Strona główna » Dla taty » Seks w ciąży – bezpieczne pozycje i zagrożenia

Seks w ciąży – bezpieczne pozycje i zagrożenia

para po seksie

para po bezpiecznym seksie w ciąży

Seks w życiu człowieka bez wątpienia jest bardzo ważny. Dwoje ludzi w momencie aktu seksualnego staje się jednym ciałem. W ten sposób ludzie pokazują, jak bardzo zależy im na sobie, uzewnętrzniają swoją miłość. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pojawiają się między innymi pytania dotyczące współżycia seksualnego. Z obawy przed poronieniem niektóre pary rezygnują z seksu twierdząc, że w ten sposób chronią dziecko i zdrowie przyszłej mamy.

Pozycje seksualne w ciąży


Czy jest to właściwy pogląd? Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy istnieją przeciwwskazania do współżycia w czasie ciąży? Jakie jest w tej sprawie stanowisko lekarzy? W poniższym artykule odnajdziecie odpowiedzi na wszelkie wątpliwości związane z seksem w ciąży.

Czas na zmiany

Jeżeli ciąża przebiega bez powikłań, nie ma żadnych wskazań do ograniczania seksu w czasie ciąży. Oczywiście współżycie z partnerem ulegnie zmianie, ale nie ma powodu, aby z niego rezygnować.

Co więcej – seks powoduje lepsze ukrwienie macicy, przez co zwiększa przepływ krwi do płodu nawet o 50%. Rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu dziecko jest lepiej dotlenione. Jednak to nie wszystko – dla niektórych kobiet w ciąży seks jest o wiele przyjemniejszy niż wcześniej. Spowodowane jest to silniejszym ukrwieniem pochwy, co potęguje przyjemne doznania. Ponadto w czasie orgazmu macica mocniej się zaciska, dając w ten sposób intensywniejsze doznania partnerowi. Zwiększona wrażliwość piersi może powodować również, że niektóre kobiety częściej i szybciej osiągają orgazm. Jednak zainteresowanie zbliżeniem intymnym w czasie ciąży jest uzależnione od trymestru, w jakim się znajduje kobieta.

leząca para na plaży

Seks w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta może mieć mniejsze zainteresowaniem seksem niż zwykle. Na początku ciąży hormony zaczynają szaleć. Pojawia się notoryczne zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, wymioty i bóle piersi. Przyszłe mamy uskarżają się na złe samopoczucie i wahania nastroju. W świetle tych dolegliwości ostatnią rzeczą, na jaką mają ochotę, jest seks. Abstynencja seksualna może (choć nie musi) trwać od kilku dni do kilku tygodni. W zasadzie na początku ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących pozycji seksualnych, jednak partner powinien wykazać się odrobiną delikatności i wyczucia. Ważne, by bacznie obserwował partnerkę i jej reakcje na „pieszczoty” – coś, co sprawiało kobiecie przyjemność przed ciążą, teraz może okazać się dla niej bolesne. Należy unikać uciskania brzucha i biustu.

Zobacz:  Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym - jaką metodę wybrać?

Niektórym kobietom w pierwszych tygodniach ciąży dokucza suchość pochwy. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć żeli nawilżających. Można je stosować bez obaw, ponieważ działają powierzchniowo, a więc nie wnikają do organizmu i nie szkodzą rozwijającemu się dziecku. Pamiętajmy jednak, by odstawić wszelkie chemiczne afrodyzjaki zwiększające doznania erotyczne.

Najwygodniejsze i bezpieczne pozycje na seks w ciąży

W pierwszych miesiącach prawidłowej ciąży wszystkie pozycje bywają zazwyczaj wygodne, ale gdy brzuch kobiety zaczyna rosnąć, trzeba zadbać, by nie był w trakcie seksu uciskany.

Pozycja odwrotna
Kobieta kładzie się na mężczyźnie w pozycji półleżącej, wspierając się na wyprostowanych ramionach – pozycja ta doskonale się sprawdza począwszy od 2 trymestru ciąży. W trzecim trymestrze można ją nieco zmodyfikować – kobiecie wygodniej wówczas podgiąć nieco kolana i przybrać ułożenie siedzące.

Pozycja boczna
Mężczyzna leży na boku, kobieta kładzie się na plecach i przerzuca nogi przez biodro partnera. Pozycja umożliwia kontakt twarzą w twarz, mężczyzna nie uciska brzucha ciężarnej ani jej piersi, co bywa ważne w ostatnim trymestrze ciąży.

Pozycja boczna odwrócona ( pozycja „łyżeczki” )
Wskazana i jedynie dopuszczalna w bardzo zaawansowanej ciąży. Kobieta leży na boku z lekko podkurczonymi nogami, mężczyzna również na boku , lekko przytrzymując ją za biodra.

Zmodyfikowana pozycja klasyczna
Kobieta leży na plecach, obejmując nogami partnera na wysokości jego bioder. Mężczyzna klęczy, podpierając się rękami, by nie opierać się na brzuchu kobiety. Pozycja nie sprawdza się w zaawansowanych stadiach ciąży, kiedy brzuch jest zbyt duży.

Pozycja siedząca
Kobieta siedzi na kolanach mężczyzny, zwrócona twarzą do niego. Jeśli jej brzuch nie jest zbyt wielki, pozycja może obojgu sprawiać przyjemność, ponieważ umożliwia głęboką penetrację.

