Spacer z noworodkiem i niemowlakiem zimą – kiedy wyjść na dwór ?
Spacery w chłodne dni hartują organizm dziecka i wzmacniają jego układ immunologiczny. Przebywanie na świeżym powietrzu daje dziecku sporą dawkę tlenu, wpływa więc korzystnie na jego mózg. Ponadto zimowe słońce sprzyja wytwarzaniu się witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości. Pamiętajmy, że promienie ultrafioletowe docierają do dziecka także w pochmurne dni.
Chłodne powietrze podczas zimowych spacerów i werandowania poprawia krążenie krwi i wzmacnia organizm noworodka, dzięki czemu staje się on mniej podatny na infekcje i przeziębienia. Podczas spacerów organizm dziecka stopniowo przyzwyczaja się do zmian pogody i różnych temperatur, co wpływa korzystnie na jego prawidłowy rozwój. Spacery można śmiało nazwać naturalną szczepionką!
Zimowy spacer w niemowlakiem (zwłaszcza jeżeli są to w ogóle jego pierwsze spacery w życiu) wymaga jednak szczególnego przygotowania. Maleństwo trzeba najpierw oswoić z chłodnym powietrzem, co ma mu zapewnić tzw. werandowanie.
Krok 1:
Werandowanie niemowlaka urodzonego zimą
Gdy dziecko przychodzi na świat zimą, powinniśmy stopniowo przyzwyczajać je do niskich temperatur, panujących na dworze. Najlepiej zastosować metodę małych kroczków, by zimne powietrze nie zaszkodziło dziecku. Poprzedzanie spacerów werandowaniem zalecane jest głównie zimą, ponieważ temperatury o tej porze roku są dość niskie. Należy także pamiętać o wyborze odpowiedniego śpiworka do wózka, który może zapewnić dziecku wygodę i komfort podczas spaceru, szczególnie w chłodniejsze zimowe dni. Śpiworek do wózka chroni przed wiatrem, zimnem i deszczem, a w przypadku nierównej powierzchni lub gwałtownych ruchów wózka, śpiwór może pomóc utrzymać dziecko w stabilnej pozycji. Dzięki temu dziecko będzie czuło się komfortowo.
Kiedy na dwór z noworodkiem na pierwszy pierwszy spacer zimą
Lekarze zalecają, by na zimowy spacer z niemowlęciem wybrać się w czwartym tygodniu jego życia. Przez pierwsze pół roku życia można wychodzić na dwór, gdy temperatura sięga do -5°C. Gdy maluch ukończy 6 miesięcy można spacerować nawet, gdy termometry wskazują -10°C. Lepiej jednak nie fundować maleństwu dwugodzinnego spaceru z przerwą na zrobienie zakupów w markecie. Spacery – podobnie jak werandowanie – początkowo powinny być krótkie (ok. 15-20 min), ale wraz z każdym wyjściem na dwór można je stopniowo wydłużać. Idąc na spacer lepiej nie starać się też „przy okazji” załatwiać innych spraw, typu zakupy – to tylko naraża malca na skoki temperatury i prowadzi do tego, że łatwiej może się spocić, a co za tym idzie (wraz z wyjściem z ciepłego sklepu na zewnątrz) – złapać infekcję. Najlepiej planować też trasy blisko swojego miejsca zamieszkania, bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej.
Idealną pogodą na zimowy spacer jest chłodny, ale słoneczny i bezwietrzny dzień. Jeżeli za oknem mocno prószy śnieg albo wieje silny wiatr, lepiej pozostać w domu.
Mniej więcej w 3 tygodniu życia niemowlaka zacznijmy fazę werandowania. Na czym ono polega? Ubierzmy dziecko ciepło, ułóżmy w wózku, przykryjmy kocykiem i ustawmy przy otwartym oknie (najlepiej od strony południowo-zachodniej lub zachodniej). Pamiętajmy, że temperatura na dworze nie powinna być niższa niż -5°C, nie powinien też wiać silny wiatr.
Zobacz: Kurtki i płaszczyki dla dzieci – jak wybrać odpowiednie odzienie dla maluszka?
Jak długo werandować noworodka?
Pierwsze werandowanie powinno trwać nie dłużej niż 5 -10 minut, a każde następne możemy wydłużać o kolejne 5 minut, aż do pół godziny. Po minimum 7-dniowym okresie takiego przyzwyczajania można wybrać się na pierwszy prawdziwy spacer!
Pamiętajmy, aby nigdy nie ustawiać wózka z niemowlakiem w przeciągu!
Krok 2:
Pielęgnacja skóry niemowlaka przed spacerem zimą
Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony zwłaszcza podczas spacerów na świeżym powietrzu. Zimą jest ona bowiem narażona na działanie bardzo niskich temperatur, dlatego przed każdym wyjściem na dwór powinniśmy zadbać o jej właściwe zabezpieczenie.
Około 20 minut przed planowanym wyjściem na spacer zimą, posmarujmy buzię noworodka tłustym kremem ochronnym, przeznaczonym właśnie na tę porę roku. Powinniśmy nakładać krem na całą buźkę dziecka i poczekać, aż całkowicie się wchłonie. Kremy ochronne dla niemowląt – te na mróz – nie powinny zawierać w składzie wody, może to bowiem doprowadzić do jej zamarzania na buzi dziecka, a w konsekwencji do podrażnienia, wysuszenia i pękania skóry. Podobne niepożądane skutki może nieść zakrywanie ust dziecka (np. szalikiem). Podczas oddychania para skrapla się, osadza na buzi dziecka i zamarza, wywołując podrażnienia, a nawet odmrożenia. Podczas zimowych spacerów powinniśmy prowadzić wózek zawsze pod wiatr, aby nigdy nie wiał on prosto w twarz niemowlaka.
