Ślub w ciąży czy po porodzie? – jaki termin jest najlepszy
Termin ślubu już ustalony, a na teście pojawiły się dwie kreski? A może już od dawna staracie się o maluszka i wiadomość o ciąży nie jest dla was zaskoczeniem? Ślub i narodziny dziecka to dwa najpiękniejsze wydarzenia w życiu, lepiej jednak… żeby nie przypadały na ten sam dzień. Ślub w ciąży – jak się do niego przygotować, wiedząc, że z każdym miesiącem brzuszek będzie się powiększał?
Jaki termin jest najlepszy na ślub w ciąży?
Zwykle to drugi trymestr uznawany jest za ten, który przyszła mama najlepiej znosi. W pierwszym dokuczać mogą mdłości, w trzecim natomiast brzuszek jest już wyraźnie widoczny, coraz trudniej go dźwigać, boli kręgosłup, pojawiają się obrzęki. Jeśli więc dopiero planujecie uroczystość, warto jej termin obliczyć tak, aby przypadł właśnie na drugi trymestr.
Jeśli natomiast data ślubu już dawno ustalona, warto zastanowić się, czy jej nie zmienić i nie zdecydować się na ślub po porodzie.
Rozważcie wszystkie za i przeciw. Podejmując decyzję, skonsultujcie się z lekarzem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w pierwszych tygodniach ryzyko poronienia jest największe, pod koniec ciąży wzrasta natomiast prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Nie oznacza to jednak, że ślub w pierwszym lub trzecim trymestrze w ogóle nie wchodzi w grę: konieczne jest jednak rozsądne ustalenie jego przebiegu, tak aby i stres, i zmęczenie były jak najmniejsze!
Wyjątek stanowi ciąża zagrożona: wówczas na pierwszym miejscu jest zdrowie dziecka i jeśli lekarz uzna, że jakikolwiek wysiłek jest niewskazany, trzeba odłożyć ślub na później.
Aby oszczędzić sobie nadmiernego stresu, warto dobrze rozplanować przygotowania, tak aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Nie bój się prosić o pomoc rodzinę czy przyjaciół. A jeśli mimo wszystko czujesz, że nie podołacie wyzwaniu, można zastanowić się nad skorzystaniem z usług konsultantki ślubnej.
Przebieg wesela w ciąży
Czy udane wesele to tylko takie, które trwa do samego rana? Oczywiście, że nie. Nie czuj się zobowiązana do organizacji wielkiej imprezy dla dwustu osób, jeśli jesteś przekonana, że tego nie chcesz. Wszystko zależy od ciebie i twojego partnera. Równie udane może być niewielkie przyjęcie dla grona najbliższy. Możecie też ograniczyć się do uroczystego obiadu. Ważne, abyś czuła się komfortowo i nie spożywała alkoholu!Natomiast na czas wesela możesz zdecydować się na lampkę wina bezalkoholowego.
Wybierając miejsce na uroczystość, zwróć uwagę, czy w obiekcie można wynająć pokój. Na pewno przyda ci się taki kąt, w którym będziesz mogła zaszyć się choć na chwilę.
Ślub w ciąży a sukienka
W co się ubrać? To zwykle jedna z kwestii, która w największym stopniu zaprząta głowę przyszłej mamy. Sytuacja, w której Panna Młoda w ciąży ma sporej wielkości brzuszek, nie należy już do rzadkości. Dlatego coraz więcej salonów mody ślubnej ma w swojej ofercie również kreacje odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Suknia na pewno powinna być wygodna, wykluczone są m.in. gorsety, które uciskają brzuch i utrudniają swobodne oddychanie. Najczęściej wybierany jest fason z odcięciem pod biustem – prezentuje się lekko i gustownie.
Wybór butów na ceremonię ślubu w ciąży
A co z butami? Największy problem z wyborem obuwia dotyczą końca drugiego i początku trzeciego trymestru. Stopy mogą powiększyć się nawet o jeden rozmiar, zarówno na skutek obrzęków, jak i w wyniku rozluźnienia stawów pod wpływem działania hormonów. Zapomnij więc o wysokich szpilkach. Najwygodniejszy będzie obcas o wysokości 2-3 cm.
Choć białe buty ślubne założysz prawdopodobnie tylko raz, to warto zainwestować w obuwie skórzane dobrej jakości: nie będą zbyt sztywne i dopasują się do stopy. Oczywiście pamiętaj o wcześniejszym „rozchodzeniu” butów. W pierwszym trymestrze możesz pozwolić sobie na nieco wyższy obcas, ale pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda i stabilność.
Makijaż w ciąży a ślub
Jeśli decydujesz się na wykonanie makijażu u profesjonalnej wizażystki, koniecznie przetestuj go wcześniej. Skóra w ciąży może ulec całkowitej przemianie: z tłustej zamienić się w suchą, a z suchej w tłustą. Znacznie wzrasta jej wrażliwość.
Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, umów się z kosmetyczką na próby make-up, najlepiej na co najmniej 2-3 tygodnie przed ślubem. Zapytaj, jakich preparatów używa: w miarę możliwości unikaj kosmetyków silnie perfumowanych i z alkoholem.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.