Strona główna » Ciąża » Ślinotok w ciąży – jak radzić sobie z nadmiarem gęstej śliny?

Ślinotok w ciąży – jak radzić sobie z nadmiarem gęstej śliny?

Nadmierne ślinienie się w ciąży może być uciążliwe, wzmożona produkcja śliny wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Nadmiar śliny w jamie ustnej jest rzadkim objawem wczesnej ciąży i zwykle doświadczają go kobiety, które mają poranne mdłości. W pierwszym trymestrze wiele kobiet stwierdza, że ​​w ich ustach gromadzi się gęsta ślina – czasami do tego stopnia, że ​​przeszkadza w mówieniu. Jak radzić sobie z ciążowym ślinotokiem? Jak postępować z nadmiarem śliny w ciąży?


Ślinienie się w ciąży prawdopodobnie związane ze wzrostem estrogenu. Zwiększenie przepływu krwi może prowadzić do wytwarzania większej ilości śliny. Zwiększona produkcja i gromadzenie się śliny w jamie ustnej podczas ciąży nazywa się ptyalizmem.
Często jest to niewygodne i niepokojące dla kobiet w ciąży, ale nie jest to stan, o który należy się martwić.

Występowanie nadmiernej produkcji śliny w czasie ciąży może być również skutkiem ubocznym niektórych leków.

Nadmiar śliny w ciąży – czym jest ptyalizm?

Ptyalizm to stan, w którym wytwarzasz za dużo śliny. Osoby cierpiące na ślinę mogą wytwarzać od jednego do dwóch litrów śliny dziennie. Ptyalizm jest również znany jako nadmierne ślinienie się lub ślinotok i często dotyka kobiety we wczesnych stadiach ciąży.
Kiedy zaczyna się nadmierna produkcja śliny podczas ciąży?

Niektóre kobiety mogą wierzyć, że nadmiar śliny może być objawem wczesnej ciąży . Jednak nadmierna produkcja śliny zaczyna się około 2 lub 3 tygodnia ciąży.

Czy mogę zapobiec nadmiarowi śliny podczas ciąży?

Niestety, nie ma znanej magicznej pigułki ani nawyku prenatalnego, który zapobiegałby nadmiernemu ślinieniu się podczas ciąży. Po prostu staraj się tym nie przejmować. Zachowaj poczucie humoru i wiedz, że to wkrótce minie.Kiedy mija ślinotok w ciąży?

Podobnie jak wiele objawów ciąży, ten jest zarówno całkowicie irytujący, jak i całkowicie nieszkodliwy. Jest to również tymczasowe i powinno minąć po pierwszym trymestrze ciąży. U niektórych kobiet stan ten utrzymuje się przez całą ciążę i aż do porodu.

Uważa się, że nadmierna produkcja śliny to sposób, w jaki organizm chroni usta, gardło i zęby przed korozyjnym działaniem kwasu żołądkowego – ze względu na występowanie mdłości i wymiotów w ciąży.

Bez względu na wszystko – problem z nadmiarem śliny z pewnością zniknie po urodzeniu dziecka.Sposoby na zmniejszenie ślinotoku w ciąży

 • Jedzenie lub picie czegoś kwaśnego, na przykład ssanie plasterków cytryny,
 • Spróbuj wprowadzić pewne zmiany w diecie, takie jak usunięcie z diety produktów bogatych w węglowodany lub skrobię.
 • Odwiedź swojego dentystę i sprawdź, czy w jamie ustnej nie ma infekcji. Niektóre problemy związane z dziąsłami mogą powodować nadmierną produkcję śliny.
 • Zmień harmonogram posiłków, jedząc mniejsze posiłki w częstych odstępach czasu.
 • Często myj zęby i używaj płynu do płukania ust. Używanie płynu do płukania ust sporadycznie w ciągu dnia może pomóc w usuwaniu śliny.
 • Pij dużo wody, aby usta były mokre. Trzymaj butelkę pod ręką i często pij małymi łykami. Nie tylko utrzyma ślinę w ryzach, ale także zapewni nawodnienie
 • Żuj gumy bez cukru lub miętówki, aby pomóc w połykaniu śliny.
 • Weź kostkę lodu i ssij ją przez jakiś czas. Twoje usta będą zdrętwiałe i przez pewien czas będą wytwarzać mniej śliny.
 • Spróbuj żuć limonkę lub imbir, aby zmniejszyć wydzielanie śliny. Skonsultuj się z lekarzem na to samo.
 • Dodaj do swojej diety dużo chrupiących i włóknistych owoców i warzyw.
 • Jeśli zaczynasz połykać ślinę, masz mdłości, wypluj ją.
 • Jedząc herbatniki, wybieraj suche i zwykłe, które pomagają nasiąkać śliną.
 • Jeśli to nasili się do silnych wymiotów , natychmiast udaj się do lekarza, aby uzyskać leki na to.Przyczyny i objawy ślinotoku w ciąży