UWAGA ! Wszystkie inne pozycje w zaawansowanej ciąży mogą być niebezpieczne.

Zobacz:  Co oznaczają leukocyty w moczu? - przyczyny leukocytonurii

Apetyt na seks w drugim trymestrze ciąży

para po seksie leży w łóżku W ciągu kolejnych tygodni apetyt na seks rośnie. Kobieta zdążyła już przyzwyczaić się do odmiennych reakcji, a jej organizm oswoił się z nowym lokatorem. Powoli mija zmęczenie oraz mdłości. Rośnie poziom hormonów – głównie progesteronu i estrogenu – przez co czuje się ona jakby była w czasie ciągłej owulacji. W drugim trymestrze kobieta rozkwita i promienieje. Pojawiają się krągłości i dopisuje dobre samopoczucie, dzięki czemu przyszła mama czuje się atrakcyjna i pożądana.

 

Trzeci trymestr – lęk przed wywołaniem przedwczesnej akcji porodowej w trakcie seksu

szczeliwa mama trzymająca brzuch w ciąży

Ostatni trymestr ciąży to czas, gdy seks schodzi na dalszy plan. Młodzi rodzice z niecierpliwością oczekują pojawienia się dziecka, gorączkowo przygotowują się na to wielkie wydarzenie. Ponadto kobieta w tym okresie czuje się ociężała i towarzyszy jej ciągłe zmęczenie. Pojawia się uciążliwa zgaga i parcie na pęcherz. Przyszłej mamie trudniej się oddycha i funkcjonuje. No i ten brzuch! Nie da się ukryć, że na tym etapie ciąży jest już naprawdę duży. Seks jest utrudniony, a przy tym trzeba pamiętać, by wybierać takie pozycje seksualne, które nie uciskają brzucha. Jest jeszcze coś, co skutecznie odstrasza przyszłych rodziców przed kontynuacją miłosnych igraszek – lęk przed wywołaniem przedwczesnej akcji porodowej. Prawdą jest, że w spermie znajdują się prostaglandyny, które mogą zmiękczyć szyjkę macicy i przez to zainicjować akcję porodową. Może się to jednak zdarzyć stosunkowo blisko przewidywanego terminu porodu.

Czasami zdarza się, że kobieta czuje się na tyle niekomfortowo, że unika kontaktu seksualnego. Pamiętajmy, że pociąg seksualny w ostatnim trymestrze wyraźnie słabnie i jest to naturalna kolej rzeczy. Jedyne, co nam pozostaje, to zaakceptowanie tego faktu. Kobieta w czasie całej ciąży potrzebuje przede wszystkim olbrzymich pokładów czułości, ciepła i zrozumienia ze strony swojego partnera. Młoda mama chce być kochana i akceptowana, a nadrzędną rolą partnera jest zapewnienie ciężarnej bezpieczeństwa i spokoju.

Seks tuż przed datą porodu

Może sprowokować początek porodu. Męskie nasienie w kontakcie z szyjką macicy powoduje jej „dojrzewanie” i rozwieranie poprzez wzniecenie czynności skurczowej ciężarnej macicy. Dzieje się tak ze względu na obecność w spermie substancji o nazwie prostaglandyna. Jednak nie należy się obawiać zbyt wcześnie – na takie ilości prostaglandyny jaka znajduje się w spermie mężczyzny, szyjka macicy staje się dopiero wrażliwa po 38-39 tygodniu prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Zobacz:  Aerobiczna 6 Weidera – co to jest A6W? Plan, efekty, opinie

Badania wykazały również, że orgazm i występujące w czasie jego trwania skurcze macicy nie mogą spowodować poronienia lub porodu niewczesnego.

W ostatnich tygodniach ciąży może on wprawdzie wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, trwające nawet do 30 minut. Mogą one przypominać skurcze porodowe, ale polegają jedynie na napinaniu się macicy i nie są w stanie rozpocząć akcji porodowej.

Kiedy należy uważać na seks w ciąży?

Gdy ciąża przebiega prawidłowo, mogą pojawić się pewne objawy, których nie można ignorować, a po ich wystąpieniu najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza. Są to m.in.:

  • krwawienie lub plamienie – ten niepokojący objaw może być spowodowany zbyt głęboką penetracją. Krwawienie może wywołać również niewyleczona nadżerka, brak lub niedobór hormonów odpowiedzialnych za donoszenie ciąży lub po prostu przekrwienie szyjki macicy.
  • ból w dolnych okolicach brzucha pojawiający się po stosunku – w takim przypadku najbezpieczniej zgłosić to swojemu lekarzowi i zasięgnąć jego porady.

Seks w ciąży zabroniony przez lekarza ze względu na bezpieczeństwo dziecka

Czasami współżycie seksualne w czasie ciąży jest niemożliwe lub znacznie ograniczone. Lekarz może ograniczyć lub zabronić kontaktów intymnych jeśli:

  • łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione;
  • ciąża jest zagrożona;
  • kobieta już wcześniej poroniła;
  • występują krwawienia;
  • pękł pęcherz owodniowy;
  • przy powtarzających się infekcjach dróg rodnych;
  • w przypadku ciąży mnogiej.

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • seks w ciąży
  • pozycje seksualne w ciąży
  • bezpieczne pozycje w ciąży
  • bezpieczny seks w drugim trymestrze ciąży
  • brak ochoty na seks w ciąży