Strona główna » Materiał zewnętrzny » Sekrety pielęgnacji tłustej cery

Sekrety pielęgnacji tłustej cery

tłusta cera

Cera tłusta jest bardzo wymagająca w codziennej pielęgnacji. Trzeba ją oczyszczać, osuszać, redukować nadmiar sebum. Jednocześnie nie można doprowadzić do przesuszenia, bo to może skutkować odwodnieniem skóry. Jak znaleźć złoty środek?


Dlaczego skóra jest tłusta?

Problem tłustej skóry jest bardzo powszechny. W zasadzie każdy ma skórę suchą, tłustą, względnie mieszaną. Teoretycznie kosmetolodzy wyróżniają też cerę normalną, ale ona akurat jest rzadko spotykanym ewenementem. Jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda cera normalna, najlepiej przyjrzeć się dzieciom, które jeszcze nie weszły w okres dojrzewania.

Przyczyny przetłuszczania się skóry mogą być rozmaite. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

 • czynniki genetyczne i na to ciężko cokolwiek poradzić,
 • niewłaściwą dietę bogatą w ostre przyprawy, alkohol, sól, cukier, tłuste mięsa, a ubogą w warzywa i owoce,
 • zaburzenia hormonalne – wbrew pozorom problem ten dotyczy nie tylko osób w okresie dojrzewania. Jeśli na twarzy nagle dzieją się rzeczy, które wcześniej się nie działy, warto to skonsultować z lekarzem endokrynologiem,
 • zaburzenia przemiany materii – tu przyda się pomoc dietetyka i – zapewne – zmiana diety,
 • źle prowadzona higiena twarzy – paradoksalnie im więcej kosmetyków wysuszających, tym bardziej tłusta będzie skóra,
 • mycie twarzy zimną lub bardzo ciepłą wodą,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Mam tłustą skórę, co robić?

Nie panikować. Tłusta skóra to nie koniec świata, aczkolwiek może być uciążliwa, zwłaszcza dla kobiet. Z drugiej strony posiadaczki takiej cery muszą wszechstronnie dbać o siebie, co w ostatecznym rozrachunku zazwyczaj okazuje się korzystne.

Masz tłustą cerę?

 • Odstaw słodycze albo wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu na pofolgowanie.
 • Zadbaj, by dieta była bogata w witaminy i sole mineralne. Unikaj cukrów prostych i wysoko przetworzonej żywności.
 • Pij dużo wody mineralnej. Bardzo często powodem intensywnie przetłuszczającej się skóry jest jej odwodnienie. Organizm próbuje sobie poradzić, zwiększając produkcję sebum, by nawilżyć skórę.
 • Stosuj delikatne kosmetyki hamujące wydzielanie sebum. Nie wysuszaj twarzy zbyt intensywnie.
 • Codzienny peeling to zło – zrób go góra dwa razy w tygodniu.
 • Zrezygnuj z tradycyjnego drinka po kolacji.

Tłusta skóra nie jest wdzięcznym gruntem dla makijażu, ale przy starannie dobranych kosmetykach nie każdy z niej spłynie. Warto wybierać lekkie kosmetyki matujące. Bardzo ważna jest baza pod makijaż, która pozwoli utrzymać jego świeży wygląd przez cały dzień.

Jakie kosmetyki są najlepsze do tłustej skóry?

Drogerie i markety pełne są kosmetyków oznaczonych jako najlepsze do cery tłustej, ale warto zachować ostrożność przy wyborze. Większość z nich ma w składzie alkohol, a to wbrew pozorom wcale nie jest takie dobre dla skóry. Owszem, można w razie potrzeby przetrzeć twarz tonikiem alkoholowym, ale używanie go dwa razy dziennie (lub więcej!) w parze z żelem do twarzy zawierającym alkohol jest prostym sposobem na odwodnienie skóry.

Jeśli skóra potrzebuje delikatnego osuszenia, zdecydowanie lepszą opcją będzie sięgnięcie po kosmetyki zawierające cynk, a dokładniej tlenek cynku lub siarczan cynku. Składniki te obecne są w wielu emulsjach myjących do twarzy. Lekko ją wysuszają, łagodzą podrażnienia, niwelują stany zapalne.

Skóra tłusta nie potrzebuje codziennej porcji kremu, co nie znaczy, że w ogóle nie potrzebuje nawilżenia. Warto przynajmniej raz w tygodniu zrobić peeling złuszczający i maseczkę nawilżającą. Na półce z kosmetykami powinno się znaleźć także serum ściągające pory.