Krok 3:
Przygotowanie wózka pierwszy spacer zimą
W końcu nadszedł upragniony dzień – po raz pierwszy przetestujemy cztery kółka niemowlaka z nim w roli głównej. Może i woziliśmy niemowlaka już wcześniej po domu, ale to nie to samo! Wychodzimy na dwór – w prawdziwy teren.
Przed zimową wyprawą i werandowaniem dziecka powinniśmy odpowiednio przygotować wózek:
- połóżmy ciepły kocyk na dno gondoli lub nosidła – będzie to dodatkowa warstwa, chroniąca przed utratą ciepła
- przygotujmy ciepły koc lub kołderkę do przykrycia niemowlaka
- sprawdźmy działanie najważniejszych elementów: hamulców, budki, kół
- zapoznajmy się z systemem mocowania foli przeciwdeszczowej – zawsze miejmy ją w wózku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.
Pamiętajmy przed spacerem!
Nie zakładajmy folii przeciwdeszczowej, gdy nie ma takiej potrzeby i nie podnośmy budki, szczelnie odgradzającej maluszka od świeżego powietrza. W ciągu kilku chwil wokół dziecka zrobi się duszno, a przecież nie na tym polega idea spacerów. Dziecko musi oddychać świeżym powietrzem, bo dzięki temu wzmacnia swoją odporność, dotlenia się i hartuje.
Krok 4:
Ubieramy noworodka ciepło na cebulkę na spacer zimą
Aby zabezpieczyć noworodka przed chłodem i mrozem, powinniśmy ubrać go cieplutko, najlepiej na cebulkę. Kolejność jest następująca: body z długim rękawem, kaftanik i śpiochy, sweterek lub ciepła bluza i spodenki, ciepłe skarpetki i rękawiczki, ciepła bawełniana czapeczka zakrywająca uszy, a na koniec kombinezon. Jeśli kombinezon nie ma kaptura, na główkę dziecka wkładamy wełnianą lub polarową czapkę.
Noworodkowi musi być ciepło. Leży on w wózku i praktycznie w ogóle się nie rusza, co przyczynia się do szybszego wyziębienia organizmu. Ale ciepło nie oznacza gorąco – przegrzanie dziecka zwykle kończy się infekcją! Co jakiś czas powinniśmy dotknąć karku dziecka, by sprawdzić, czy nie jest mu za zimno lub za ciepło. Spocony kark to sygnał, że dziecku jest za gorąco, natomiast chłodny oznacza, że dziecko marznie. Nie warto sprawdzać rączek niemowlęcia, ponieważ są one przeważnie chłodniejsze niż reszta ciała.
Wybierając ubranka, w które ubierzemy dziecko na spacer, decydujmy się raczej na te z rzepami, suwakami i napami – akcja ubierania przebiegnie dużo sprawniej, a maluszek nie zdąży się zgrzać jeszcze przed wyjściem.
Aby wyjście na spacer odbyło się w miarę płynnie, należy wykonywać czynności w określonej kolejności:
- najpierw przygotowujemy wózek i wszystkie potrzebne akcesoria (kocyki, pieluszki, smoczek, klucze, portfel, komórka itd.)
- przygotowujemy ubranko na wyjście i kładziemy je w jedno miejsce
- karmimy niemowlaka, by podczas spaceru mieć pewność, że nie będzie głodny
- ubieramy się, abyśmy byli gotowi do wyjścia
- na samym końcu ubieramy maluszka, wkładamy go do wózka, przykrywamy kocykiem i… w drogę!
Jak długo na spacer z niemowlakiem zimą ?
Pierwszy spacer z niemowlakiem nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Powinniśmy wybrać słoneczny, bezwietrzny dzień. Zimą najlepiej wychodzić na spacer w okolicy południa, kiedy słońce daje najwięcej ciepła. Ważna jest także trasa pierwszego spaceru. Lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od domu, by w razie nieprzewidzianych sytuacji móc szybko wrócić, aby dziecko płacząc, nie zdążył nałykać się zimnego powietrza. Wybierajmy raczej małe osiedlowe uliczki i skwery, a najlepiej pobliskie parki, gdzie panuje cisza i spokój i gdzie przy okazji można spotkać inne mamy
Nie przesadzajmy z hartowaniem – pierwsze spacery nie powinny trwać zbyt długo! Po kilkunastu dniach stopniowego wydłużania czasu spacerowania, możemy spędzać na dworze nawet 2 godziny. Zalecamy jednak rozdzielanie tego czasu na dwa krótsze wyjścia, chociażby przez wzgląd na nasze ręce – po dwugodzinnym prowadzeniu wózka nasze ręce zamieniają się w sople lodu.
Zrezygnujmy ze spaceru, jeśli temperatura spadła poniżej -10°C, wieje silny wiatr lub pada śnieg. Nie ma sensu męczyć ani siebie, ani noworodka – w takich warunkach lepiej zostać w domu.
Proponowane artykuły:
- Sen noworodka – ile i jak śpi noworodek ?
- Kiedy i jak obciąć paznokcie noworodkowi?
- Kangurowanie noworodka – zobacz na czym polega
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- kiedy na spacer z niemowlakiem w zimie
- jak przygotować wózek dla niemowlaka zimą
- spacer w zimie z niemowlakiem
- kocyk zimowy do wózka
- Werandowanie niemowlaka
- zimowy spacer z niemowlakiem
- zimowy spacer z noworodkiem
- spacer z niemowlakiem w styczniu
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.