się swoich ustaleń. Zmniejszanie ilości dostarczanej nikotyny powoli lepiej znieść fazę tzw. głodu nikotynowego, obejmującego około dwóch pierwszych tygodni po zaprzestaniu palenia;
  3. wspomóc się psychoterapią, która daje pełne wsparcie w różnych etapach rzucania palenia. Spotkania mają na celu uświadomienie problemu i zaproponowanie dróg jego rozwiązania;
  4. zastosować tabletki na rzucanie palenia. Ważne, by nie wybierać leków, które zawierają zastępczą nikotynę, gdyż to właśnie od niej chcemy się uniezależnić. Właściwym preparatem będzie Recigar, zawierający cytyzynę, który uwalnia od głodu nikotynowego i sprawia, że chęć na zapalenie papierosa zmniejsza się. Już jedno opakowanie wystarcza na pełną kurację.