 • Eksperci nie są pewni, ale jedną z możliwych przyczyn wzrostu śliny podczas ciąży są hormony ciążowe. Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą prowadzić do zwiększenia produkcji śliny.
 • Zwykłe tendencje do porannych mdłości i nudności mogą uniemożliwić kobietom połykanie śliny, ponieważ smak może sprawić, że będzie ona nieprzyjemna i jeszcze bardziej przyprawiająca o mdłości. Prowadzi to do gromadzenia się śliny w jamie ustnej.
 • Wytwarzanie nadmiaru śliny podczas ciąży może być spowodowane zgagą w ciąży, która jest częstym problemem podczas ciąży. Gdy macica rozszerza się, aby pomieścić dziecko i naciska na żołądek, może to spowodować, że żołądek wypycha swoją zawartość do przełyku, co prowadzi do nieprzyjemnego podrażnienia i pieczenia. Jako odruch cielesny przełyk powoduje, że gruczoły wytwarzają więcej śliny, aby złagodzić kwas żołądkowy i uczucie pieczenia.
 • Jeśli kobieta w ciąży cierpi na jakiekolwiek infekcje jamy ustnej takie jak próchnica zębów, próchnica, próchnica itp., W takich sytuacjach istnieje prawdopodobieństwo, że ślinotok wzrośnie i będzie nadmierne.
 • Narażenie na działanie niektórych toksycznych chemikaliów może spowodować, że organizm zareaguje w taki sposób, że wytworzy więcej śliny niż zwykle.
 • Wiadomo, że specyficzne leki, takie jak leki przeciwdrgawkowe, lit, środki uspokajające itd., reagują z gruczołami ślinowymi, powodując nadmierne wydzielanie śliny.Niektóre z korzyści wynikających z nadmiernej produkcji śliny podczas ciąży:

 • Zwiększone wydzielanie śliny działa bezpośrednio na neutralizację kwasów żołądkowych, które mogą powodować uczucie pieczenia lub podrażnienia.
 • Ślina w jamie ustnej to naturalna obrona przed bakteriami, które mogą uszkodzić zęby.
 • Główną funkcją śliny jest to, że rozpoczyna proces trawienia bezpośrednio w jamie ustnej, pomagając żołądkowi i jelitom łatwo rozkładać pokarm.
 • Przy suplementach witaminowych może wystąpić suchość w ustach. Ślinienie pomaga utrzymać nawilżenie i nawilżenie ust.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Nadmiar śliny może wydawać się niezwykle dziwny, gdy zaczyna się dziać, ale jest tak samo naturalny jak poranne mdłości. O ile ślinienie nie staje się zbyt intensywne, aby prowadzić normalne życie lub nie łączy się z częstymi epizodami wymiotów, nie ma powodu, aby odwiedzać lekarza. Mogą pomóc ci uspokoić umysł, ale na poziomie medycznym nie ma się czym martwić.

Nadmierne ślinienie się w czasie ciąży może wydawać się nieco krępujące, ale nie martw się, to oznaka ciąży. To naturalna reakcja na zmiany zachodzące w Twoim ciele, a ślinotok lub nadmierne wydzielanie śliny to nic innego jak drobna irytacja. Trzymaj się tego i skup się na lepszych częściach swojej podróży przez ciążę.