Strona główna » Ciekawostki » Samotna matka z wyboru a wsparcie i pomoc

Samotna matka z wyboru a wsparcie i pomoc

samotna matka

Samotne macierzyństwo jest zarówno wyzwaniem, jak i satysfakcją. Na samotnych matek na swojej drodze ma wiele rzeczy do rozważenia przy podejmowaniu decyzji. Jak sprostać wyzwaniom i stworzyć system wsparcia dla Ciebie i Twojego przyszłego dziecka?


Istnieje wiele powodów, dla których kobiety decydują się zostać samotnymi matkami. Wielu jest pewnych siebie i szczęśliwych, że są singlami, ale nadal chcą mieć dziecko. Inni nie byli w stanie znaleźć odpowiedniego partnera do posiadania dzieci lub stwierdzili, że chcą być jedynym rodzicem odpowiedzialnym za wychowanie dziecka.

W większości uważa się, że skuteczne rodzicielstwo doprowadzi nasze dzieci do odnoszących sukcesy, dobrze przystosowanych w przyszłości dorosłych ludzi.

Nikt nigdy nie powiedział, że rodzicielstwo jest łatwe, a to nigdy nie jest bardziej prawdziwe niż wtedy, gdy wykonujesz pracę samodzielnie jako samotna mama. Stresujący, wymagający i czasami strasznie samotni to tylko kilka sposobów, w jakie samotne matki opisują swoje codzienne życie.

Rodzicielstwo jest ważnym obowiązkiem, ale czy można unieść je w nieść w pojedynkę?

Samotne matki stoją w obliczu i napięciu przed utratą nagłej niestabilności mieszkaniowej, płynności finansowej, traumy emocjonalnej i pogorszenia sytuacji społecznej w wyniku rozwodu, porzucenia lub owdowienia.

W każdych okolicznościach wychowanie dziecka może być trudne. Bez partnera życie staje się droższe. Jako samotny rodzic musisz ponosić wyłączną odpowiedzialność za wszystkie aspekty codziennej opieki nad dzieckiem.

Bycie samotną matką może powodować dodatkową presję, stres i zmęczenie. Jeśli jesteś zbyt zmęczona lub rozkojarzona, aby wspierać emocjonalnie lub konsekwentnie dyscyplinować swoje dziecko, mogą pojawić się nieoczekiwane problemy behawioralne.

Jak zaangażujesz rodzinę i przyjaciół?

Jeśli jesteś samotną matką, w twoim najlepszym interesie jest zbudowanie sieci wsparcia, która obejmuje najważniejsze osoby w twoim życiu. Rozmowa z rodziną i przyjaciółmi pomoże określić, w jaki sposób mogą Cię wspierać. Niektórzy ludzie mogą być w stanie pomóc ci na poziomie praktycznym, podczas gdy inni mogą po prostu być przy tobie, aby wspierać cię w tej emocjonalnej podróży.  

Jak poradzisz sobie z reakcjami ludzi? 

Większość twoich znajomych i bliskich osób będzie wspierać Cię w ekscytującej podróży ku macierzyństwu. Jednak inne osoby, które nie są zaznajomione ze zmianami w społeczeństwie, mogą kwestionować Twój wybór. 

Warto przygotować odpowiedzi na ciekawe pytania. Warto wcześniej wiedzieć, jak wyjaśnić i podtrzymać swój wybór pozostania samotną matką? Może to również pomóc Ci przygotować się na to, jak odpowiesz dziecku na pytanie dotyczące dynamiki Twojej rodziny w późniejszym okresie jego życia.

Pamiętaj, że to jest Twoje życie i tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie dobre. 

Zaakceptuj, że nie możesz zrobić wszystkiego doskonale sama

Bycie rodzicem zawsze będzie mieszanką fantastycznych, ekscytujących, trudnych i frustrujących chwil. Ważne jest, abyś wmówił sobie, że robisz wszystko, co w Twojej mocy. Jesteś tak samo zdolny do wychowania szczęśliwego i zdrowego dziecka, jak rodziny z dwojgiem rodziców. Pomysł robienia wszystkiego doskonale lub dawania dziecku wszystkiego, czego sobie życzy, jest fałszywą narracją dla każdego rodzica. Jest to całkowicie normalne i wszyscy musimy zaakceptować to jako rodzice.

Wzajemne wsparcie samotnych matek i fundacji

Inne samotne matki zrozumieją twoją sytuację lepiej niż ktokolwiek inny. Będą również dobrą osobą, do której można zwrócić się po poradę, gdy jej potrzebujesz, ponieważ nie będziesz musiał im niczego nadmiernie wyjaśniać.

Misją fundacji VERITAS jest wzmocnienie pozycji samotnych matek i ich dzieci poprzez zapewnienie nadziei, wsparcia i zasobów, aby rodziny mogły stać się samowystarczalne i dobrze się rozwijać.

fundacja veritas

Pomoc niesiona samotnym matkom bezpośrednio pomaga w znalezieniu pracy, zdobyciu wykształcenia, zabezpieczeniu mieszkania, stabilizacji finansowej oraz emocjonalnej także swoich dzieci.